Peter Dinklage

Datum narození: 11.6.1969
Místo narození: Morristown, New Jersey, USA
Výška: 135 cm
Profese: herec
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Herec Peter Dinklage se objevil v řadě filmů. Ověnčen cenami Emmy a Zlatý globus byl až za roli znetvořeného Tyriona Lannistera v úspěšném seriálu HBO Hra o trůny.

Americký herec Peter Dinklage, celým jménem Peter Hayden Dinklage, je vzhledem k svému menšímu vzrůstu předurčen k rolím podobným, jako ztvárnil ve svém průlomovém snímku Přednosta (2003), v němž dostal hlavní roli. Dále si zahrál mj. ve filmech Vánoční skřítek, Dokažte mi vinu, Superpes, Horší než smrt, Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Doba ledová 4: Země v pohybu, X-Men: Budoucí minulost či Taxi. Jednu z hlavních rolí dostal od režizéra komedie Šéfka (2016) Bena Falconeho, a to po boku jeho manželky Melissy McCarthy.

PETER DINKLAGE MŮŽE NA KLOUZAČKU

V televizi Peter Dinklage začínal v komediálním seriálu Show Jerryho Seinfelda (1989), kde se potkal mj. s hvězdami Gilmorových děvčat Lauren Graham a Scott Pattersonem. Než se propracoval na přední místa titulků, prošel seriály a filmy jako Třetí hlídka či Slez ze stromu.

Peter Dinklage se stal jednou z hvězd veleúspěšného seriálu z produkce HBO Hra o trůny, natočeného podle knihy George R.R. Martina. Za ztvárnéní této postavy získal cenu Emmy (2011 a 2015) jako nejlepší herec ve vedlejší roli v dramatickém seriálu a Zlatý globus (2012), a to v kategorii nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v seriálu, minisérii nebo TV filmu.

Matka Petera Dinklage byla učitelka hudební výchovy na základní škole a otec se živil jako pojišťovací agent. Syn se jim narodil s achondroplazií, díky čemuž má malý vzrůst. Jeho předci pocházejí z Irska a Německa - ti druzí byli příbuzní se šlechtickým rodem „von Dincklagových“.

V roce 2005 se Peter Dinklage oženil s divadelní režisérkou Ericou Schmidt. Roku 2011 se jim narodila dcera Zelig. Herec je zapřísáhlý vegetarián, podporuje organizaci Farm Sanctuary a byl i mluvčím pro organizaci Walk for Farm Animals.