Emil Horváth

Datum narození: 12.11.1945
Místo narození: Nitra, Československo
Profese: herec, režisér, dabér
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Slovenský herec a režisér Emil Horváth mladší, který dostal řadu divadelních cen, se v Česku předvedl zejména v televizních seriálech 30 případů majora Zemana, Ulice a České století.

Poté, co Emil Horváth ml. vystudoval herectví na VŠMU v Bratislavě, nastoupil do Divadla SNP v Martině. V letech 1976 až 1983 působil na Nové scéně v Bratislavě. V lednu 1984 se stal členem činohry Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde byl i ředitelem. Jeho parketou se stala i režie a divadelní pedagogika.

EMIL HORVÁTH ZASPAL EMIGRACI!

Před profesionální filmovou kamerou Emil Horváth ml. debutoval v československém povídkovém diptychu z prostředí základní vojenské služby Každý mladý muž (1965), v němž hráli též Pavel Landovský, Ivan VyskočilVáclav Havel, Jaromír Hanzlík, Jiří Krampol, Petr Štěpánek, nebo František Němec.

Emil Horváth ml. ztvárnil desítky rolí filmových i televizních. Čeští diváci ho mohli vidět hned v osmi epizodách normalizačního seriálu 30 případů majora Zemana jako podporučíka Martina Gajdoše, dále pak mj. v roli majora Petera Kadlece v Ulici TV Nova či v Českém století režiséra Roberta Sedláčka, kde ztvárnil prezidenta Ludvíka Svobodu.

Herec, režisér a dabér Emil Horváth ml. získal mnohá ocenění za své výkony na divadelních prknech. Dostal např. výroční cenu Literárního fondu za postavu Stařečka v inscenaci Židle nebo Řád Ľudovíta Štúra II. třídy, který mu roku 2005 udělil slovenský prezident za významné zásluhy v oblasti rozvoje kultury.

Emil Horváth ml. vždy žil v hereckém prostředí. Jeho otcem byl herec Emil Horváth starší; manželkou herečka Viera Richterová. Syn Tomáš se stal literárním vědcem, spisovatelem a překladatelem.