Anna Šišková

Datum narození: 30.6.1960
Místo narození: Žilina
Profese: Herečka
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Anna Šišková je slovenská herečka oceněná v roce 2000 Českým lvem za roli Marie Čížkové ve filmu Musíme si pomáhat. Ona si v životě musela několikrát pomoct sama, protože okolí se k ní otočilo zády.

Studovala na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Košicích, ale k herectví ji to vždycky nějak přirozeně táhlo. Od roku 1981 působila v trnavském Divadle pro děti a mládež, kde se seznámila s charismatickým hudebníkem, spolupracovníkem Milana Lasici a Júlia Satinského, skladatelem a textařem  Jaroslavem Filipem. Jejich romance nezůstala bez následků a Anna Šišková otěhotněla. Přestože ji milenec Filip ze začátku tvrdil, že dítě chce a kvůli nové rodině se i rozvede, když byla Anna ve třetím měsíci, rozmyslel si to a přemlouval ji k potratu. Anna Šišková se však rozhodla dítě si ponechat, čímž upadla do nemilosti okolí. Psychický tlak a pomluvy, že je nevěrnice, nedělaly dobře jí ani plodu, ale Anna se rozhodla nevzdat se a dítě, ke kterému se otec odmítl přiznat, si nechat a vychovat sama. V říjnu 1982 se jí tak narodila dcera Dorota. Krátce po jejím narození se Anna Šišková seznámila s divadelním režisérem Jurajem Nvotou, který Dorotu Nvotovou adoptoval a za šest let k ní přibyla sestřička Tereza Nvotová.

Ve vztahu Šiškové a Nvoty se však happyend nekonal. V roce 2003 se zamilovala do svého o mnoho let mladšího hereckého kolegy z divadla Astorka Juraje Kemky. Mladý milenec byl důvodem rozpadu manželství Šiškové a Nvoty. „Nikoho jiného jsem však cíleně nehledala, prostě jsem se zamilovala - zkrátka jsem se v manželství už necítila šťastná,“ komentovala toto období později  Anna Šišková. Kvůli mladému milenci tak upadla do nemilosti okolí už podruhé. Někteří kolegové jí dokonce odmítali podat při setkání ruku. Nerovný vztah  s novým partnerem však dlouho nevydržel  a Juraj Annu opustil kvůli mladší dívce. Za několik let se při natáčení filmu Konečná stanice Anna Šišková seznámila s režisérem Jiřím Chlumským, který ji po 8 letech randění požádal o ruku. Rok a půl po svatbě ovšem ztroskovatal i tenhle svazek. Chlumský se zamiloval do mladší ženy. Šišková se tak nyní pohybuje mezi Prahou, kde mladší dceru Terezu, která se věnuje natáčení dokumentárních filmů, a Bratislavou, kde hraje v divadle.

A právě v divadle ji objevil režisér Jan Hřebejk a obsadil ji jako manželku Bolka Polívky do svého filmu Musíme si pomáhat, který jí následně vynesl i Českého lva. Poté se začali nabídky z Česka jen hrnout. V roce 2002 byla opět nominována na lva, tentokrát jako herečka ve vedlejší roli ve filmu Kruté radosti. Cenu jí však vyfoukla Jana Hubinská za film Děvčátko. Šišková je také známá ze seriálu Místo v životě,  tady hrála po boku Ondřeje Vetchého, nebo ze seriálu Letiště.