Juraj Jakubisko

Datum narození: 30.4.1938
Přezdívka: Juro
Místo narození: Kojšov
Profese: režisér, scenárista, kameraman
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Juraj Jakubisko je slovenský filmový režisér, scénárista a kameraman. Manželkou režiséra, který žije již přes dvacet let v Praze, je herečka Deana.

Juraj Jakubisko debutoval se svým filmem Kristova léta již v šedesátých letech minulého století. Do dnešního dne režíroval přes dvacet filmů. Ty se vyznačují velmi osobitou poetikou, bizarností a podivuhodnou hravostí.

Od roku 1993 žije Juraj Jakubisko v Praze. Mnoho lidí mu ale vyčítá, že se ani za více než dvacet let života v české metropoli nedokázal nebo nechtěl naučit česky. V jeho tvorbě ho to ale nijak nelimituje. To dokazují filmy Nejasná zpráva o konci světa či Post coitum.

Ani Juraj Jakubisko se nevyhnul závažnému obvinění z dřívější spolupráce s StB, která vyšla najevo po uveřejnění seznamu spolupracovníků. Nejeden umělec se na seznamu vyskytoval, a to se nevyhnulo ani Jakubiskovi, který byl veden pod krycím jménem Juro.

V roce 2012 absolvoval Juraj Jakubisko v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantaci srdce. V sedmdesáti čtyřech letech se stal zřejmě nejstarším pacientem, jemuž byl v Česku tento zákrok proveden.

Manželkou Juraje Jakubiska je herečka a filmová producentka Deana Horváthová-Jakubisková, s níž má syna Jorika.

 

Články o celebritě

V Česku kauza Brady, na Slovensku klid. Kiska vyznamenal i Kocába a Herze V Česku kauza Brady, na Slovensku klid. Kiska vyznamenal i Kocába a Herze Hudebník Michael Kocáb a režisér Juraj Herz si v pondělí na Slovensku převzali vysoká státní vyznamenání.… číst článek
Ťukněte si s celebritou! Zpěvačka Dara Rolins slaví 44 Ťukněte si s celebritou! Zpěvačka Dara Rolins slaví 44 44. narozeniny dnes slaví zpěvačka Dara Rolins. Přejeme všechno nejlepší, hodně štěstí, lásky… číst článek
Juraj Jakubisko: Pěkně se kurýruje po transplantaci! Juraj Jakubisko: Pěkně se kurýruje po transplantaci! Před čtyřmi lety Juraj Jakubisko (78) podstoupil transplantaci srdce, která mu zachránila život.… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Colin Trevorrow
Colin Trevorrow
zobrazit profil Oliver Stone
Oliver Stone
zobrazit profil Olga Špátová
Olga Špátová
zobrazit profil Vít Olmer
Vít Olmer
zobrazit profil Juraj Jakubisko
Juraj Jakubisko
zobrazit profil Olga Menzelová-Kelymanová
Olga Menzelová-Kelymanová
zobrazit profil Miloš Forman
Miloš Forman
zobrazit profil Julius Ševčík
Julius Ševčík