Juraj Jakubisko

Datum narození: 30.4.1938
Přezdívka: Juro
Místo narození: Kojšov
Profese: režisér, scenárista, kameraman
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Juraj Jakubisko je slovenský filmový režisér, scénárista a kameraman. Manželkou režiséra, který žije již přes dvacet let v Praze, je herečka Deana.

Juraj Jakubisko debutoval se svým filmem Kristova léta již v šedesátých letech minulého století. Do dnešního dne režíroval přes dvacet filmů. Ty se vyznačují velmi osobitou poetikou, bizarností a podivuhodnou hravostí.

Od roku 1993 žije Juraj Jakubisko v Praze. Mnoho lidí mu ale vyčítá, že se ani za více než dvacet let života v české metropoli nedokázal nebo nechtěl naučit česky. V jeho tvorbě ho to ale nijak nelimituje. To dokazují filmy Nejasná zpráva o konci světa či Post coitum.

Ani Juraj Jakubisko se nevyhnul závažnému obvinění z dřívější spolupráce s StB, která vyšla najevo po uveřejnění seznamu spolupracovníků. Nejeden umělec se na seznamu vyskytoval, a to se nevyhnulo ani Jakubiskovi, který byl veden pod krycím jménem Juro.

V roce 2012 absolvoval Juraj Jakubisko v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantaci srdce. V sedmdesáti čtyřech letech se stal zřejmě nejstarším pacientem, jemuž byl v Česku tento zákrok proveden.

Manželkou Juraje Jakubiska je herečka a filmová producentka Deana Horváthová-Jakubisková, s níž má syna Jorika.

 

Články o celebritě

Zeman řekne klíčovou věc jako přídavek koncertu. Kdo je mezi tisícovkou hostů? Zeman řekne klíčovou věc jako přídavek koncertu. Kdo je mezi tisícovkou hostů? Na tisíc věrných Miloše Zeman se sešlo krátce před 19. hodinou na Pražském hradě. Prezident je pozval… číst článek
Po 32 letech se točí pokračování pohádky Perinbaba: Jakubisko na mrtvici! Po 32 letech se točí pokračování pohádky Perinbaba: Jakubisko na mrtvici! Zatímco při první klapce pohádky Perinbaba 2 v Kežmaroku poslušně sněžilo, v Průhonicích si počasí… číst článek
Upír Krejčí má tichou domácnost! Upír Krejčí má tichou domácnost! Václav Upír Krejčí (61) naštval svoji manželku Zuzanu (43)! Řekl jí totiž, že musel zrušit jejich… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka
zobrazit profil Karel Janák
Karel Janák
zobrazit profil Agnieszka Holland
Agnieszka Holland
zobrazit profil Marek Najbrt
Marek Najbrt
zobrazit profil Zdeněk Švarc
Zdeněk Švarc
zobrazit profil Jaroslav Fuit
Jaroslav Fuit
zobrazit profil Jaroslav Dudek
Jaroslav Dudek
zobrazit profil Julius Ševčík
Julius Ševčík