Juraj Jakubisko

Datum narození: 30.4.1938
Přezdívka: Juro
Místo narození: Kojšov
Profese: režisér, scenárista, kameraman
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Juraj Jakubisko, slovenský filmový režisér, scénárista a kameraman, jehož manželkou se stala herečka Deana, byl veden ve svazcích StB pod krycím jménem Juro.

Juraj Jakubisko debutoval se svým filmem Kristova léta již v 60. letech 20. století. Režíroval přes dvě desítky filmů. Jeho snímky se vyznačují velmi osobitou poetikou, bizarností a podivuhodnou hravostí.

JURAJ JAKUBISKO - DRUHÁ SVATBA V KOSTELE

Od roku 1993 žije Juraj Jakubisko v Praze. Mnoho lidí mu ale vyčítá, že se za léta života v české metropoli nedokázal nebo nechtěl naučit česky. V jeho tvorbě ho to ale nijak nelimituje. To dokazují filmy Nejasná zpráva o konci světa či Post coitum.

Ani Juraj Jakubisko, podobně jako řada dalších známých oosobností, se nevyhnul závažnému obvinění z dřívější spolupráce s StB, která vyšla najevo po uveřejnění seznamu spolupracovníků, kde byl veden pod krycím jménem Juro.

V roce 2012 Juraj Jakubisko absolvoval v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantaci srdce. V sedmdesáti čtyřech letech se tak stal zřejmě nejstarším pacientem, jemuž byl v Česku tento zákrok proveden.

O JURAJI JAKUBISKOVI ČTĚTE ZDE>>

Manželkou Juraje Jakubiska se stala herečka a filmová producentka Deana Horváthová Jakubisková, s níž má syna Jorika. Režisér míval poměr s atraktivní herečkou Olgou Schoberovou.

 

Články o celebritě

Zoufalý režisér Jakubisko: Ukradli mu Perinbabu 2! Přišel o většinu natočených záběrů Zoufalý režisér Jakubisko: Ukradli mu Perinbabu 2! Přišel o většinu natočených záběrů Režisér Juraj Jakubisko (80) se rozhodl natočit pokračování legendární pohádky Perinbaba, jenže osud… číst článek
Kousek Holandska u nás: Kuželovský mlýn si zahrál i v Nebojsovi! Kousek Holandska u nás: Kuželovský mlýn si zahrál i v Nebojsovi! Nejen Holandsko, ale také Slovácké Horňácko je »zemí« větrných mlýnů. Nejznámější a nejzachovalejší… číst článek
Proč se Forman (†86) přestal vracet do Česka? Kvůli neúctě v Národním, tvrdí Jakubiskovi Proč se Forman (†86) přestal vracet do Česka? Kvůli neúctě v Národním, tvrdí Jakubiskovi Kdepak zdravotní problémy, ale pachuť hořkosti! To byl důvod, proč se Miloš Forman (†86) do rodné… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Karel Kachyňa
Karel Kachyňa
zobrazit profil Warwick Davis
Warwick Davis
zobrazit profil Kateřina Bártů
Kateřina Bártů
zobrazit profil Oliver Stone
Oliver Stone
zobrazit profil Karel Janák
Karel Janák
zobrazit profil Viktor Tauš
Viktor Tauš
zobrazit profil Jaroslav Kučera
Jaroslav Kučera
zobrazit profil Adam Pitra
Adam Pitra