Juraj Jakubisko

Datum narození: 30.4.1938
Přezdívka: Juro
Místo narození: Kojšov
Profese: režisér, scenárista, kameraman
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Juraj Jakubisko je slovenský filmový režisér, scénárista a kameraman. Manželkou režiséra, který žije již přes dvacet let v Praze, je herečka Deana.

Juraj Jakubisko debutoval se svým filmem Kristova léta již v šedesátých letech minulého století. Do dnešního dne režíroval přes dvacet filmů. Ty se vyznačují velmi osobitou poetikou, bizarností a podivuhodnou hravostí.

Od roku 1993 žije Juraj Jakubisko v Praze. Mnoho lidí mu ale vyčítá, že se ani za více než dvacet let života v české metropoli nedokázal nebo nechtěl naučit česky. V jeho tvorbě ho to ale nijak nelimituje. To dokazují filmy Nejasná zpráva o konci světa či Post coitum.

Ani Juraj Jakubisko se nevyhnul závažnému obvinění z dřívější spolupráce s StB, která vyšla najevo po uveřejnění seznamu spolupracovníků. Nejeden umělec se na seznamu vyskytoval, a to se nevyhnulo ani Jakubiskovi, který byl veden pod krycím jménem Juro.

V roce 2012 absolvoval Juraj Jakubisko v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantaci srdce. V sedmdesáti čtyřech letech se stal zřejmě nejstarším pacientem, jemuž byl v Česku tento zákrok proveden.

Manželkou Juraje Jakubiska je herečka a filmová producentka Deana Horváthová-Jakubisková, s níž má syna Jorika.

 

Články o celebritě

Zeman na Hradě pohostí své věrné: Jen raut bude stát 400 tisíc Zeman na Hradě pohostí své věrné: Jen raut bude stát 400 tisíc Prezident Miloš Zeman pohostí příští čtvrtek na Pražském hradě stovky svých příznivců a podporovatelů.… číst článek
Jakubisko točí pokračování slavné pohádky: Zesnulou Perinbabu si přičaruje Jakubisko točí pokračování slavné pohádky: Zesnulou Perinbabu si přičaruje Už padla první klapka pokračování legendární pohádky Perinbaba. „Představitelka hlavní role Giulietta… číst článek
Ital dal Patrasové ránu pod pás: Šokující slova o Felixovi by číst raději neměla Ital dal Patrasové ránu pod pás: Šokující slova o Felixovi by číst raději neměla Je to možné? Když Dáda Patrasová (60) zjistila, že ji manžel Felix Slováček (74) podvádí s milenkou… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Zdeněk Janáček
Zdeněk Janáček
zobrazit profil Olga Menzelová-Kelymanová
Olga Menzelová-Kelymanová
zobrazit profil Petr Kracík
Petr Kracík
zobrazit profil Jožo Halászek
Jožo Halászek
zobrazit profil Lucie Konášová
Lucie Konášová
zobrazit profil Adrian Stojkov
Adrian Stojkov
zobrazit profil Jan Menšík
Jan Menšík
zobrazit profil Jan Petráň
Jan Petráň