Juraj Jakubisko

Datum narození: 30.4.1938
Přezdívka: Juro
Místo narození: Kojšov
Profese: režisér, scenárista, kameraman
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Juraj Jakubisko, slovenský filmový režisér, scénárista a kameraman, jehož manželkou se stala herečka Deana, byl veden ve svazcích StB pod krycím jménem Juro.

Juraj Jakubisko debutoval se svým filmem Kristova léta již v 60. letech 20. století. Režíroval přes dvě desítky filmů. Jeho snímky se vyznačují velmi osobitou poetikou, bizarností a podivuhodnou hravostí.

JURAJ JAKUBISKO - DRUHÁ SVATBA V KOSTELE

Od roku 1993 žije Juraj Jakubisko v Praze. Mnoho lidí mu ale vyčítá, že se za léta života v české metropoli nedokázal nebo nechtěl naučit česky. V jeho tvorbě ho to ale nijak nelimituje. To dokazují filmy Nejasná zpráva o konci světa či Post coitum.

Ani Juraj Jakubisko, podobně jako řada dalších známých oosobností, se nevyhnul závažnému obvinění z dřívější spolupráce s StB, která vyšla najevo po uveřejnění seznamu spolupracovníků, kde byl veden pod krycím jménem Juro.

V roce 2012 Juraj Jakubisko absolvoval v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantaci srdce. V sedmdesáti čtyřech letech se tak stal zřejmě nejstarším pacientem, jemuž byl v Česku tento zákrok proveden.

O JURAJI JAKUBISKOVI ČTĚTE ZDE>>

Manželkou Juraje Jakubiska se stala herečka a filmová producentka Deana Horváthová Jakubisková, s níž má syna Jorika. Režisér míval poměr s atraktivní herečkou Olgou Schoberovou.

 

Články o celebritě

Proč se Forman (†86) přestal vracet do Česka? Kvůli neúctě v Národním, tvrdí Jakubiskovi Proč se Forman (†86) přestal vracet do Česka? Kvůli neúctě v Národním, tvrdí Jakubiskovi Kdepak zdravotní problémy, ale pachuť hořkosti! To byl důvod, proč se Miloš Forman (†86) do rodné… číst článek
Strach Vlasty Chramostové z natáčení Spalovače mrtvol: Neboj, stejně je to tvůj poslední záběr! Strach Vlasty Chramostové z natáčení Spalovače mrtvol: Neboj, stejně je to tvůj poslední záběr! Letos je to už padesát let, kdy režisér Juraj Herz (†83), který nedávno zemřel, natočil svůj nejslavnější… číst článek
Zásadní krok Jakubiskových: Náboženské důvody! Zásadní krok Jakubiskových: Náboženské důvody! V manželství je herečka s režisérem už přes třicet let, přesto letos plánují veselku další. Co k… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Tomáš Vorel st.
Tomáš Vorel st.
zobrazit profil Jitka Bártů
Jitka Bártů
zobrazit profil Vladimír Michálek
Vladimír Michálek
zobrazit profil Julius Ševčík
Julius Ševčík
zobrazit profil Filip Renč
Filip Renč
zobrazit profil Václav Křístek
Václav Křístek
zobrazit profil Lucie Konášová
Lucie Konášová
zobrazit profil Harvey Weinstein producent
Harvey Weinstein producent