Juraj Jakubisko

Datum narození: 30.4.1938
Přezdívka: Juro
Místo narození: Kojšov
Profese: režisér, scenárista, kameraman
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Juraj Jakubisko je slovenský filmový režisér, scénárista a kameraman. Manželkou režiséra, který žije již přes dvacet let v Praze, je herečka Deana.

Juraj Jakubisko debutoval se svým filmem Kristova léta již v šedesátých letech minulého století. Do dnešního dne režíroval přes dvacet filmů. Ty se vyznačují velmi osobitou poetikou, bizarností a podivuhodnou hravostí.

Od roku 1993 žije Juraj Jakubisko v Praze. Mnoho lidí mu ale vyčítá, že se ani za více než dvacet let života v české metropoli nedokázal nebo nechtěl naučit česky. V jeho tvorbě ho to ale nijak nelimituje. To dokazují filmy Nejasná zpráva o konci světa či Post coitum.

Ani Juraj Jakubisko se nevyhnul závažnému obvinění z dřívější spolupráce s StB, která vyšla najevo po uveřejnění seznamu spolupracovníků. Nejeden umělec se na seznamu vyskytoval, a to se nevyhnulo ani Jakubiskovi, který byl veden pod krycím jménem Juro.

V roce 2012 absolvoval Juraj Jakubisko v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantaci srdce. V sedmdesáti čtyřech letech se stal zřejmě nejstarším pacientem, jemuž byl v Česku tento zákrok proveden.

Manželkou Juraje Jakubiska je herečka a filmová producentka Deana Horváthová-Jakubisková, s níž má syna Jorika.

 

Články o celebritě

Pawlowská kápla božskou: To jsou moje míry! Pawlowská kápla božskou: To jsou moje míry! Halina Pawlowská (61) přiznala, že o svých mírách neříká pravdu. Poprvé však udělala výjimku. První… číst článek
Zeman řekne klíčovou věc jako přídavek koncertu. Kdo je mezi tisícovkou hostů? Zeman řekne klíčovou věc jako přídavek koncertu. Kdo je mezi tisícovkou hostů? Na tisíc věrných Miloše Zeman se sešlo krátce před 19. hodinou na Pražském hradě. Prezident je pozval… číst článek
Po 32 letech se točí pokračování pohádky Perinbaba: Jakubisko na mrtvici! Po 32 letech se točí pokračování pohádky Perinbaba: Jakubisko na mrtvici! Zatímco při první klapce pohádky Perinbaba 2 v Kežmaroku poslušně sněžilo, v Průhonicích si počasí… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Helena Třeštíková
Helena Třeštíková
zobrazit profil Daniel Pánek
Daniel Pánek
zobrazit profil Vít Olmer
Vít Olmer
zobrazit profil Viktor Tauš
Viktor Tauš
zobrazit profil Petr Kazda
Petr Kazda
zobrazit profil Adrian Stojkov
Adrian Stojkov
zobrazit profil David Ondříček
David Ondříček
zobrazit profil Vítek Pokorný
Vítek Pokorný