Juraj Jakubisko

Datum narození: 30.4.1938
Přezdívka: Juro
Místo narození: Kojšov
Profese: režisér, scenárista, kameraman
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Juraj Jakubisko je slovenský filmový režisér, scénárista a kameraman. Manželkou režiséra, který žije již přes dvacet let v Praze, je herečka Deana.

Juraj Jakubisko debutoval se svým filmem Kristova léta již v šedesátých letech minulého století. Do dnešního dne režíroval přes dvacet filmů. Ty se vyznačují velmi osobitou poetikou, bizarností a podivuhodnou hravostí.

Od roku 1993 žije Juraj Jakubisko v Praze. Mnoho lidí mu ale vyčítá, že se ani za více než dvacet let života v české metropoli nedokázal nebo nechtěl naučit česky. V jeho tvorbě ho to ale nijak nelimituje. To dokazují filmy Nejasná zpráva o konci světa či Post coitum.

Ani Juraj Jakubisko se nevyhnul závažnému obvinění z dřívější spolupráce s StB, která vyšla najevo po uveřejnění seznamu spolupracovníků. Nejeden umělec se na seznamu vyskytoval, a to se nevyhnulo ani Jakubiskovi, který byl veden pod krycím jménem Juro.

V roce 2012 absolvoval Juraj Jakubisko v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantaci srdce. V sedmdesáti čtyřech letech se stal zřejmě nejstarším pacientem, jemuž byl v Česku tento zákrok proveden.

Manželkou Juraje Jakubiska je herečka a filmová producentka Deana Horváthová-Jakubisková, s níž má syna Jorika.

 

Články o celebritě

Ťukněte si s celebritou! Herečka Klára Issová slaví  38 Ťukněte si s celebritou! Herečka Klára Issová slaví 38 38. narozeniny dnes slaví herečka Klára Issová. Přejeme všechno nejlepší, hodně štěstí, lásky a samozřejmě… číst článek
Ups, tohle nevyšlo! 10 namol opilých slavných, co se sotva drželi na nohou! Ups, tohle nevyšlo! 10 namol opilých slavných, co se sotva drželi na nohou! Začali jste velikonoční nadílku panákem kořalky? Tak si dejte pozor, abyste nedopadli jako tyto slavné… číst článek
Pawlowská kápla božskou: To jsou moje míry! Pawlowská kápla božskou: To jsou moje míry! Halina Pawlowská (61) přiznala, že o svých mírách neříká pravdu. Poprvé však udělala výjimku. První… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jaroslav Kučera
Jaroslav Kučera
zobrazit profil Vítek Pokorný
Vítek Pokorný
zobrazit profil Jožo Halászek
Jožo Halászek
zobrazit profil Olga Menzelová-Kelymanová
Olga Menzelová-Kelymanová
zobrazit profil Vladimír  Morávek
Vladimír Morávek
zobrazit profil Petr Jákl
Petr Jákl
zobrazit profil Danny Moder
Danny Moder
zobrazit profil Jiří Chlumský
Jiří Chlumský