Juraj Jakubisko

Datum narození: 30.4.1938
Přezdívka: Juro
Místo narození: Kojšov
Profese: režisér, scenárista, kameraman
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Juraj Jakubisko je slovenský filmový režisér, scénárista a kameraman. Manželkou režiséra, který žije již přes dvacet let v Praze, je herečka Deana.

Juraj Jakubisko debutoval se svým filmem Kristova léta již v šedesátých letech minulého století. Do dnešního dne režíroval přes dvacet filmů. Ty se vyznačují velmi osobitou poetikou, bizarností a podivuhodnou hravostí.

Od roku 1993 žije Juraj Jakubisko v Praze. Mnoho lidí mu ale vyčítá, že se ani za více než dvacet let života v české metropoli nedokázal nebo nechtěl naučit česky. V jeho tvorbě ho to ale nijak nelimituje. To dokazují filmy Nejasná zpráva o konci světa či Post coitum.

Ani Juraj Jakubisko se nevyhnul závažnému obvinění z dřívější spolupráce s StB, která vyšla najevo po uveřejnění seznamu spolupracovníků. Nejeden umělec se na seznamu vyskytoval, a to se nevyhnulo ani Jakubiskovi, který byl veden pod krycím jménem Juro.

V roce 2012 absolvoval Juraj Jakubisko v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantaci srdce. V sedmdesáti čtyřech letech se stal zřejmě nejstarším pacientem, jemuž byl v Česku tento zákrok proveden.

Manželkou Juraje Jakubiska je herečka a filmová producentka Deana Horváthová-Jakubisková, s níž má syna Jorika.

 

Články o celebritě

Ťukněte si s celebritou! Zpěvačka Dara Rolins slaví 44 Ťukněte si s celebritou! Zpěvačka Dara Rolins slaví 44 44. narozeniny dnes slaví zpěvačka Dara Rolins. Přejeme všechno nejlepší, hodně štěstí, lásky… číst článek
Juraj Jakubisko: Pěkně se kurýruje po transplantaci! Juraj Jakubisko: Pěkně se kurýruje po transplantaci! Před čtyřmi lety Juraj Jakubisko (78) podstoupil transplantaci srdce, která mu zachránila život.… číst článek
Ťukněte si s celebritou! Herečka Taťjana Medvecká slaví 63! Ťukněte si s celebritou! Herečka Taťjana Medvecká slaví 63! 63. narozeniny dnes slaví herečka Taťjana Medvecká. Přejeme všechno nejlepší,… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Dušan  Klein
Dušan Klein
zobrazit profil Theodora Remundová
Theodora Remundová
zobrazit profil Luc Besson
Luc Besson
zobrazit profil Jaroslav Dietl
Jaroslav Dietl
zobrazit profil David Furnish
David Furnish
zobrazit profil Jan Nejedlý
Jan Nejedlý
zobrazit profil Jiří Chlumský
Jiří Chlumský
zobrazit profil Zdeněk Podskalský
Zdeněk Podskalský