Jožo Ráž

Datum narození: 24.10.1954
Místo narození: Bratislava
Profese: zpěvák a hudebník
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Jožo Ráž je slovenský hudebník a zpěvák, zakladatel skupiny Elán. Je známý svými kontroverzními vyjádřeními o „dobrém“ socialismu i svým obdivem k bývalému slovenskému premiérovi Vladimíru Mečiarovi .

Jožo Ráž společně se spolužákem z hudební školy Vašem Patejdlem založil v roce 1968 skupinu Elán. V letech 1984 - 1985 v období svého prvního velkého vrcholu odehráli Eláni v Československu a v okolních zemích přibližně 500 koncertů . „My neděláme jen hudbu, ale i filozofii,“ říka o svých úspeších Ráž.

Má ukončenou Filozofickou fakultu UK v Bratislavě, obor psychologie. Na vysokou školu šel jen proto, aby nemusel na vojnu. Jožo Ráž je milovníkem doutníků, whisky a motorek. A právě ty se mu v roce 1999 staly osudnými. V červnu byl Jožo Ráž účastníkem dopravní nehody, kterou však nezavinil. Utrpěl vážný úraz hlavy spojený s výhřezem mozku, z dalších zranění měl zlomený nos, pravou holeň a levé zápěstí. Německý řidič, který motocyklistu Ráže srazil, z místa nehody ujel. Ráž podstoupil téměř devítihodinovou operaci hlavy. Z kómatu se probral po dvou měsících a musel se učit znovu chodit i mluvit. Paradoxem je, že se v den nehody právě vracel ze studia, kde nazpíval titulní píseň k filmu Fontána pro Zuzanu 3 dnes již legendární a oblíbenou Vodu čo ma drží nad vodou.

Jožo Ráž dodnes vyprodává obrovské haly a přestože je pro média zajímavý kvůli svým kontroverzním výrokům a fandění osobám jako jsou Vladimír Mečiar či Robert Fico, on sám prý novináře nesnáší a příliš s nimi nekomunikuje. „Dělám populární hudbu a ta se bez popularity dělat nedá. Bez médií bych neexistoval, proto se s nimi bavím, ale je to válka. Přesto s nimi komunikuji, protože potřebuji, aby o mně psali. Kdyby se to dalo dělat bez toho, tak to dělám bez toho,“ řekl o svém vztahu k médiím. Bývalý premiér Vladimír Mečiar mu nabídl post ministra kultury ve své vládě, ale Ráž do politiky vstupovat nechtěl.

Jožo Ráž hudbu neposlouchá a nesnáší. Aspoň to tvrdí. Nepoužívá mobil ani platební karty, počítač nezapíná. Moderním technologiím se brání a je hrdý na to, že nikdy v životě nepoužil internet. Nejraději je sám, sedí doma za zataženými závěsy a medituje. Léta, kdy Elán hrál 250 koncertů ročne, by prý už zpátky vrátit nechtěl.

Nejznámější alba skupiny Elán jsou Nejsme zlí, Rabaka či Hodina slovenčiny. S manželkou Barborou má Jožo Ráž dva syny. Chovají také několik psů.

 

Články o celebritě

Jožo Ráž z Elánu: V životě jsem nebyl na internetu, mobil nepoužívám, kartou neplatím Jožo Ráž z Elánu: V životě jsem nebyl na internetu, mobil nepoužívám, kartou neplatím Jožo Ráž (62) byl dříve vděčný za každého fanouška, ale nyní už jejich přízeň nemůže vydržet. Slovenský… číst článek
Jožo Ráž (62) z Elánu: 8 let ho vydírají! Jožo Ráž (62) z Elánu: 8 let ho vydírají! Několikrát se ocitl mezi nebem a zemí. Dva měsíce byl v kómatu, dva roky se učil chodit. Přesto zpěvák… číst článek
Jožo Ráž z Elánu vyhazuje dárky od fanoušků! Vše končí v popelnici Jožo Ráž z Elánu vyhazuje dárky od fanoušků! Vše končí v popelnici Zpěvák Jožo Ráž (62) si postěžoval na fanoušky. Jejich náklonnost mu vadí a byl by nejradši, kdyby… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Felix Slováček
Felix Slováček
zobrazit profil Jiří Stivín
Jiří Stivín
zobrazit profil Jiří Nepomucký
Jiří Nepomucký
zobrazit profil Petr Rímský
Petr Rímský
zobrazit profil Vanessa  Mae
Vanessa Mae
zobrazit profil Oto Klempíř
Oto Klempíř
zobrazit profil Jakub Jan Ryba
Jakub Jan Ryba
zobrazit profil Andrea Jiskrová
Andrea Jiskrová