Jožo Ráž

Datum narození: 24.10.1954
Místo narození: Bratislava
Profese: zpěvák a hudebník
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Jožo Ráž je slovenský hudebník a zpěvák, zakladatel skupiny Elán. Je známý svými kontroverzními vyjádřeními o „dobrém“ socialismu i svým obdivem k bývalému slovenskému premiérovi Vladimíru Mečiarovi .

Jožo Ráž společně se spolužákem z hudební školy Vašem Patejdlem založil v roce 1968 skupinu Elán. V letech 1984 - 1985 v období svého prvního velkého vrcholu odehráli Eláni v Československu a v okolních zemích přibližně 500 koncertů . „My neděláme jen hudbu, ale i filozofii,“ říka o svých úspeších Ráž.

Má ukončenou Filozofickou fakultu UK v Bratislavě, obor psychologie. Na vysokou školu šel jen proto, aby nemusel na vojnu. Jožo Ráž je milovníkem doutníků, whisky a motorek. A právě ty se mu v roce 1999 staly osudnými. V červnu byl Jožo Ráž účastníkem dopravní nehody, kterou však nezavinil. Utrpěl vážný úraz hlavy spojený s výhřezem mozku, z dalších zranění měl zlomený nos, pravou holeň a levé zápěstí. Německý řidič, který motocyklistu Ráže srazil, z místa nehody ujel. Ráž podstoupil téměř devítihodinovou operaci hlavy. Z kómatu se probral po dvou měsících a musel se učit znovu chodit i mluvit. Paradoxem je, že se v den nehody právě vracel ze studia, kde nazpíval titulní píseň k filmu Fontána pro Zuzanu 3 dnes již legendární a oblíbenou Vodu čo ma drží nad vodou.

Jožo Ráž dodnes vyprodává obrovské haly a přestože je pro média zajímavý kvůli svým kontroverzním výrokům a fandění osobám jako jsou Vladimír Mečiar či Robert Fico, on sám prý novináře nesnáší a příliš s nimi nekomunikuje. „Dělám populární hudbu a ta se bez popularity dělat nedá. Bez médií bych neexistoval, proto se s nimi bavím, ale je to válka. Přesto s nimi komunikuji, protože potřebuji, aby o mně psali. Kdyby se to dalo dělat bez toho, tak to dělám bez toho,“ řekl o svém vztahu k médiím. Bývalý premiér Vladimír Mečiar mu nabídl post ministra kultury ve své vládě, ale Ráž do politiky vstupovat nechtěl.

Jožo Ráž hudbu neposlouchá a nesnáší. Aspoň to tvrdí. Nepoužívá mobil ani platební karty, počítač nezapíná. Moderním technologiím se brání a je hrdý na to, že nikdy v životě nepoužil internet. Nejraději je sám, sedí doma za zataženými závěsy a medituje. Léta, kdy Elán hrál 250 koncertů ročne, by prý už zpátky vrátit nechtěl.

Nejznámější alba skupiny Elán jsou Nejsme zlí, Rabaka či Hodina slovenčiny. S manželkou Barborou má Jožo Ráž dva syny. Chovají také několik psů.

 

Články o celebritě

Klepl je doma po nehodě: Byl v tom alkohol? Klepl je doma po nehodě: Byl v tom alkohol? Z letadla na motorku a do sanitky! Tak dopadl v sobotu krátce po obědě Bob Klepl (60). Po návratu… číst článek
Drsňák Jožo Ráž: Tvrdě sepsul syna, který chtěl převzít odpovědnost za vraždu Kuciaka Drsňák Jožo Ráž: Tvrdě sepsul syna, který chtěl převzít odpovědnost za vraždu Kuciaka Chybělo málo, a slovenským ministrem vnitra v době, kdy zemí otřásá vražda investigativního novináře… číst článek
Syn Joža Ráže míří do slovenské vlády. Nový „elán“ nahradí Ficova korunního prince Syn Joža Ráže míří do slovenské vlády. Nový „elán“ nahradí Ficova korunního prince S koncem premiéra Roberta Fica či jeho korunního prince ze Směru Roberta Kaliňáka čekají slovenskou… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Otakar Petřina
Otakar Petřina
zobrazit profil Terezie Kovalová
Terezie Kovalová
zobrazit profil Andrea Pomeje
Andrea Pomeje
zobrazit profil Štěpán Rímský
Štěpán Rímský
zobrazit profil Vilém Čok
Vilém Čok
zobrazit profil Vadim  Petrov
Vadim Petrov
zobrazit profil Daddy Yenkee
Daddy Yenkee
zobrazit profil Charlie Watts
Charlie Watts