Dorota Nvotová

Datum narození: 27.10.1982
Místo narození: Považská Bystrica
Profese: herečka, speváčka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Dorota Nvotová - herečka, zpěvačka, skladatelka a spisovatelka - je mnohými označována za šílenou. Otevřeně totiž hovoří o psychických problémech, které ji trápily od doby, kdy se dozvěděla, kdo je jejím biologickým otcem. Je dcerou herečky Anny Šiškové.

To, že divadelní režisér Juraj Nvota není jejím otcem, vědela Dorota Nvotová od malička. Bylo jí však 8 let, když se náhodně dozvěděla od nějaké  „dobré duše“, že jejím otcem je hudebník Jaroslav Filip. Nikomu nic neřekla a mlčela dalších sedm let. Její matka vůbec netušila, že tolik střežené tajemství, které se dceři chystala prozradit, až bude plnoletá, již není tajemstvím. A ačkoli se Jaroslav Filip k dceři nikdy nepřiznal, Dorota se ho v 15 letech rozhodla vyhledat a poznat. Jaroslav Filip se v dceři uviděl. Podobně jako on byla silná kuřačka, hrála na klavír a už jako puberťačka komponovala hudbu. Otec a dcera si padli do oka a následovala období pravidelných setkání. Dorota Nvotová dennodenně chodila za otcem do divadla, ve kterém působil, a psychicky se na něj velmi upnula. Po roce však Jaroslav Filip nečekaně zemřel na infarkt. Dorotu to psychicky položilo a skončila v rukou psychologů. Následovalo období rebelie a útěků z domova. Ještě ani ne dvacetiletá se po dvoutýdenní známosti provdala za o 13 let staršího muzikanta z punk rockové kapely Svobodná Evropa Miroslava Lábera, známého pod jménem Whisky. Jejich svatba byla netradiční, brali se v letadle a pak seskočili padákem. Manželství s mnohem starším partnerem vydrželo 5 let.

Po rozvodu se Dorota Nvotová rozhodla cestovat. Zavítala do Nepálu a tato země ji okouzlila natolik, že se zde rozhodla žít. Naučila se nepálsky, přijala jméno Fulmaya, založila si cestovní kancelář, která nabízela treking po nepálských horách a stala se patronkou dětského domova Happy Home. Její prvotní nadšení vystřídalo kruté probuzení. Přestože v Nepálu panují jiná pravidla zacházení s dětmi, to co se dělo v dětském domově Happy Home, byl i na nepálské poměry pořádně silný šálek kávy. Ředitel domova Nepálců Bishwu Pratap a jeho žena měli zneužívat děti na provádění činností pro své potřeby, měli je bít a zastrašovat. Například i tak, že jim podávali rýži s červíky . O pobytu Doroty Nvotové v Nepálu vznikl dokument s názvem Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama, který se s úspěchem promítal i v Česku. V Nepálu poznala i svého druhého manžela, Angličana Johnnyho, ale jejich manželství skončilo po 8 měsících, protože Dorota se při jedné ze svých návštěv Bratislavy zamilovala do Slováka Martina, tehdy ještě ženatého otce dvou dětí. Když s ním otěhotněla, rozvedl se a Dorota Nvotová měla svou třetí svatbu v květnu roku 2014. Vychovávají spolu syna Filipa (pojmenovala ho po svém biologickém otci) a žijí v Moskvě.

Dorota Nvotová byla od malička rebelka a neposedné dítě. Už jako šestiletá se objevila v televizním filmu Tajemství pod víčky v režii adoptivniho otce Juraje Nvoty.  Jako devítiletá hrála v dětském muzikálu Bambi, jako desetiletá v divadle Astorka ve hře Incident.  Prorazila díky dvojici filmů Martina Šulíka Orbis Pictus (1997) a Krajinka (2000), dále hrála ve snímcích Děvčátko (2002), spolu s Ľubošem KostelnýmTáňou Pauhofovou ve filmu Muzika (2007) či Konfident (2012) s Ondřejem Vetchým a Janem Budařem.

Jako hudebnice a zpěvačka vydala několik sólových desek a je pravidelnou účinkující na různých hudebních festivalech. Její sestra Tereza Nvotová je začínající režisérkou.