Pavel Bobek

Datum narození: 16.9.1937
Datum úmrtí: 20.11.2013
Místo narození: Praha
Profese: zpěvák, architekt
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Na pražské Fakultě architektury a pozemního stavitelství propadl rokenrolu. Vryl se Pavlu Bobkovi přímo pod kůži. Byl jeho součástí déle než půl století. Za tu dobu vydal Bobek přes dvacet alb, nazpíval nesčetně hitů a předvedl se v mnoha představeních pražského divadla Semafor. Zazpíval si i s otcem světového country Johnnym Cashem. Melodii z žil mu nevzaly ani zdravotní potíže.

Během studií zpíval s fakultní skupinou FAPS. Později působil zpěvák Pavel Bobek ve Studiu bigbeatové hudby a v divadle Paravan. ČVUT v Praze vystudoval v roce 1961. O dvě léta později začal zpívat se skupinou Olympic, kde pobyl do roku 1965. Stálým členem Semaforu byl až do konce osmdesátých let. Účinkovali v něm mimo jiné i s Miroslavem Horníčkem ve vlastní show Dva muži někde.

Mezi Bobkovy nejznámější hity patří například Veď mě dál, cesto má, Stůj klidně stůj, Pojď dál a zpívej, anebo S tím bláznem si nic nezačínej. S peckou Oh, Ruby, nechtěj mi lásku dát se vyzpíval až na první místo hitparády Supraphonu. Druhý byl pak s písní Houston. Úspěch měl také song Lásko, mě ubývá sil. Známé jsou i jeho duety s Marií Rottrovou či Yvonne Přenosilovou.

Od roku 1982 koncertoval se skupinou Groš. Spolupracoval i s pianistou Milošem Nopem a jeho manželkou zpěvačkou, skladatelkou a pedagožkou Lídou Nopovou. Kvalitu jejich tvorby oceňovalo jak publikum, tak odborná kritika. V roce 1980 získal ocenění Zlatá Porta za zásluhy a rozvoj country music. Nyní vystupuje s kapelou Malina band.

Úspěšnou životní dráhu zbrzdilo v roce 2005 těžké onemocnění, kvůli kterému prožil dva týdny v umělém spánku. Svůj boj ale nevzdal. Zotavil se, vydal nová alba v roce 2005 a 2007 a vyrazil na další rokenrolovou tour. V roce 2013 byl Akademií populární hudby zvolen do Síně slávy. Koncem roku pak zemřel.

 

Články o celebritě

30 let kapely Lucie ve 30 fotkách: Na první koncert přišlo 7 lidí 30 let kapely Lucie ve 30 fotkách: Na první koncert přišlo 7 lidí Kapela Lucie si v 90. letech vydobyla titul nejoblíbenější české kapely, její historie je však na… číst článek
Pavel Chrastina (75) založil Olympic a potom násilím přivedl Petra Jandu (73): Z Olympiku ho ale vyhodili! Pavel Chrastina (75) založil Olympic a potom násilím přivedl Petra Jandu (73): Z Olympiku ho ale vyhodili! Zní to až neuvěřitelně, ale před čtyřiapadesáti lety zakládal kapelu Olympic. Dokonce přivedl současného… číst článek
Janžurová není jediná, koho zradilo srdce: Kdo ze slavných musel také pod kudlu? Janžurová není jediná, koho zradilo srdce: Kdo ze slavných musel také pod kudlu? Herečka Iva Janžurová se podrobila velmi náročné operaci srdce. Jednalo se o náhradu aortální chlopně,… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Chad Kroeger
Chad Kroeger
zobrazit profil Ed Sheeran
Ed Sheeran
zobrazit profil Kamil Střihavka
Kamil Střihavka
zobrazit profil Monika Fialková
Monika Fialková
zobrazit profil Karel Kryl
Karel Kryl
zobrazit profil Ivo  Jahelka
Ivo Jahelka
zobrazit profil Dominika Stará
Dominika Stará
zobrazit profil Ladislav Bubnár
Ladislav Bubnár