Vladimír Brabec

Datum narození: 15.5.1934
Datum úmrtí: 1.9.2017
Místo narození: Praha
Profese: herec, dabér
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Herce Vladimíra Brabce proslavila hlavní role v seriálu 30 případů majora Zemana. Po Sametové revoluci 1989 působil především na divadelních prknech.

Umění si Vladimír Brabec zamiloval už v mládí. Zpíval v Kühnově dětském sboru a od dvanácti let hrál v Divadle Akropolis. Po studiích pražské DAMU vystoupil na prkna divadla v Mostě a divadla D 34. Od roku 1959 účinkoval na scéně divadla Národního, kde setrval s malou přestávkou až do roku 1993.

VLADIMÍR BRABEC ŽIL S MANŽELKOU VÍC NEŽ 60 LET

Vladimír Brabec se předvedl v klasických dramatech Romeo a Julie, Cyrano z Bergeracu, v Máji i Krysařovi. Hudební divadla Karlín a Broadway mu nabídla role v muzikálech Kleopatra, Tři mušketýři či Rebelové.

Do filmu vstoupil Vladimír Brabec komedií Svatby pana Voka, dále následoval životopisný snímek Tajemství velkého vypravěče a po revoluci i pohádka Z pekla štěstí nebo drama Anglické jahody. Objevil se krom toho v seriálech My všichni školou povinní, Dobrodružství kriminalistiky nebo v nekonečné Ulici.

Život Vladimíru Brabcovi změnil normalizační seriál 30 případů majora Zemana, natáčený v letech 1974 až 1979 a prošpikovaný komunistickou propagandou. Hráli v něm sice téměř všichni tehdy známí herci, Vladimír Brabec ale měl tu smůlu, že ztvárnil hlavní postavu, vyšetřovatele Jana Zemana a stal se tak tváří i symbolem seriálu. Za roli získal ocenění Zlatý květ. 

Výrazné uplatnění našel Vladimír Brabec i v rozhlase a dabingu. Svůj hlas propůjčil hollywoodským hercům Seanu Connerymu, Leslie Nielsenovi nebo Anthonymu Hopkinsovi. Dvakrát získal za dabing Cenu Františka Filipovského. Roku 1980 dostal titul zasloužilý umělec. Za celoživotní uměleckou činnost obdržel i Cenu Senior Prix.

O VLADIMÍRU BRABCOVI ČTĚTE ZDE>>

V roce 1955 se za Vladimíra Brabce provdala opěrní pěvkyně Naďa Brabcová. Jejich syn Pavel se stal režisérem, dcera Helena herečkou.

V posledních letech života Vladimír Brabec bojoval se zdravím. Měl problémy především se srdcem. Po dvou infarktech se práci věnoval již čím dál tím méně. Manželka legendárního majora Zemana opustila v červnu 2016. Po její smrti se Vladimír Brabec zhroutil. Zemřel 1. září 2017 ve věku 83 let.

 

Články o celebritě

Vladimír Brabec (+83): POSLEDNÍ PŘÁNÍ S POPELEM! Co s ním rodina udělala? Vladimír Brabec (+83): POSLEDNÍ PŘÁNÍ S POPELEM! Co s ním rodina udělala? Výslovně si nepřál, aby veřejnost věděla, kde je poslední místo jeho odpočinku. A rodina Vladimíra… číst článek
Letiště z majora Zemana je v dezolátu: Putuje do dražby! Letiště z majora Zemana je v dezolátu: Putuje do dražby! Letiště v Mariánských Lázních jsme mohli vidět ve známém seriálu 30 případů majora Zemana. Objevilo… číst článek
Syn Vladimíra Brabce (†83) Pavel: Za 20 měsíců pohřbil 5 svých nejbližších Syn Vladimíra Brabce (†83) Pavel: Za 20 měsíců pohřbil 5 svých nejbližších Rozloučení stovek fanoušků, kolegů a kamarádů s Vladimírem Brabcem (†83) proběhlo důstojně. Zdálo… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Leoš  Noha
Leoš Noha
zobrazit profil Ivo Pešák
Ivo Pešák
zobrazit profil Veronika Zelníčková
Veronika Zelníčková
zobrazit profil Jáchym Novotný
Jáchym Novotný
zobrazit profil František Němec
František Němec
zobrazit profil Jaroslava Pokorná
Jaroslava Pokorná
zobrazit profil Zuzana Norisová
Zuzana Norisová
zobrazit profil Václav Vydra
Václav Vydra