Vladimír Brabec

Datum narození: 15.5.1934
Místo narození: Praha
Profese: herec, dabér
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Vladimír Brabec je český herec, jehož proslavila hlavní role v seriálu 30 Případů Majora Zemana. Po listopadu 1989 působí výhradně jako divadelní herec.

Umění si Vladimír Brabec zamiloval už v mládí. Zpíval v Kühnově dětském sboru a od dvanácti let hrál v Divadle Akropolis. Po studiích pražské DAMU vystoupil na prkna divadla v Mostě a divadla D 34. Od roku 1959 účinkoval na scéně divadla Národního, kde setrval s malou přestávkou až do roku 1993.

Vladimír Brabec se předvedl v klasických dramatech Romeo a Julie, Cyrano z Bergeracu, v Máji i Krysařovi. Hudební divadla Karlín a Broadway mu nabídla role v muzikálech Kleopatra, Tři mušketýři či Rebelové.

Do filmu vstoupil Vladimír Brabec komedií Svatby pana Voka, dále následoval životopisný snímek Tajemství velkého vypravěče a po revoluci i pohádka Z pekla štěstí nebo drama Anglické jahody. Objevil se krom toho v seriálech My všichni školou povinní, Dobrodružství kriminalistiky nebo v nekonečné Ulici.

Život změnil Vladimíru Brabcovi normalizační seriál 30 případů majora Zemana, natočený v letech 1974 až 1979 a prošpikovaný komunistickou propagandou. Hráli v něm sice téměř všichni tehdy známí herci, Vladimír Brabec ale měl tu smůlu, že ztvárnil hlavní postavu, vyšetřovatele Jana Zemana a stal se tak tváří i symbolem seriálu. Za roli získal ocenění Zlatý květ. 

Výrazné uplatnění našel Vladimír Brabec i v rozhlase a dabingu. Svůj hlas propůjčil hollywoodským hercům Seanu Connerymu, Leslie Nielsenovi nebo Anthonymu Hopkinsovi. Dvakrát získal za dabing Cenu Františka Filipovského. Od roku 1980 nese titul zasloužilý umělec. Za celoživotní uměleckou činnost obdržel i Cenu Senior Prix.

Vladimír Brabec v posledních letech bojuje se zdravím. Má problémy především se srdcem. Po dvou infarktech se práci věnuje již méně.

V roce 1955 se za Vladimíra Brabce provdala opěrní pěvkyně Naďa Brabcová. Syn Pavel je režisér, dcera Hana herečka.

 

Články o celebritě

Sherlock Holmes ani v tomto století neztrácí šmrnc Sherlock Holmes ani v tomto století neztrácí šmrnc Sherlock Holmes. Tohle jméno zná každý, kdo třeba jen jednou prošel kolem detektivky. Po knize Petra… číst článek
Herec z Majora Zemana Braunschläger (84): Brabec si řekl o úplatek! Herec z Majora Zemana Braunschläger (84): Brabec si řekl o úplatek! Taxikář a zloděj známek Šolc i důlní inženýr Hrubý, který zachraňoval ze závalu Vladimíra Brabce… číst článek
Legendy Bohdalová a Brabec: Po 70 letech opět spolu! Co je svedlo dohromady? Legendy Bohdalová a Brabec: Po 70 letech opět spolu! Co je svedlo dohromady? Znají se skoro sedmdesát let, a teď je k jednomu mikrofonu svedla práce na nové audioknize o slavném… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Martin Donutil
Martin Donutil
zobrazit profil Daniel Bambas
Daniel Bambas
zobrazit profil Kelly Bishop
Kelly Bishop
zobrazit profil Irena Máchová
Irena Máchová
zobrazit profil Robin Wright
Robin Wright
zobrazit profil Michal Pešek
Michal Pešek
zobrazit profil Ján Jackuliak
Ján Jackuliak
zobrazit profil Rebecca  Ferguson
Rebecca Ferguson