Vladimír Brabec

Datum narození: 15.5.1934
Místo narození: Praha
Profese: herec, dabér
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Vladimír Brabec je český herec, jehož proslavila hlavní role v seriálu 30 Případů Majora Zemana. Po listopadu 1989 působí výhradně jako divadelní herec.

Umění si Vladimír Brabec zamiloval už v mládí. Zpíval v Kühnově dětském sboru a od dvanácti let hrál v Divadle Akropolis. Po studiích pražské DAMU vystoupil na prkna divadla v Mostě a divadla D 34. Od roku 1959 účinkoval na scéně divadla Národního, kde setrval s malou přestávkou až do roku 1993.

Vladimír Brabec se předvedl v klasických dramatech Romeo a Julie, Cyrano z Bergeracu, v Máji i Krysařovi. Hudební divadla Karlín a Broadway mu nabídla role v muzikálech Kleopatra, Tři mušketýři či Rebelové.

Do filmu vstoupil Vladimír Brabec komedií Svatby pana Voka, dále následoval životopisný snímek Tajemství velkého vypravěče a po revoluci i pohádka Z pekla štěstí nebo drama Anglické jahody. Objevil se krom toho v seriálech My všichni školou povinní, Dobrodružství kriminalistiky nebo v nekonečné Ulici.

Život změnil Vladimíru Brabcovi normalizační seriál 30 případů majora Zemana, natočený v letech 1974 až 1979 a prošpikovaný komunistickou propagandou. Hráli v něm sice téměř všichni tehdy známí herci, Vladimír Brabec ale měl tu smůlu, že ztvárnil hlavní postavu, vyšetřovatele Jana Zemana a stal se tak tváří i symbolem seriálu. Za roli získal ocenění Zlatý květ. 

Výrazné uplatnění našel Vladimír Brabec i v rozhlase a dabingu. Svůj hlas propůjčil hollywoodským hercům Seanu Connerymu, Leslie Nielsenovi nebo Anthonymu Hopkinsovi. Dvakrát získal za dabing Cenu Františka Filipovského. Od roku 1980 nese titul zasloužilý umělec. Za celoživotní uměleckou činnost obdržel i Cenu Senior Prix.

Vladimír Brabec v posledních letech bojuje se zdravím. Má problémy především se srdcem. Po dvou infarktech se práci věnuje již méně.

V roce 1955 se za Vladimíra Brabce provdala opěrní pěvkyně Naďa Brabcová. Syn Pavel je režisér, dcera Hana herečka.

 

Články o celebritě

Dojemné loučení: Ovdovělý „major Zeman“ Brabec (82) objímal starého kamaráda Dojemné loučení: Ovdovělý „major Zeman“ Brabec (82) objímal starého kamaráda Jsou v letech, kdy už každé setkání může být, bohužel, poslední. Vladimír Brabec (82) a Ivo Niederle… číst článek
Herec Brabec (82) se obul do ČT: Poprvé řeknu jednu věc nahlas! Herec Brabec (82) se obul do ČT: Poprvé řeknu jednu věc nahlas! Vladimír Brabec zavzpomínal na svou nejslavnější roli majora… číst článek
Vladimír Brabec o majoru Zemanovi: ČT na něm rejžovala, teď se za něj stydí! A cenzuruje mě Vladimír Brabec o majoru Zemanovi: ČT na něm rejžovala, teď se za něj stydí! A cenzuruje mě Přečtěte si druhou část exkluzivního rozhovoru s legendárním hercem Vladimírem Brabcem (82)! Promluvil… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Anna Linhartová
Anna Linhartová
zobrazit profil Anna Kadeřávková
Anna Kadeřávková
zobrazit profil Josef Vinklář
Josef Vinklář
zobrazit profil Rowan Atkinson
Rowan Atkinson
zobrazit profil Zdeněk Junák
Zdeněk Junák
zobrazit profil Radek Holub
Radek Holub
zobrazit profil Adrien Brody
Adrien Brody
zobrazit profil Lucie Juřičková
Lucie Juřičková