Fotka není dostupná

Jaroslav Kučera

Datum narození: 6.8.1929
Datum úmrtí: 14.1.1991
Profese: kameraman
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Stal se jedním z nejproslulejších kameramanů Česka. Svým uměním přivedl do filmů experiment i poezii. Přes čočku své kamery vytvořil na desítky snímků. V komedii Dědeček automobil od Alfréda Radoka si i zahrál. S režisérkou Věrou Chytilovou měl dceru Terezu a syna Štěpána.

Původně se chtěl kameraman Jaroslav Kučera věnovat malbě a sochaření. V roce 1953 ale absolvoval kameru na pražské FAMU. Čtyři roky se věnoval Československému armádnímu filmu. Do roku 1985 byl kameramanem na Barrandově.

Spolupracoval s česko-americkým režisérem Vojtěchem Jasným. Natočili spolu Touhu nebo Všechny dobré rodáky. Pravou rukou byl i Karlu Kachyňovi ve Smrti mouchy nebo v Malé mořské víle. S Věrou Chytilovou vytvořili kultovní Sedmikrásky a s Jurajem Herzem mysteriózní Morgianu.

Za krimikomedii Adéla ještě nevečeřela od režiséra Oldřicha Lipského získal Jaroslav Kučera Cenu za nejlepší kameru na festivalu ve španělském Sitges. Několikrát vyhrál i Trilobita. Cenu Nejvyšší technické komise obdržel v Cannes. V roce 1983 byl titulován jako Zasloužilý umělec. Zemřel v nedožitých dvaašedesáti letech.

Jaroslav Kučera byl v pořadí druhým manželem Věry Chytilové. Její první muž byl fotograf Karel Ludwig.

 

Další Filmaři

zobrazit profil Jaroslav Dietl
Jaroslav Dietl
zobrazit profil Tomáš Vorel st.
Tomáš Vorel st.
zobrazit profil Vít Olmer
Vít Olmer
zobrazit profil Vojtěch Moravec
Vojtěch Moravec
zobrazit profil Jan Moravec
Jan Moravec
zobrazit profil Martin Dolenský
Martin Dolenský
zobrazit profil Juraj Jakubisko
Juraj Jakubisko
zobrazit profil Jan Petráň
Jan Petráň