Fotka není dostupná

Jaroslav Kučera

Datum narození: 6.8.1929
Datum úmrtí: 14.1.1991
Profese: kameraman
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Stal se jedním z nejproslulejších kameramanů Česka. Svým uměním přivedl do filmů experiment i poezii. Přes čočku své kamery vytvořil na desítky snímků. V komedii Dědeček automobil od Alfréda Radoka si i zahrál. S režisérkou Věrou Chytilovou měl dceru Terezu a syna Štěpána.

Původně se chtěl kameraman Jaroslav Kučera věnovat malbě a sochaření. V roce 1953 ale absolvoval kameru na pražské FAMU. Čtyři roky se věnoval Československému armádnímu filmu. Do roku 1985 byl kameramanem na Barrandově.

Spolupracoval s česko-americkým režisérem Vojtěchem Jasným. Natočili spolu Touhu nebo Všechny dobré rodáky. Pravou rukou byl i Karlu Kachyňovi ve Smrti mouchy nebo v Malé mořské víle. S Věrou Chytilovou vytvořili kultovní Sedmikrásky a s Jurajem Herzem mysteriózní Morgianu.

Za krimikomedii Adéla ještě nevečeřela od režiséra Oldřicha Lipského získal Jaroslav Kučera Cenu za nejlepší kameru na festivalu ve španělském Sitges. Několikrát vyhrál i Trilobita. Cenu Nejvyšší technické komise obdržel v Cannes. V roce 1983 byl titulován jako Zasloužilý umělec. Zemřel v nedožitých dvaašedesáti letech.

Jaroslav Kučera byl v pořadí druhým manželem Věry Chytilové. Její první muž byl fotograf Karel Ludwig.

 

Další Filmaři

zobrazit profil Julius Ševčík
Julius Ševčík
zobrazit profil Marie Poledňáková
Marie Poledňáková
zobrazit profil Danny Moder
Danny Moder
zobrazit profil Jan Nejedlý
Jan Nejedlý
zobrazit profil Ivan Hubač
Ivan Hubač
zobrazit profil Jiří Adamec
Jiří Adamec
zobrazit profil Jaroslav Dudek
Jaroslav Dudek
zobrazit profil Petr Kazda
Petr Kazda