Fotka není dostupná

Jaroslav Kučera

Datum narození: 6.8.1929
Datum úmrtí: 14.1.1991
Profese: kameraman
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Stal se jedním z nejproslulejších kameramanů Česka. Svým uměním přivedl do filmů experiment i poezii. Přes čočku své kamery vytvořil na desítky snímků. V komedii Dědeček automobil od Alfréda Radoka si i zahrál. S režisérkou Věrou Chytilovou měl dceru Terezu a syna Štěpána.

Původně se chtěl kameraman Jaroslav Kučera věnovat malbě a sochaření. V roce 1953 ale absolvoval kameru na pražské FAMU. Čtyři roky se věnoval Československému armádnímu filmu. Do roku 1985 byl kameramanem na Barrandově.

Spolupracoval s česko-americkým režisérem Vojtěchem Jasným. Natočili spolu Touhu nebo Všechny dobré rodáky. Pravou rukou byl i Karlu Kachyňovi ve Smrti mouchy nebo v Malé mořské víle. S Věrou Chytilovou vytvořili kultovní Sedmikrásky a s Jurajem Herzem mysteriózní Morgianu.

Za krimikomedii Adéla ještě nevečeřela od režiséra Oldřicha Lipského získal Jaroslav Kučera Cenu za nejlepší kameru na festivalu ve španělském Sitges. Několikrát vyhrál i Trilobita. Cenu Nejvyšší technické komise obdržel v Cannes. V roce 1983 byl titulován jako Zasloužilý umělec. Zemřel v nedožitých dvaašedesáti letech.

Jaroslav Kučera byl v pořadí druhým manželem Věry Chytilové. Její první muž byl fotograf Karel Ludwig.

 

Další Filmaři

zobrazit profil Jan Hřebejk
Jan Hřebejk
zobrazit profil Dušan Rapoš
Dušan Rapoš
zobrazit profil Jožo Halászek
Jožo Halászek
zobrazit profil Jiří Hanych
Jiří Hanych
zobrazit profil Vladimír  Morávek
Vladimír Morávek
zobrazit profil Václav Vorlíček
Václav Vorlíček
zobrazit profil Lucie Konášová
Lucie Konášová
zobrazit profil Jan Menšík
Jan Menšík