Jan Kačer

Datum narození: 3.10.1936
Místo narození: Holice
Profese: herec, režisér
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Jan Kačer patří k nejvýznamnějším osobnostem českého divadla. Je jedním ze zakladatelů Činoherního klubu v Praze. Zrežíroval přes sto dvacet divadelních představení. Ztvárnil nesčetně rolí jak na prknech, tak na stříbrném plátně. Napsal několik knih. Herečka Nina Divíšková s ním žije téměř padesát let.

Vystudoval keramickou školu v Bechyni. Bavilo ho sochařství a výtvarné umění. Nadšený byl ale Jan Kačer do divadla. Režii na pražské DAMU vystudoval v roce 1960. Své první zkušenosti získal v Divadle ABC. Kariéru rozjel ale až v Ostravě. V Divadle Petra Bezruče tvořil jedno představením za druhým. Pokyny hercům dával například v Tramvaji do stanice Touha, v Romeu a Julii nebo v Poprasku na laguně.

V roce 1965 založil herec a režisér Kačer pražský Činoherní klub. Zrežíroval v něm Gogolova Revizora, Višňový sad nebo Děti slunce od ruského dramatika Maxima Gorkého. O deset let později musel své divadelní dítě opustit a vrátit se do Ostravy. Režimu se nelíbily jeho svobodomyslné postoje. Později režíroval a hrál i v Divadle na Vinohradech nebo v Národním divadle v Praze. Své umění vyvezl i do norského Národního divadla v Oslu.

Ve filmu Smrt si říká Engelchen ztvárnil Jan Kačer svou první hlavní roli. Zahrál si i v Údolí včel režiséra Františka Vláčila, v Romanettu nebo ve Vlčí boudě. V poslední době se proslavil díky seriálům Rodinná pouta a Velmi křehké vztahy.

Angažoval se také v politice. Za Občanské fórum zasedl v roce 1990 do Federálního shromáždění. Pozdější kandidatura do Senátu mu ale nevyšla. V roce 1998 získal od prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy v oblasti kultury.

Ninou Divíškovou má tři dcery a devět vnoučat. Vnučka Josefína Šumová se dostala i do semifinále České Miss.

 

Články o celebritě

Nemocná Divíšková (81) na veřejnosti: Setkání s legendou Nemocná Divíšková (81) na veřejnosti: Setkání s legendou I když trpí poslední dva roky Alzheimerovou chorobou, v Malostranské besedě bez problémů zvládla… číst článek
Pohřeb Zdeňka Mahlera (†89): Kačer se loučil vsedě! Pohřeb Zdeňka Mahlera (†89): Kačer se loučil vsedě! Rodina, přátelé a známí zesnulého Zdeňka Mahlera (†89) v pátek ráno zcela zaplnili krematorium v… číst článek
Pohřeb Formanova kamaráda Mahlera (†89): Kačer nad rakví seděl, vdovu museli podpírat Pohřeb Formanova kamaráda Mahlera (†89): Kačer nad rakví seděl, vdovu museli podpírat V motolském krematoriu v Praze se dnes ráno konalo poslední rozloučení se scenáristou… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Ivana Andrlová
Ivana Andrlová
zobrazit profil Peter Krause
Peter Krause
zobrazit profil Vladimír Čech
Vladimír Čech
zobrazit profil Ladislav Frej
Ladislav Frej
zobrazit profil Kateřina Hrachovcová-Herčíková
Kateřina Hrachovcová-Herčíková
zobrazit profil Nina Divíšková
Nina Divíšková
zobrazit profil Michael Madsen
Michael Madsen
zobrazit profil Meg Ryan
Meg Ryan