Jan Kačer

Datum narození: 3.10.1936
Místo narození: Holice
Profese: herec, režisér
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Jan Kačer patří k nejvýznamnějším osobnostem českého divadla. Je jedním ze zakladatelů Činoherního klubu v Praze. Zrežíroval přes sto dvacet divadelních představení. Ztvárnil nesčetně rolí jak na prknech, tak na stříbrném plátně. Napsal několik knih. Herečka Nina Divíšková s ním žije téměř padesát let.

Vystudoval keramickou školu v Bechyni. Bavilo ho sochařství a výtvarné umění. Nadšený byl ale Jan Kačer do divadla. Režii na pražské DAMU vystudoval v roce 1960. Své první zkušenosti získal v Divadle ABC. Kariéru rozjel ale až v Ostravě. V Divadle Petra Bezruče tvořil jedno představením za druhým. Pokyny hercům dával například v Tramvaji do stanice Touha, v Romeu a Julii nebo v Poprasku na laguně.

V roce 1965 založil herec a režisér Kačer pražský Činoherní klub. Zrežíroval v něm Gogolova Revizora, Višňový sad nebo Děti slunce od ruského dramatika Maxima Gorkého. O deset let později musel své divadelní dítě opustit a vrátit se do Ostravy. Režimu se nelíbily jeho svobodomyslné postoje. Později režíroval a hrál i v Divadle na Vinohradech nebo v Národním divadle v Praze. Své umění vyvezl i do norského Národního divadla v Oslu.

Ve filmu Smrt si říká Engelchen ztvárnil Jan Kačer svou první hlavní roli. Zahrál si i v Údolí včel režiséra Františka Vláčila, v Romanettu nebo ve Vlčí boudě. V poslední době se proslavil díky seriálům Rodinná pouta a Velmi křehké vztahy.

Angažoval se také v politice. Za Občanské fórum zasedl v roce 1990 do Federálního shromáždění. Pozdější kandidatura do Senátu mu ale nevyšla. V roce 1998 získal od prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy v oblasti kultury.

Ninou Divíškovou má tři dcery a devět vnoučat. Vnučka Josefína Šumová se dostala i do semifinále České Miss.

 

Články o celebritě

Pohřeb režiséra Mišky (†97): Přišla i vážně nemocná Divíšková! Pohřeb režiséra Mišky (†97): Přišla i vážně nemocná Divíšková! S podporou dvou lidí a vypětím všech sil dorazila do kostela sv. Matěje Nina Divíšková (80). Herečka,… číst článek
Nemoc z herečky Divíškové udělala stín. Řvu zoufalstvím, přiznal Jan Kačer Nemoc z herečky Divíškové udělala stín. Řvu zoufalstvím, přiznal Jan Kačer Na veřejnosti se herečka Nina Divíšková (80) objevila naposledy loni v prosinci. A na první pohled… číst článek
Nina Divíšková (80): Strašný popis její nemoci! Nina Divíšková (80): Strašný popis její nemoci! Když se herečka Nina Divíšková (80) loni v prosinci objevila po dlouhé době na veřejnosti, bylo jasné,… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Alena  Mihulová
Alena Mihulová
zobrazit profil Radoslav Brzobohatý
Radoslav Brzobohatý
zobrazit profil David Novotný
David Novotný
zobrazit profil Hynek Čermák
Hynek Čermák
zobrazit profil Lukáš Příkazký
Lukáš Příkazký
zobrazit profil Jan Hofman
Jan Hofman
zobrazit profil Rosa Leslie
Rosa Leslie
zobrazit profil Filip Rajmont
Filip Rajmont