Milena Dvorská

Datum narození: 7.9.1938
Datum úmrtí: 22.12.2009
Místo narození: Prostějov
Profese: herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

První filmová role Mileny Dvorské, skromná princezna Maruška z pohádky Byl jednou jeden král, byla zároveň její nejslavnější. Přesvědčila v ní svého hereckého otce Jana Wericha, že sůl je v životě důležitější než kdejaký diadém. K hereckému koření ji přitom přivedl právě Werich. Talent z ní vycítil, když si přišla pro autogram.

Prvně studovala Dvorská zdravotnickou školu. Po pohádkovém úspěchu šla ale na DAMU, kde jí odpustili i to, že nemá maturitu. Čarokrásná tmavovláska si zahrála v komedii Anděl na horách, v romantice Poslední růže od Casanovy nebo v krvelačné Vraždě v hotelu Excelsior. Skladnici Outratovou předvedla v legendárním Marečku, podejte mi pero a královnu Elišku v pohádce Jak se budí princezny. Neminuly ji ani role v komedii Ať žijí rytíři! a v pohádce Z pekla štěstí.

Krom toho se věnovala i rozhlasu, dabingu a televizi. Rozzářila seriály Tři chlapi v chalupě, Chlapci a chlapi nebo nekonečnou Ulici. Téměř třicet let se vžívala do svých postav na prknech Divadla E. F. Buriana. Zavítala i do Divadla Za branou nebo do Divadelní společnosti Háta. Excelovala v Anně Christie, Žebrácké opeře, Šumaři na střeše i v Rackovi. Půl roku pracovala v dopisovém oddělení kanceláře prezidenta Václava Havla.

Přes čtyřicet let žila Dvorská s hercem Josefem Krausem. Vychovali syna Jakuba. Z předchozího vztahu s bulharským režisérem Orfeiem Cokovem se narodila dcera Lucie, se kterou měla Dvorská velmi složitý vztah. Lucie se provdala za samozvaného spasitele světa Jana Dvorského, který si říká Immanuel Parsifal. Odjeli spolu do Belgie, mají osm dětí.

Za roli ve filmovém dramatu Kamenný most byla Dvorská nominována na Českého lva. Dvakrát vyhrála cenu Českého literárního fondu. Ještě než před Vánocemi roku 2009 zemřela, shrnula své zkušenosti do knihy Vyprávění o životě. Její odkaz čistoty a skromnosti v ní žije dál. 

 

Články o celebritě

Tajemství Wericha: Milenky a rodinná prokletí Tajemství Wericha: Milenky a rodinná prokletí Od smrti Jana Wericha (†75), na jehož počest se konečně otevřelo muzeum v domě na pražské Kampě,… číst článek
Utrpení »princezny« Mileny Dvorské (†71): Kamarádka promluvila! Utrpení »princezny« Mileny Dvorské (†71): Kamarádka promluvila! Milena Dvorská (†71) a Lilian Malkina (78) byly velmi blízké kamarádky, které se často vídaly v kavárně… číst článek
Babička z Kolji Liliana Malkina vzpomínala na Milenu Dvorskou (†71): Byla strašně líná! Babička z Kolji Liliana Malkina vzpomínala na Milenu Dvorskou (†71): Byla strašně líná! Herečka Liliana Malkina (78) se v České republice proslavila filmem Kolja. Tam ztvárnila chlapcovu… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Magdaléna Sidonová
Magdaléna Sidonová
zobrazit profil Luděk Munzar
Luděk Munzar
zobrazit profil Soňa Norisová
Soňa Norisová
zobrazit profil Alena  Mihulová
Alena Mihulová
zobrazit profil Benedict Cumberbatch
Benedict Cumberbatch
zobrazit profil Zdeněk Svěrák
Zdeněk Svěrák
zobrazit profil Miloš Kopecký
Miloš Kopecký
zobrazit profil Zdeněk Hruška
Zdeněk Hruška