Milena Dvorská

Datum narození: 7.9.1938
Datum úmrtí: 22.12.2009
Místo narození: Prostějov
Profese: herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

První filmová role Mileny Dvorské, skromná princezna Maruška z pohádky Byl jednou jeden král, byla zároveň její nejslavnější. Přesvědčila v ní svého hereckého otce Jana Wericha, že sůl je v životě důležitější než kdejaký diadém. K hereckému koření ji přitom přivedl právě Werich. Talent z ní vycítil, když si přišla pro autogram.

Prvně studovala Dvorská zdravotnickou školu. Po pohádkovém úspěchu šla ale na DAMU, kde jí odpustili i to, že nemá maturitu. Čarokrásná tmavovláska si zahrála v komedii Anděl na horách, v romantice Poslední růže od Casanovy nebo v krvelačné Vraždě v hotelu Excelsior. Skladnici Outratovou předvedla v legendárním Marečku, podejte mi pero a královnu Elišku v pohádce Jak se budí princezny. Neminuly ji ani role v komedii Ať žijí rytíři! a v pohádce Z pekla štěstí.

Krom toho se věnovala i rozhlasu, dabingu a televizi. Rozzářila seriály Tři chlapi v chalupě, Chlapci a chlapi nebo nekonečnou Ulici. Téměř třicet let se vžívala do svých postav na prknech Divadla E. F. Buriana. Zavítala i do Divadla Za branou nebo do Divadelní společnosti Háta. Excelovala v Anně Christie, Žebrácké opeře, Šumaři na střeše i v Rackovi. Půl roku pracovala v dopisovém oddělení kanceláře prezidenta Václava Havla.

Přes čtyřicet let žila Dvorská s hercem Josefem Krausem. Vychovali syna Jakuba. Z předchozího vztahu s bulharským režisérem Orfeiem Cokovem se narodila dcera Lucie, se kterou měla Dvorská velmi složitý vztah. Lucie se provdala za samozvaného spasitele světa Jana Dvorského, který si říká Immanuel Parsifal. Odjeli spolu do Belgie, mají osm dětí.

Za roli ve filmovém dramatu Kamenný most byla Dvorská nominována na Českého lva. Dvakrát vyhrála cenu Českého literárního fondu. Ještě než před Vánocemi roku 2009 zemřela, shrnula své zkušenosti do knihy Vyprávění o životě. Její odkaz čistoty a skromnosti v ní žije dál. 

 

Články o celebritě

Prokletí Mileny Dvorské, Marušky z Byl jednou jeden král: Proč nesnášela Vánoce! Prokletí Mileny Dvorské, Marušky z Byl jednou jeden král: Proč nesnášela Vánoce! Zpráva o tom, že si zahraje princeznu Marušku v pohádce Byl jednou jeden král, byla pro Milenu Dvorskou… číst článek
7 let od smrti „Marušky“ Mileny Dvorské (†71): Dcera ji nenávidí až za hrob! 7 let od smrti „Marušky“ Mileny Dvorské (†71): Dcera ji nenávidí až za hrob! Před Vánocemi v roce 2009 ještě stihla napéct manželovi Josefovi cukroví, ovšem 22. prosince nečekaně… číst článek
»Drahomíra« Irena Kačírková si na Wericha počkala: Svlékla se před komisí! »Drahomíra« Irena Kačírková si na Wericha počkala: Svlékla se před komisí! O co byla krásnější, o to komplikovanější měla život! To o Ireně Kačírkové (†60), princezně Drahomíře… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Marek Vašut
Marek Vašut
zobrazit profil Petr Štěpánek
Petr Štěpánek
zobrazit profil Jan Teplý
Jan Teplý
zobrazit profil Michaela Kudláčková
Michaela Kudláčková
zobrazit profil Catherine Blanchett
Catherine Blanchett
zobrazit profil Ondřej Pavelka
Ondřej Pavelka
zobrazit profil James McAvoy
James McAvoy
zobrazit profil Paula Wild
Paula Wild