Olga Havlová

Datum narození: 11.7.1933
Datum úmrtí: 27.1.1996
Místo narození: Praha
Profese: první dáma samizdatu i republiky
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Byla múzou svého manžela, dramatika a prezidenta Václava Havla. Olga Havlová rozená Šplíchalová se s ním náhodně seznámila v kavárně Slávie a po osmi letech si ho tajně vzala.

Olga Havlová pocházela z chudé dělnické rodiny a vyrůstala na pražském Žižkově. Vyučila se v továrně podnikatele Tomáše Bati, kde pracovala až do šestnácti let. Tehdy přišla o čtyři prsty levé ruky, když se snažila opravit zaseklý lis. Po krátké době se stala uvaděčkou v Divadle Na zábradlí, kde působil i její budoucí manžel Václav Havel.

Pro Havla byla Olga Havlovávelkou oporou. Její existence ho držela nad vodou v nejtěžších chvílích života. A nebylo jich málo. Oba byli totiž proti komunistickému režimu, který sledoval každý jejich pohyb. O to víc, když založili Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Olga Havlová krom toho samizdatově vydávala Edici Expedici nebo časopis O divadle.

V roce 1990 vytvořila Olga Havlová spolu s několika svými přáteli nadaci Výbor dobré vůle. O dva roky později ji spojila s Nadací Olgy Havlové. Jejím smyslem bylo pomáhat lidem se zdravotním postižením. Za tuto práci získala Olga Havlová několik ocenění. Stala se českou a norskou Ženou roku a rok po své smrti jí byl propůjčen Řád Tomáše Garriguea Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Zemřela na rakovinu v roce 1996.

Olga Havlová ráda tančila, hrála ping-pong nebo skládala puzzle. Oblíbenou becherovku si dávala v pět odpoledne. Byla rázná a jen tak něco ji nerozhodilo. Možná proto je po ní pojmenováno ostravské gymnázium nebo ulice na Žižkově.

 

Články o celebritě

Havlová (63) poprvé o krvavém útoku: Zuřivě jsem bušila do běsnící černé obří tlamy! Havlová (63) poprvé o krvavém útoku: Zuřivě jsem bušila do běsnící černé obří tlamy! Někdejší první dáma Dagmar Havlová (63) zavzpomínala na chvíle hrůzy, které před několika týdny prožívala… číst článek
Havlová vzkázala Havlové: Byla TO hloupost! Havlová vzkázala Havlové: Byla TO hloupost! Barrandovské terasy měly zůstat v rodině. Je o tom přesvědčená Dagmar Havlová (65), podnikatelka… číst článek
21 let po smrti Olgy Havlové (†62) promluvil její exmilenec! Je to slavný herec! 21 let po smrti Olgy Havlové (†62) promluvil její exmilenec! Je to slavný herec! Její noblesu, šarm a eleganci nemiloval jen prezident Václav Havel (†75), ale i jeden ze slavných… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Václav Pilař
Václav Pilař
zobrazit profil Vladimír Mišík
Vladimír Mišík
zobrazit profil Lenka Hrůzová
Lenka Hrůzová
zobrazit profil Diana Kobzanová
Diana Kobzanová
zobrazit profil Hana Chymčáková
Hana Chymčáková
zobrazit profil Dan Brown
Dan Brown
zobrazit profil Anders Behring Breivik
Anders Behring Breivik
zobrazit profil Alex Čejka
Alex Čejka