Olga Havlová

Datum narození: 11.7.1933
Datum úmrtí: 27.1.1996
Místo narození: Praha
Profese: první dáma samizdatu i republiky
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Byla múzou svého manžela, dramatika a prezidenta Václava Havla. Olga Havlová rozená Šplíchalová se s ním náhodně seznámila v kavárně Slávie a po osmi letech si ho tajně vzala.

Olga Havlová pocházela z chudé dělnické rodiny a vyrůstala na pražském Žižkově. Vyučila se v továrně podnikatele Tomáše Bati, kde pracovala až do šestnácti let. Tehdy přišla o čtyři prsty levé ruky, když se snažila opravit zaseklý lis. Po krátké době se stala uvaděčkou v Divadle Na zábradlí, kde působil i její budoucí manžel Václav Havel.

Pro Havla byla Olga Havlovávelkou oporou. Její existence ho držela nad vodou v nejtěžších chvílích života. A nebylo jich málo. Oba byli totiž proti komunistickému režimu, který sledoval každý jejich pohyb. O to víc, když založili Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Olga Havlová krom toho samizdatově vydávala Edici Expedici nebo časopis O divadle.

V roce 1990 vytvořila Olga Havlová spolu s několika svými přáteli nadaci Výbor dobré vůle. O dva roky později ji spojila s Nadací Olgy Havlové. Jejím smyslem bylo pomáhat lidem se zdravotním postižením. Za tuto práci získala Olga Havlová několik ocenění. Stala se českou a norskou Ženou roku a rok po své smrti jí byl propůjčen Řád Tomáše Garriguea Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Zemřela na rakovinu v roce 1996.

Olga Havlová ráda tančila, hrála ping-pong nebo skládala puzzle. Oblíbenou becherovku si dávala v pět odpoledne. Byla rázná a jen tak něco ji nerozhodilo. Možná proto je po ní pojmenováno ostravské gymnázium nebo ulice na Žižkově.

 

Články o celebritě

Zpěvák Karel Gott o podpisu Anticharty: Skočili jsme na špek! Zpěvák Karel Gott o podpisu Anticharty: Skočili jsme na špek! Osudný termín pro řadu československých umělců se blíží! V sobotu 4. února to bude přesně 40 let,… číst článek
Ne všichni drželi hubu a krok, vzpomíná na Chartu 77 Šiklová Ne všichni drželi hubu a krok, vzpomíná na Chartu 77 Šiklová Na Chartu 77, ale i své členství v KSČ či pozdější vězení za pašování samizdatové literatury zavzpomínala… číst článek
20 let od tajné svatby Veškrnové s prezidentem Havlem: Lidé ji kvůli tomu zavrhli! 20 let od tajné svatby Veškrnové s prezidentem Havlem: Lidé ji kvůli tomu zavrhli! Tři desetiletí stála po boku dramatika, disidenta a posléze prezidenta Václava Havla jeho manželka… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Rostislav Olesz
Rostislav Olesz
zobrazit profil Zuzana Baudyšová
Zuzana Baudyšová
zobrazit profil Danilo Vrljičak
Danilo Vrljičak
zobrazit profil Barbora Strýcová
Barbora Strýcová
zobrazit profil Alena Bosáková
Alena Bosáková
zobrazit profil Libor Kodad
Libor Kodad
zobrazit profil Jiří Hrzán
Jiří Hrzán
zobrazit profil Hanno Brühl
Hanno Brühl