Olga Havlová

Datum narození: 11.7.1933
Datum úmrtí: 27.1.1996
Místo narození: Praha
Profese: první dáma samizdatu i republiky
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Byla múzou svého manžela, dramatika a prezidenta Václava Havla. Olga Havlová rozená Šplíchalová se s ním náhodně seznámila v kavárně Slávie a po osmi letech si ho tajně vzala.

Olga Havlová pocházela z chudé dělnické rodiny a vyrůstala na pražském Žižkově. Vyučila se v továrně podnikatele Tomáše Bati, kde pracovala až do šestnácti let. Tehdy přišla o čtyři prsty levé ruky, když se snažila opravit zaseklý lis. Po krátké době se stala uvaděčkou v Divadle Na zábradlí, kde působil i její budoucí manžel Václav Havel.

Pro Havla byla Olga Havlovávelkou oporou. Její existence ho držela nad vodou v nejtěžších chvílích života. A nebylo jich málo. Oba byli totiž proti komunistickému režimu, který sledoval každý jejich pohyb. O to víc, když založili Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Olga Havlová krom toho samizdatově vydávala Edici Expedici nebo časopis O divadle.

V roce 1990 vytvořila Olga Havlová spolu s několika svými přáteli nadaci Výbor dobré vůle. O dva roky později ji spojila s Nadací Olgy Havlové. Jejím smyslem bylo pomáhat lidem se zdravotním postižením. Za tuto práci získala Olga Havlová několik ocenění. Stala se českou a norskou Ženou roku a rok po své smrti jí byl propůjčen Řád Tomáše Garriguea Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Zemřela na rakovinu v roce 1996.

Olga Havlová ráda tančila, hrála ping-pong nebo skládala puzzle. Oblíbenou becherovku si dávala v pět odpoledne. Byla rázná a jen tak něco ji nerozhodilo. Možná proto je po ní pojmenováno ostravské gymnázium nebo ulice na Žižkově.

 

Články o celebritě

Zpěvák Karel Gott o podpisu Anticharty: Skočili jsme na špek! Zpěvák Karel Gott o podpisu Anticharty: Skočili jsme na špek! Osudný termín pro řadu československých umělců se blíží! V sobotu 4. února to bude přesně 40 let,… číst článek
Ne všichni drželi hubu a krok, vzpomíná na Chartu 77 Šiklová Ne všichni drželi hubu a krok, vzpomíná na Chartu 77 Šiklová Na Chartu 77, ale i své členství v KSČ či pozdější vězení za pašování samizdatové literatury zavzpomínala… číst článek
20 let od tajné svatby Veškrnové s prezidentem Havlem: Lidé ji kvůli tomu zavrhli! 20 let od tajné svatby Veškrnové s prezidentem Havlem: Lidé ji kvůli tomu zavrhli! Tři desetiletí stála po boku dramatika, disidenta a posléze prezidenta Václava Havla jeho manželka… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Ed O´Neill
Ed O´Neill
zobrazit profil Barbora Munzarová
Barbora Munzarová
zobrazit profil Michaela Jílková
Michaela Jílková
zobrazit profil Michaela  Červinková
Michaela Červinková
zobrazit profil Filip Tomsa
Filip Tomsa
zobrazit profil Catherine Zeta-Jones
Catherine Zeta-Jones
zobrazit profil Melinda Gates
Melinda Gates
zobrazit profil Michal Janotka
Michal Janotka