Olga Havlová

Datum narození: 11.7.1933
Datum úmrtí: 27.1.1996
Místo narození: Praha
Profese: první dáma samizdatu i republiky
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Byla múzou svého manžela, dramatika a prezidenta Václava Havla. Olga Havlová rozená Šplíchalová se s ním náhodně seznámila v kavárně Slávie a po osmi letech si ho tajně vzala.

Olga Havlová pocházela z chudé dělnické rodiny a vyrůstala na pražském Žižkově. Vyučila se v továrně podnikatele Tomáše Bati, kde pracovala až do šestnácti let. Tehdy přišla o čtyři prsty levé ruky, když se snažila opravit zaseklý lis. Po krátké době se stala uvaděčkou v Divadle Na zábradlí, kde působil i její budoucí manžel Václav Havel.

Pro Havla byla Olga Havlovávelkou oporou. Její existence ho držela nad vodou v nejtěžších chvílích života. A nebylo jich málo. Oba byli totiž proti komunistickému režimu, který sledoval každý jejich pohyb. O to víc, když založili Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Olga Havlová krom toho samizdatově vydávala Edici Expedici nebo časopis O divadle.

V roce 1990 vytvořila Olga Havlová spolu s několika svými přáteli nadaci Výbor dobré vůle. O dva roky později ji spojila s Nadací Olgy Havlové. Jejím smyslem bylo pomáhat lidem se zdravotním postižením. Za tuto práci získala Olga Havlová několik ocenění. Stala se českou a norskou Ženou roku a rok po své smrti jí byl propůjčen Řád Tomáše Garriguea Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Zemřela na rakovinu v roce 1996.

Olga Havlová ráda tančila, hrála ping-pong nebo skládala puzzle. Oblíbenou becherovku si dávala v pět odpoledne. Byla rázná a jen tak něco ji nerozhodilo. Možná proto je po ní pojmenováno ostravské gymnázium nebo ulice na Žižkově.

 

Články o celebritě

Věnec místo Havlové! Dáša na pohřeb Třísky nejde z vážných důvodů Věnec místo Havlové! Dáša na pohřeb Třísky nejde z vážných důvodů Monstr-pohřeb Jana Třísky (†80), který se zítra koná v pražském Národním… číst článek
Další rána pro Třískovu vdovu: Havlová řekla NE! Další rána pro Třískovu vdovu: Havlová řekla NE! Ač někdejší první dáma tvrdí, že zesnulý herec byl nejlepším přítelem jejího manžela, na pátečním… číst článek
Smrt herce Třísky: PLÁČE I HAVLOVÁ, HRUŠÍNSKÝ SE S TÍM NEMŮŽE SMÍŘIT... Smrt herce Třísky: PLÁČE I HAVLOVÁ, HRUŠÍNSKÝ SE S TÍM NEMŮŽE SMÍŘIT... I bývalá první dáma roní slzy! Jan Tříska (†80) byl totiž v lednu 1997 svědkem na svatbě prezidenta… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Michal Kadlec
Michal Kadlec
zobrazit profil Lukáš Kantor
Lukáš Kantor
zobrazit profil Petr Hořejš
Petr Hořejš
zobrazit profil Tomáš Abraham
Tomáš Abraham
zobrazit profil Petr Mach
Petr Mach
zobrazit profil Miloš Zeman
Miloš Zeman
zobrazit profil Zdeněk Troška
Zdeněk Troška
zobrazit profil Otto Chaloupka
Otto Chaloupka