Olga Havlová

Datum narození: 11.7.1933
Datum úmrtí: 27.1.1996
Místo narození: Praha
Profese: první dáma samizdatu i republiky
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Byla múzou svého manžela, dramatika a prezidenta Václava Havla. Olga Havlová rozená Šplíchalová se s ním náhodně seznámila v kavárně Slávie a po osmi letech si ho tajně vzala.

Olga Havlová pocházela z chudé dělnické rodiny a vyrůstala na pražském Žižkově. Vyučila se v továrně podnikatele Tomáše Bati, kde pracovala až do šestnácti let. Tehdy přišla o čtyři prsty levé ruky, když se snažila opravit zaseklý lis. Po krátké době se stala uvaděčkou v Divadle Na zábradlí, kde působil i její budoucí manžel Václav Havel.

Pro Havla byla Olga Havlovávelkou oporou. Její existence ho držela nad vodou v nejtěžších chvílích života. A nebylo jich málo. Oba byli totiž proti komunistickému režimu, který sledoval každý jejich pohyb. O to víc, když založili Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Olga Havlová krom toho samizdatově vydávala Edici Expedici nebo časopis O divadle.

V roce 1990 vytvořila Olga Havlová spolu s několika svými přáteli nadaci Výbor dobré vůle. O dva roky později ji spojila s Nadací Olgy Havlové. Jejím smyslem bylo pomáhat lidem se zdravotním postižením. Za tuto práci získala Olga Havlová několik ocenění. Stala se českou a norskou Ženou roku a rok po své smrti jí byl propůjčen Řád Tomáše Garriguea Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Zemřela na rakovinu v roce 1996.

Olga Havlová ráda tančila, hrála ping-pong nebo skládala puzzle. Oblíbenou becherovku si dávala v pět odpoledne. Byla rázná a jen tak něco ji nerozhodilo. Možná proto je po ní pojmenováno ostravské gymnázium nebo ulice na Žižkově.

 

Články o celebritě

Těžký den mistra basů Karla Vágnera (76): Z funusu na křest! Těžký den mistra basů Karla Vágnera (76): Z funusu na křest! Slzy střídaly polibky! Karel Vágner (76) v úterý vyprovodil na poslední cestě bývalého sbormistra… číst článek
Kubišová, Havlová a Fridrichová v dojemném videu: Jaké jsou útrapy samoživitelek? Kubišová, Havlová a Fridrichová v dojemném videu: Jaké jsou útrapy samoživitelek? Stres, neustálý nedostatek peněz i času, ale také odsudky společnosti a politiků. S tím vším se potýkají… číst článek
Hrob Václava Havla (†75) hlídají 24 hodin denně! Ví o tom vdova Dagmar? Hrob Václava Havla (†75) hlídají 24 hodin denně! Ví o tom vdova Dagmar? Hrob prezidenta Václava Havla (†75) prošel zvláštní změnou. Hrobku totiž nyní střeží kamera! Bývalý… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Patrik Gedeon
Patrik Gedeon
zobrazit profil Jan Rezek
Jan Rezek
zobrazit profil Edward Redmayne
Edward Redmayne
zobrazit profil Jiří Chum
Jiří Chum
zobrazit profil Kamila Tománková
Kamila Tománková
zobrazit profil Ladislav Šmíd
Ladislav Šmíd
zobrazit profil Petr Jelínek
Petr Jelínek
zobrazit profil Filip Jankovič
Filip Jankovič