Olga Havlová

Datum narození: 11.7.1933
Datum úmrtí: 27.1.1996
Místo narození: Praha
Profese: první dáma samizdatu i republiky
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Byla múzou svého manžela, dramatika a prezidenta Václava Havla. Olga Havlová rozená Šplíchalová se s ním náhodně seznámila v kavárně Slávie a po osmi letech si ho tajně vzala.

Olga Havlová pocházela z chudé dělnické rodiny a vyrůstala na pražském Žižkově. Vyučila se v továrně podnikatele Tomáše Bati, kde pracovala až do šestnácti let. Tehdy přišla o čtyři prsty levé ruky, když se snažila opravit zaseklý lis. Po krátké době se stala uvaděčkou v Divadle Na zábradlí, kde působil i její budoucí manžel Václav Havel.

Pro Havla byla Olga Havlovávelkou oporou. Její existence ho držela nad vodou v nejtěžších chvílích života. A nebylo jich málo. Oba byli totiž proti komunistickému režimu, který sledoval každý jejich pohyb. O to víc, když založili Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Olga Havlová krom toho samizdatově vydávala Edici Expedici nebo časopis O divadle.

V roce 1990 vytvořila Olga Havlová spolu s několika svými přáteli nadaci Výbor dobré vůle. O dva roky později ji spojila s Nadací Olgy Havlové. Jejím smyslem bylo pomáhat lidem se zdravotním postižením. Za tuto práci získala Olga Havlová několik ocenění. Stala se českou a norskou Ženou roku a rok po své smrti jí byl propůjčen Řád Tomáše Garriguea Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Zemřela na rakovinu v roce 1996.

Olga Havlová ráda tančila, hrála ping-pong nebo skládala puzzle. Oblíbenou becherovku si dávala v pět odpoledne. Byla rázná a jen tak něco ji nerozhodilo. Možná proto je po ní pojmenováno ostravské gymnázium nebo ulice na Žižkově.

 

Články o celebritě

Kateřina Brožová: Nečekaný dárek k padesátinám Kateřina Brožová: Nečekaný dárek k padesátinám Jedna z našich nejznámějších českých hereček Kateřina Brožová (49) letos v únoru oslaví 50. narozeniny… číst článek
Můj muž nudně jen vypadá, říká Eva Drahošová. Jaká by byla jako první dáma? Můj muž nudně jen vypadá, říká Eva Drahošová. Jaká by byla jako první dáma? Manželka prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše je o dva roky mladší než on. Jsou spolu přes čtyřicet… číst článek
Olga Havlová: Proč nechtěla, aby se její muž stal prezidentem? Olga Havlová: Proč nechtěla, aby se její muž stal prezidentem? S Olgou Havlovou přišla na Hrad skutečná osobnost. Do té doby neznámá žena si dokázala za šest let… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Sandra Pogodová
Sandra Pogodová
zobrazit profil Jeanette Rosenbergová
Jeanette Rosenbergová
zobrazit profil Ivan Franěk
Ivan Franěk
zobrazit profil Ladislav Polák
Ladislav Polák
zobrazit profil Jan Výtisk
Jan Výtisk
zobrazit profil Gabriela Gunčíková
Gabriela Gunčíková
zobrazit profil Ondřej Němec
Ondřej Němec
zobrazit profil Mario Mandžukič
Mario Mandžukič