Zdeněk Podskalský

Datum narození: 18.2.1923
Datum úmrtí: 29.10.1993
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, scenárista, zpěvák
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Diváky chtěl režisér a scénárista Zdeněk Podskalský hlavně bavit. Povedlo se mu to díky komedii Kam čert nemůže nebo toužebným Světákům. Zrežíroval kultovní muzikál Noc na Karlštejně a spolupracoval i s televizí. Jeho životní partnerkou byla divadelní diva Jiřina Jirásková.

Režisér Zdeněk Podskalský chtěl od mládí hrát, ale styděl se. Na pražské Karlově universitě studoval sociologii a psychologii. Navštěvoval i FAMU a filmovou školu v Moskvě. Pracoval jako režisér Československé televize a filmového studia Barrandov. Do svých snímků často obsazoval herce Vlastimila Brodského, napsali spolu i scénář k satiře Mezi nebem a zemí.

Krom toho natočil Podskalský komedii Bílá paní, Ženu ani květinou neuhodíš nebo kriminální Drahé tety a já. Světáci vypráví o touze třech venkovských fasádníků. V Noci na Karlštejně se kromě Brodského předvedla i Jana Brejchová. S Kulovým bleskem mu pomohla režisérská a herecká dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. V několika filmech si Podskalský i zahrál.

Zdeněk Podskalský také vedl s režisérskou taktovkou televizní pořady Revue pro banjo, Babiččina krabička nebo legendární Možná přijde i kouzelník. Za hudební snímek Ztracená revue získal ocenění Stříbrná růže švýcarského festivalu v Montreux. Zábavu přinášel i na silvestrovské večery. Pro divadlo napsal hru Návštěva staré dámy.

Z manželství s překladatelkou Tamarou Podskalskou měl syna Zdeňka. S Jiráskovou se sblížil při natáčení experimentálního Einsteina kontra Babinský. Žili spolu téměř třicet let, až do jeho smrti.

 

Články o celebritě

Prokleté dědictví po Jiráskové (†81): Malenická vila se rozpadá! Prokleté dědictví po Jiráskové (†81): Malenická vila se rozpadá! Kdysi krásná vila od herečky Jiřiny Jiráskové (†81) a režiséra Zdeňka Podskalského (†70) v jihočeských… číst článek
5 let po smrti Jiráskové (†81): TRAGICKÝ STAV DĚDICTVÍ! 5 let po smrti Jiráskové (†81): TRAGICKÝ STAV DĚDICTVÍ! Rozlámaný plot, popraskaný kamenný sokl, opadávající omítka. Tak dnes vypadá secesní dům po Jiřině… číst článek
Dům po Jiráskové (†81) netáhne: Dědička musí s cenou dolů! Dům po Jiráskové (†81) netáhne: Dědička musí s cenou dolů! Deset měsíců byla půlka domu po Jiřině Jiráskové (†81) v nabídce realitky za 2 300 000 korun. Žádný… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Karel Kachyňa
Karel Kachyňa
zobrazit profil Warwick Davis
Warwick Davis
zobrazit profil Kateřina Bártů
Kateřina Bártů
zobrazit profil Oliver Stone
Oliver Stone
zobrazit profil Karel Janák
Karel Janák
zobrazit profil Viktor Tauš
Viktor Tauš
zobrazit profil Jaroslav Kučera
Jaroslav Kučera
zobrazit profil Adam Pitra
Adam Pitra