Zdeněk Podskalský

Datum narození: 18.2.1923
Datum úmrtí: 29.10.1993
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, scenárista, zpěvák
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Diváky chtěl režisér a scénárista Zdeněk Podskalský hlavně bavit. Povedlo se mu to díky komedii Kam čert nemůže nebo toužebným Světákům. Zrežíroval kultovní muzikál Noc na Karlštejně a spolupracoval i s televizí. Jeho životní partnerkou byla divadelní diva Jiřina Jirásková.

Režisér Zdeněk Podskalský chtěl od mládí hrát, ale styděl se. Na pražské Karlově universitě studoval sociologii a psychologii. Navštěvoval i FAMU a filmovou školu v Moskvě. Pracoval jako režisér Československé televize a filmového studia Barrandov. Do svých snímků často obsazoval herce Vlastimila Brodského, napsali spolu i scénář k satiře Mezi nebem a zemí.

Krom toho natočil Podskalský komedii Bílá paní, Ženu ani květinou neuhodíš nebo kriminální Drahé tety a já. Světáci vypráví o touze třech venkovských fasádníků. V Noci na Karlštejně se kromě Brodského předvedla i Jana Brejchová. S Kulovým bleskem mu pomohla režisérská a herecká dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. V několika filmech si Podskalský i zahrál.

Zdeněk Podskalský také vedl s režisérskou taktovkou televizní pořady Revue pro banjo, Babiččina krabička nebo legendární Možná přijde i kouzelník. Za hudební snímek Ztracená revue získal ocenění Stříbrná růže švýcarského festivalu v Montreux. Zábavu přinášel i na silvestrovské večery. Pro divadlo napsal hru Návštěva staré dámy.

Z manželství s překladatelkou Tamarou Podskalskou měl syna Zdeňka. S Jiráskovou se sblížil při natáčení experimentálního Einsteina kontra Babinský. Žili spolu téměř třicet let, až do jeho smrti.

 

Články o celebritě

Šaty od módní guru Blesku nosily hvězdy: U Františky nakupovaly Bohdalová i Jirásková! Šaty od módní guru Blesku nosily hvězdy: U Františky nakupovaly Bohdalová i Jirásková! Je uznávanou módní kritičkou, Františka Čížková (64) ale hvězdy českého showbyznysu dřív i sama oblékala!… číst článek
Iva Janžurová slaví 75! V životě udělala »osudovou chybu« s Kubišovou! A tvrdě za ni zaplatila Iva Janžurová slaví 75! V životě udělala »osudovou chybu« s Kubišovou! A tvrdě za ni zaplatila Široký rejstřík výrazů a gejzír energie činí z Ivy Janžurové jednu z nejoblíbenějších českých hereček… číst článek
Dělily se o jednoho muže, teď leží vedle sebe: Čuříkovou pochovali u Jiráskové! Dělily se o jednoho muže, teď leží vedle sebe: Čuříkovou pochovali u Jiráskové! Ze slavných nepřijel nikdo, ale Maleničtí zesnulou hlasatelku Olgu Čuříkovou (†83) ve štychu nenechali.… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Petr Nikolaev
Petr Nikolaev
zobrazit profil Olga Sommerová
Olga Sommerová
zobrazit profil Jiří Macek
Jiří Macek
zobrazit profil Jiří Vejdělek
Jiří Vejdělek
zobrazit profil Sean Ellis
Sean Ellis
zobrazit profil Kateřina Bártů
Kateřina Bártů
zobrazit profil Jiří Hanych
Jiří Hanych
zobrazit profil Julius Ševčík
Julius Ševčík