Zdeněk Podskalský

Datum narození: 18.2.1923
Datum úmrtí: 29.10.1993
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, scenárista, zpěvák
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Diváky chtěl režisér a scénárista Zdeněk Podskalský hlavně bavit. Povedlo se mu to díky komedii Kam čert nemůže nebo toužebným Světákům. Zrežíroval kultovní muzikál Noc na Karlštejně a spolupracoval i s televizí. Jeho životní partnerkou byla divadelní diva Jiřina Jirásková.

Režisér Zdeněk Podskalský chtěl od mládí hrát, ale styděl se. Na pražské Karlově universitě studoval sociologii a psychologii. Navštěvoval i FAMU a filmovou školu v Moskvě. Pracoval jako režisér Československé televize a filmového studia Barrandov. Do svých snímků často obsazoval herce Vlastimila Brodského, napsali spolu i scénář k satiře Mezi nebem a zemí.

Krom toho natočil Podskalský komedii Bílá paní, Ženu ani květinou neuhodíš nebo kriminální Drahé tety a já. Světáci vypráví o touze třech venkovských fasádníků. V Noci na Karlštejně se kromě Brodského předvedla i Jana Brejchová. S Kulovým bleskem mu pomohla režisérská a herecká dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. V několika filmech si Podskalský i zahrál.

Zdeněk Podskalský také vedl s režisérskou taktovkou televizní pořady Revue pro banjo, Babiččina krabička nebo legendární Možná přijde i kouzelník. Za hudební snímek Ztracená revue získal ocenění Stříbrná růže švýcarského festivalu v Montreux. Zábavu přinášel i na silvestrovské večery. Pro divadlo napsal hru Návštěva staré dámy.

Z manželství s překladatelkou Tamarou Podskalskou měl syna Zdeňka. S Jiráskovou se sblížil při natáčení experimentálního Einsteina kontra Babinský. Žili spolu téměř třicet let, až do jeho smrti.

 

Články o celebritě

Perličky z natáčení Noci na Karlštejně: Urážky, opilí herci i lahůdky od kastelánů Perličky z natáčení Noci na Karlštejně: Urážky, opilí herci i lahůdky od kastelánů Film z roku 1973 Noc na Karlštejně byl natočen podle předlohy Jaroslava Vrchlického a dodnes je velmi… číst článek
 Josef Kemr (†72): Okouzlen sexem na veřejnosti! Josef Kemr (†72): Okouzlen sexem na veřejnosti! Josef Kemr (†72) byl velice zábavným a pobožným hercem. Jednou když se vydal na Malou Stranu od herečky… číst článek
Iva Janžurová: Dárky vnoučatům jsem rozdala už v létě! Iva Janžurová: Dárky vnoučatům jsem rozdala už v létě! Oblíbená herečka Iva Janžurová (75) ve vánočním rozhovoru pro týdeník Téma prozradila, co by si přála… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jan Moravec
Jan Moravec
zobrazit profil Viktor Tauš
Viktor Tauš
zobrazit profil David Ondříček
David Ondříček
zobrazit profil Jaroslav Dietl
Jaroslav Dietl
zobrazit profil Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock
zobrazit profil Andrzej Wajda
Andrzej Wajda
zobrazit profil Kateřina Bártů
Kateřina Bártů
zobrazit profil Marek Najbrt
Marek Najbrt