Zdeněk Podskalský

Datum narození: 18.2.1923
Datum úmrtí: 29.10.1993
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, scenárista, zpěvák
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Diváky chtěl režisér a scénárista Zdeněk Podskalský hlavně bavit. Povedlo se mu to díky komedii Kam čert nemůže nebo toužebným Světákům. Zrežíroval kultovní muzikál Noc na Karlštejně a spolupracoval i s televizí. Jeho životní partnerkou byla divadelní diva Jiřina Jirásková.

Režisér Zdeněk Podskalský chtěl od mládí hrát, ale styděl se. Na pražské Karlově universitě studoval sociologii a psychologii. Navštěvoval i FAMU a filmovou školu v Moskvě. Pracoval jako režisér Československé televize a filmového studia Barrandov. Do svých snímků často obsazoval herce Vlastimila Brodského, napsali spolu i scénář k satiře Mezi nebem a zemí.

Krom toho natočil Podskalský komedii Bílá paní, Ženu ani květinou neuhodíš nebo kriminální Drahé tety a já. Světáci vypráví o touze třech venkovských fasádníků. V Noci na Karlštejně se kromě Brodského předvedla i Jana Brejchová. S Kulovým bleskem mu pomohla režisérská a herecká dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. V několika filmech si Podskalský i zahrál.

Zdeněk Podskalský také vedl s režisérskou taktovkou televizní pořady Revue pro banjo, Babiččina krabička nebo legendární Možná přijde i kouzelník. Za hudební snímek Ztracená revue získal ocenění Stříbrná růže švýcarského festivalu v Montreux. Zábavu přinášel i na silvestrovské večery. Pro divadlo napsal hru Návštěva staré dámy.

Z manželství s překladatelkou Tamarou Podskalskou měl syna Zdeňka. S Jiráskovou se sblížil při natáčení experimentálního Einsteina kontra Babinský. Žili spolu téměř třicet let, až do jeho smrti.

 

Články o celebritě

Dědictví po Jiráskové (†81): Prodej vily se vleče! Dědictví po Jiráskové (†81): Prodej vily se vleče! Konečně se rozhodl! Zdeněk Podskalský ml. (59) přiznal, že hodlá koupit za 2 300 000 korun půlku… číst článek
Jirásková (†81) kontra Podskalský mladší: PODRAZ ZE ZÁHROBÍ? Jirásková (†81) kontra Podskalský mladší: PODRAZ ZE ZÁHROBÍ? Předtím než zemřel režisér Zdeněk Podskalský (†70), přepsal na Jiráskovou půlku krásné vily v Malenicích,… číst článek
Čachry s dědictvím po Jiráskové (†81): Půlka vily po Podskalském je na prodej! Čachry s dědictvím po Jiráskové (†81): Půlka vily po Podskalském je na prodej! Herečka Jiřina Jirásková (†81) je sice již čtyři a půl roku po smrti, dědictví po ní je ovšem stále… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jan Prušinovský
Jan Prušinovský
zobrazit profil Jan Petráň
Jan Petráň
zobrazit profil Zdeněk Zelenka
Zdeněk Zelenka
zobrazit profil Jiří Vejdělek
Jiří Vejdělek
zobrazit profil Petr Kracík
Petr Kracík
zobrazit profil Slávek Horák
Slávek Horák
zobrazit profil Colin Trevorrow
Colin Trevorrow
zobrazit profil Miloš Forman
Miloš Forman