Jan Němec

Datum narození: 12.7.1936
Datum úmrtí: 18.3.2016
Místo narození: Praha
Profese: režisér, pedagog
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Režisér Jan Němec patří mezi nejvýznamnější klenotníky českého filmu. Už jeho první celovečerní šperk Démanty noci zaznamenal velkého uznání u nás i v zahraničí.

Původně chtěl Jan Němec studovat hudbu. Piano a klarinet rozezvučel na rytmech jazzu. Nakonec zvolil režii na FAMU. Se studentským filmem Sousto získal Stříbrnou růži na festivalu v Amsterodamu a hlavní cenu v německém Oberhausenu.

JAN NĚMEC STŘÍLEL DO OKNA KUBIŠOVÉ

Na Démantech noci se s ním podílela scenáristka a výtvarnice Ester Krumbachová, jeho první manželka. Získali za ně Velké filmové ceny v Paříži a v Mannheimu.

Film Jana Němce O slavnosti a hostech vypráví o moci, manipulaci i zradě. Komunističtí censoři se tohoto alegorického snímku zalekli a zakázali ho. Dnes patří mezi klasická evropská díla 60. let 20. století. Se svou druhou manželkou, zpěvačkou Martou Kubišovou, natočil pěvecký medailon Náhrdelník melancholie. Britským časopisem Film and Filming byl Jan Němec označen za nejlepšího světového režiséra roku 1969.

O pár měsíců dříve Jan Němec nasnímal dění kolem okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Materiál odvezený do Vídně se šířil do celého světa. O šest let později emigroval do Německa. Nějakou dobu pak žil i ve Švédsku nebo ve Velké Británii. Nakonec se dostal až do Ameriky, kde natáčel svatby nebo učil na tamních universitách. Po Sametové revoluci se do vlasti vrátil. Ve Státech nechal svou v pořadí třetí manželku Veroniku Baumannovou.

Režii si připomněl komedií V žánru královské lásky nebo dramatem Toyen. Podílel se také na několika dokumentech a filmových portrétech. Na FAMU nastoupil Jan Němec jako pedagog. Po boku kolegů Jiřího Menzela, Miloše Formana nebo Věry Chytilové se řadí mezi zakladatele nové vlny v české kinematografii.

V roce 2002 mu prezident Václav Havel udělil Medailí Za zásluhy. Průzračnou sošku Českého lva Jan Němec získal za celoživotní přínos českému filmu. Podobné odůvodnění měla i Cena Ministerstva kultury, která ozdobila jeho jméno roku 2011.

O JANU NĚMCOVI ČTĚTE ZDE>>

Jan Němec byl čtyřikrát ženatý. Čtvrtá manželka Iva Ruzseláková mu porodila dceru.

Slavný režisér Jan Němec zemřel 18. března 2016. Bylo mu 79 let.

 

Články o celebritě

Harryho a Meghan lákali Češi v Londýně na polibek. Co si na nás Britové zamilovali? Harryho a Meghan lákali Češi v Londýně na polibek. Co si na nás Britové zamilovali? Velká Británie žije nejen chystaným brexitem, ale nyní i blížící se svatbou prince Harryho s herečkou… číst článek
40. narozeniny Nemocnice na kraji města: Cvach a spol. teď »operují« v Chebu 40. narozeniny Nemocnice na kraji města: Cvach a spol. teď »operují« v Chebu Doktor Cvach, Štrosmajer nebo Sova. Kdo by neznal ta jména, kdo by neznal tváře herců, kteří jim… číst článek
Suchý o mládí v klášteře! Skončil ve spárech pedofila a tvrdí: Nevěděl jsem, oč šlo... Suchý o mládí v klášteře! Skončil ve spárech pedofila a tvrdí: Nevěděl jsem, oč šlo... Šestaosmdesátiletý muzikant si během druhé světové války pobyl nějaký čas v klášteře. Zažil jeho… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Warwick Davis
Warwick Davis
zobrazit profil Adrian Stojkov
Adrian Stojkov
zobrazit profil Tomáš Bařina
Tomáš Bařina
zobrazit profil Jiří Vejdělek
Jiří Vejdělek
zobrazit profil Bohdan Sláma
Bohdan Sláma
zobrazit profil Kristýna Květová
Kristýna Květová
zobrazit profil Jaroslav Dudek
Jaroslav Dudek
zobrazit profil Libor Kodad
Libor Kodad