Jan Němec

Datum narození: 12.7.1936
Datum úmrtí: 18.3.2016
Místo narození: Praha
Profese: režisér, pedagog
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Režisér Jan Němec patří mezi nejvýznamnější klenotníky českého filmu. Už jeho první celovečerní šperk Démanty noci zaznamenal velkého uznání u nás i v zahraničí.

Původně chtěl Jan Němec studovat hudbu. Piano a klarinet rozezvučel na rytmech jazzu. Nakonec zvolil režii na FAMU. Se studentským filmem Sousto získal Stříbrnou růži na festivalu v Amsterodamu a hlavní cenu v německém Oberhausenu.

JAN NĚMEC STŘÍLEL DO OKNA KUBIŠOVÉ

Na Démantech noci se s ním podílela scenáristka a výtvarnice Ester Krumbachová, jeho první manželka. Získali za ně Velké filmové ceny v Paříži a v Mannheimu.

Film Jana Němce O slavnosti a hostech vypráví o moci, manipulaci i zradě. Komunističtí censoři se tohoto alegorického snímku zalekli a zakázali ho. Dnes patří mezi klasická evropská díla 60. let 20. století. Se svou druhou manželkou, zpěvačkou Martou Kubišovou, natočil pěvecký medailon Náhrdelník melancholie. Britským časopisem Film and Filming byl Jan Němec označen za nejlepšího světového režiséra roku 1969.

O pár měsíců dříve Jan Němec nasnímal dění kolem okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Materiál odvezený do Vídně se šířil do celého světa. O šest let později emigroval do Německa. Nějakou dobu pak žil i ve Švédsku nebo ve Velké Británii. Nakonec se dostal až do Ameriky, kde natáčel svatby nebo učil na tamních universitách. Po Sametové revoluci se do vlasti vrátil. Ve Státech nechal svou v pořadí třetí manželku Veroniku Baumannovou.

Režii si připomněl komedií V žánru královské lásky nebo dramatem Toyen. Podílel se také na několika dokumentech a filmových portrétech. Na FAMU nastoupil Jan Němec jako pedagog. Po boku kolegů Jiřího Menzela, Miloše Formana nebo Věry Chytilové se řadí mezi zakladatele nové vlny v české kinematografii.

V roce 2002 mu prezident Václav Havel udělil Medailí Za zásluhy. Průzračnou sošku Českého lva Jan Němec získal za celoživotní přínos českému filmu. Podobné odůvodnění měla i Cena Ministerstva kultury, která ozdobila jeho jméno roku 2011.

O JANU NĚMCOVI ČTĚTE ZDE>>

Jan Němec byl čtyřikrát ženatý. Čtvrtá manželka Iva Ruzseláková mu porodila dceru.

Slavný režisér Jan Němec zemřel 18. března 2016. Bylo mu 79 let.

 

Články o celebritě

Suchý o mládí v klášteře! Skončil ve spárech pedofila a tvrdí: Nevěděl jsem, oč šlo... Suchý o mládí v klášteře! Skončil ve spárech pedofila a tvrdí: Nevěděl jsem, oč šlo... Šestaosmdesátiletý muzikant si během druhé světové války pobyl nějaký čas v klášteře. Zažil jeho… číst článek
Šokující přiznání Kubišové: Milenec po ní střílel! Šokující přiznání Kubišové: Milenec po ní střílel! Začátek vztahu Marty Kubišové (74) a režiséra Jana Němce (†79) byl opravdu zvláštní… číst článek
Vlastimil Zavřel (62) o sexu s četařkou Babinčákovou Vlastimil Zavřel (62) o sexu s četařkou Babinčákovou Nejen Valšík v »Ordinaci«, ale i Bohouš Adámek v Dívce na koštěti, podporučík Malina z Tankového… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Zdeněk Zelenka
Zdeněk Zelenka
zobrazit profil Jaroslav Dietl
Jaroslav Dietl
zobrazit profil Lucie Konášová
Lucie Konášová
zobrazit profil Zdeněk Troška
Zdeněk Troška
zobrazit profil Karel Kachyňa
Karel Kachyňa
zobrazit profil Petr Jákl
Petr Jákl
zobrazit profil Lucie Radová
Lucie Radová
zobrazit profil Ben Falcone
Ben Falcone