Fotka není dostupná

Jan Němec

Datum narození: 12.7.1936
Místo narození: Praha
Profese: režisér, pedagog
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Patří mezi nejvýznamnější klenotníky českého filmu. Už jeho první celovečerní šperk Démanty noci zaznamenal velkého uznání u nás i v zahraničí. Režisér Jan Němec se po boku kolegů Jiřího Menzela, Miloše Formana nebo Věry Chytilové řadí mezi zakladatele nové vlny v české kinematografii. Pak ho komunisti zakázali a vyhnali.

Původně chtěl režisér Jan Němec studovat hudbu. Piano a klarinet rozezvučel na rytmech jazzu. Nakonec nastoupil na režii pražské FAMU. Se studentským filmem Sousto získal Stříbrnou růži na festivalu v Amsterodamu a hlavní cenu v německém Oberhausenu. Na Démantech noci se s ním podílela scenáristka a výtvarnice Ester Krumbachová, jeho první manželka. Získaly za ně Velké filmové ceny v Paříži a v Mannheimu.

O slavnosti a hostech vypráví o moci, manipulaci i zradě. Komunističtí censoři se tohoto alegorického pojmenování zalekli a film zakázali. Dnes patří mezi klasická evropská díla šedesátých let. Se svou druhou manželkou, tehdy velmi oblíbenou zpěvačkou Martou Kubišovou, poté natočil pěvecký medailon Náhrdelník melancholie. Britským časopisem Film and Filming byl Jan Němec označen za nejlepšího světového režiséra roku 1969.

O pár měsíců dříve nasnímal dění kolem okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Materiál odvezený do Vídně se šířil do celého světa. O šest let později emigroval režisér Němec do Německa. Nějakou dobu pak žil i ve Švédsku nebo ve Velké Británii. Nakonec se dostal až do Ameriky, kde natáčel svatby nebo učil na tamních universitách. Po Sametové revoluci se do vlasti vrátil. Ve Státech nechal svou v pořadí třetí manželku Veroniku Baumannovou.

Režii si připomněl komedií V žánru královské lásky nebo dramatem Toyen. Podílel se také na několika dokumentech a filmových portrétech. Na FAMU nastoupil Jan Němec jako pedagog. V roce 2002 mu udělil prezident Václav Havel Medailí Za zásluhy. Průzračnou sošku Českého lva získal za celoživotní přínos českému filmu. Podobné odůvodnění má i Cena Ministerstva kultury, která zdobí jeho jméno od roku 2011.

Byl čtyřikrát ženatý. Jeho druhou ženou byla Marta Kubišová. Čtvrtá manželka Iva Ruzseláková mu porodila dceru.

 

Další Filmaři

zobrazit profil Lucie Radová
Lucie Radová
zobrazit profil Danny Moder
Danny Moder
zobrazit profil Ondřej Trojan
Ondřej Trojan
zobrazit profil Tim Burton
Tim Burton
zobrazit profil Tomáš  Weinreb
Tomáš Weinreb
zobrazit profil Karel Kachyňa
Karel Kachyňa
zobrazit profil Jaroslav Dietl
Jaroslav Dietl
zobrazit profil Vladimír Michálek
Vladimír Michálek