Jiří Lábus

Datum narození: 26.1.1950
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Pro herectví se Jiří Lábus rozhodl, jakmile uviděl první loutkovou pohádku. Po studiích pražské DAMU nastoupil do Studia Ypsilon, kde tahá za nitky diváckého úžasu i smíchu dodnes.

Televizi ovládl Jiří Lábus coby druhojakostní čaroděj Rumburak v pohádkovém seriálu Arabela. S Oldřichem Kaiserem vytvořil nerozlučnou a nezapomenutelnou dvojku v komediálních pořadech Možná přijde i kouzelník, Zeměkoule nebo Ruská ruleta. Ze totalitního režimu bylo vysílání jejich pořádů po podepsání petice Několik vět zakázáno, nyní se spolu ale opět objevují například v divadelní komedii Žena za pultem, která se naopak komunismu vysmívá. Ostatně oba dva jsou na ženské postavy hotoví mistři. Přes dvacet let namlouvá Marge Simpsonovou, kreslenou postavu s nejvyšší modrou trvalou v dějinách kinematografie.

V Ypsilonce se předvedl v dramatech Rusalka, Vdovou proti své vůli nebo Vratká prkna. Za roli podváděného manžela Antoina ve hře Hlava Medúzy získal Jiří Lábus prestižní Cenu Thálie. Zahrál si v Utrpení mladého Werthera Divadla Viola nebo v Play Strindberg Divadla Ungelt.

Film mu nabídl převážně vedlejší, ale důležité a často i složité role. Neminula ho ani Troškova trilogie Slunce, seno…, drama Václav nebo pohádky Nesmrtelná teta, Lotrando a Zubejda a Tajemství staré bambitky. Postava strýce v kafkovské Americe přinesla Jiřímu Lábusovi sošku Českého lva. Exceloval také v hlavní roli hororového příběhu Specialita šéfkuchaře. Vlastní film si zasloužil i s Rumburakem.

S Oldřichem Kaiserem oživili rozhlasovou Rodinku Tlučhořovic. V roce 2005 vytvořil Jiří Lábus spolu s Petrem Čtvrtníčkem jedinečnou hru Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? oprašující policejní odposlechy fotbalových korupčníků. Kromě Marge namluvil vykuleného moderátora Jů s dětského pořadu Studio Kamarád, amplion v seriálu MASH, pět dílů počítačové hry Polda nebo knihy o Harrym Potterovi.

Černou skvrnou herecké kariéry Jiřího Lábuse je role v jednom z dílů komunistického propagandistického seriálu Třicet případů majora Zemana, který se snažil očernit undergroundovou kapelu The Plastic People of the Universe. Za tuto šmouhu se omluvil skupině i veřejnosti.

Jiří Lábus se nikdy neoženil. Bývá spojován s úřadnicí Yvonou Krouskou, někdejší programová ředitelka TV Barrandov Jolanou Dvořákovou nebo také mladou herečkou Annou Kotlíkovou. Ženy se nicméně po jeho boku střídají poměrně často a on si tak užívá pravého staromládeneckého života. Jeho bratrem je přední český architekt Ladislav Lábus.

 

Články o celebritě

Ťukněte si s celebritou! Herec Martin Dejdar slaví 52 Ťukněte si s celebritou! Herec Martin Dejdar slaví 52 52. narozeniny dnes slaví herec Martin Dejdar. Přejeme všechno nejlepší, hodně štěstí, lásky… číst článek
Nový animák ČT Anča a Pepík: Sedm dílů za tři a půl roku, Bílá si střihla znělku Nový animák ČT Anča a Pepík: Sedm dílů za tři a půl roku, Bílá si střihla znělku První animovaný seriál pro starší děti od České televize. Sedmidílná série dobrodružných příběhů… číst článek
Organizace Centrum rozvoje Česká Skalice: Obnovuje vilu z Havlova filmu Odcházení! Organizace Centrum rozvoje Česká Skalice: Obnovuje vilu z Havlova filmu Odcházení! Když vstoupíme dovnitř, dýchne na nás historie. Prvorepubliková Vila Čerych na Náchodsku málem zchátrala.… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Veronika Nová - Arichteva
Veronika Nová - Arichteva
zobrazit profil Markéta Frösslová
Markéta Frösslová
zobrazit profil Bára Fišerová
Bára Fišerová
zobrazit profil Michal Slaný
Michal Slaný
zobrazit profil Jakub Prachař
Jakub Prachař
zobrazit profil Dita Hořínková
Dita Hořínková
zobrazit profil Evelyna Steimarová
Evelyna Steimarová
zobrazit profil Jerry Hall
Jerry Hall