Jiří Lábus

Datum narození: 26.1.1950
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Pro herectví se Jiří Lábus rozhodl, jakmile uviděl první loutkovou pohádku. Po studiích pražské DAMU nastoupil do Studia Ypsilon, kde tahá za nitky diváckého úžasu i smíchu dodnes.

Televizi ovládl Jiří Lábus coby druhojakostní čaroděj Rumburak v pohádkovém seriálu Arabela. S Oldřichem Kaiserem vytvořil nerozlučnou a nezapomenutelnou dvojku v komediálních pořadech Možná přijde i kouzelník, Zeměkoule nebo Ruská ruleta. Ze totalitního režimu bylo vysílání jejich pořádů po podepsání petice Několik vět zakázáno, nyní se spolu ale opět objevují například v divadelní komedii Žena za pultem, která se naopak komunismu vysmívá. Ostatně oba dva jsou na ženské postavy hotoví mistři. Přes dvacet let namlouvá Marge Simpsonovou, kreslenou postavu s nejvyšší modrou trvalou v dějinách kinematografie.

V Ypsilonce se předvedl v dramatech Rusalka, Vdovou proti své vůli nebo Vratká prkna. Za roli podváděného manžela Antoina ve hře Hlava Medúzy získal Jiří Lábus prestižní Cenu Thálie. Zahrál si v Utrpení mladého Werthera Divadla Viola nebo v Play Strindberg Divadla Ungelt.

Film mu nabídl převážně vedlejší, ale důležité a často i složité role. Neminula ho ani Troškova trilogie Slunce, seno…, drama Václav nebo pohádky Nesmrtelná teta, Lotrando a Zubejda a Tajemství staré bambitky. Postava strýce v kafkovské Americe přinesla Jiřímu Lábusovi sošku Českého lva. Exceloval také v hlavní roli hororového příběhu Specialita šéfkuchaře. Vlastní film si zasloužil i s Rumburakem.

S Oldřichem Kaiserem oživili rozhlasovou Rodinku Tlučhořovic. V roce 2005 vytvořil Jiří Lábus spolu s Petrem Čtvrtníčkem jedinečnou hru Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? oprašující policejní odposlechy fotbalových korupčníků. Kromě Marge namluvil vykuleného moderátora Jů s dětského pořadu Studio Kamarád, amplion v seriálu MASH, pět dílů počítačové hry Polda nebo knihy o Harrym Potterovi.

Černou skvrnou herecké kariéry Jiřího Lábuse je role v jednom z dílů komunistického propagandistického seriálu Třicet případů majora Zemana, který se snažil očernit undergroundovou kapelu The Plastic People of the Universe. Za tuto šmouhu se omluvil skupině i veřejnosti.

Jiří Lábus se nikdy neoženil. Bývá spojován s úřadnicí Yvonou Krouskou, někdejší programová ředitelka TV Barrandov Jolanou Dvořákovou nebo také mladou herečkou Annou Kotlíkovou. Ženy se nicméně po jeho boku střídají poměrně často a on si tak užívá pravého staromládeneckého života. Jeho bratrem je přední český architekt Ladislav Lábus.

 

Články o celebritě

Oldřich Kaiser: Krušná cesta od alkoholika a exhibicionisty k muzikantovi Oldřich Kaiser: Krušná cesta od alkoholika a exhibicionisty k muzikantovi Zdá se, že s alkoholem přestal anebo ho jeho současná životní souputnice a písničkářka Dáša Vokatá… číst článek
Smrt Heleny Štáchové (†72): Pocty v divadle se hlas Máničky a Lízy nedočká Smrt Heleny Štáchové (†72): Pocty v divadle se hlas Máničky a Lízy nedočká Nepřipouštěla si blížící se konec. Helena Štáchová (†72), která v noci na středu podlehla rakovině… číst článek
Smrt Heleny Štáchové změní Lízu ze Simpsonových: Které další postavy už mluví jinak? Smrt Heleny Štáchové změní Lízu ze Simpsonových: Které další postavy už mluví jinak? Už tři postavičky ve žluté rodině Simpsonových musel nahradit nový hlas v českém dabingu. Nového… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Gabriela Vránová
Gabriela Vránová
zobrazit profil Karel Dobrý
Karel Dobrý
zobrazit profil Eliška Boušková
Eliška Boušková
zobrazit profil Jana Paulová
Jana Paulová
zobrazit profil Petra Hřebíčková
Petra Hřebíčková
zobrazit profil Ondřej Sokol
Ondřej Sokol
zobrazit profil Alexandr Postler mladší
Alexandr Postler mladší
zobrazit profil Jitka Sedláčková
Jitka Sedláčková