Bořek Šípek

Datum narození: 14.6.1949
Datum úmrtí: 13.2.2016
Místo narození: Praha
Profese: architekt
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Skvělý, ve světě velmi ceněný výtvarník a designér Bořek Šípek, který byl ověnčen zahraničními tituly z architektury a filosofie, v polovině února 2016 podlehl zákeřné rakovině.

Do Německa Bořek Šípek emigroval v devatenácti. Zprvu se živil jako truhlář. Postupem času se vypracoval na světoznámého umělce. První úspěch slavil se svým skleněným domem v Hamburgu, který postavil pro svou sestru. Získal za něj Německou cenu architektury za rok 1984. Následovalo nizozemské muzeum moderního umění, pražské butiky nebo tokijský obchodní dům Ginza.

BOŘEK ŠÍPEK DOBOJOVAL

Zabývá se designem nábytku, skla, porcelánu či váz. Velké úspěchy slavil v Itálii. V Praze založil umělecké studio, v Novém Boru vlastní sklárnu. Hradním architektem byl mezi lety 1990 až 2003. Jmenoval ho prezident Václav Havel. V roce 1998 byl Šípkovi ve Vídni udělen titul profesora designu. Sedm let zastával Bořek Šípek post děkana liberecké fakulty architektury. Provozuje krom toho vlastní restauraci.

Za své umění získal mnohá ocenění. Mezi ně patří i francouzský řád Rytíře umění a literatury nebo nizozemská Cena za užité umění a architekturu prince Bernharda.

S bývalou manželkou, nizozemskou choreografkou Bambi Udenovou, vychoval syny Milana a Dalibora. S Leonou  Machálkovou ho seznámil zpěvák a skladatel Karel Černoch. Bořek Šípek a Leona Machálková spolu mají syna Artura. Rozešli se v roce 2009. Šípka okouzlila podnikatelka Zuzana Mausová. Ani s ní ale vztah nakonec nevyšel.

S vážným onkologickým onemocněním se Bořek Šípek hrdinně pral několik měsíců. Svůj boj se zákeřnou rakovinou prohrál 13. 2. 2016.

 

Články o celebritě

Takhle bydlí Blanka Matragi: Dechberoucí fotogalerie! Takhle bydlí Blanka Matragi: Dechberoucí fotogalerie! Opravdový luxus! Tak by se nechalo dvěma slovy popsat bydlení Blanky Matragi (63) v Bejrútu, kde… číst článek
Potomci českých hvězd: Jablko nepadá daleko od stromu! Potomci českých hvězd: Jablko nepadá daleko od stromu! Jak se děti slavných podobají svým rodičům? Kdo se stal idolem dívek, kdo křičí do mikrofonu po klubech… číst článek
Srdcervoucí! Syn Machálkové o tátovi (†66): Viděl jsem, jak je unavený! Srdcervoucí! Syn Machálkové o tátovi (†66): Viděl jsem, jak je unavený! Smrt Bořka Šípka (†66) zasáhla všechny jeho blízké. Nejhůř to ale snáší jeho nejmladší syn Artur… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Vladimír Renčín
Vladimír Renčín
zobrazit profil Lela Lenka Geislerová
Lela Lenka Geislerová
zobrazit profil Dagmar Kludská
Dagmar Kludská
zobrazit profil Andrea Třeštiková
Andrea Třeštiková
zobrazit profil Marek Zelinka
Marek Zelinka
zobrazit profil Lucie Hořčičková
Lucie Hořčičková
zobrazit profil Michaela Hořejší
Michaela Hořejší
zobrazit profil Vítězslav Štefl
Vítězslav Štefl