Bořek Šípek

Datum narození: 14.6.1949
Datum úmrtí: 13.2.2016
Místo narození: Praha
Profese: architekt
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Skvělý, ve světě velmi ceněný výtvarník a designér Bořek Šípek, který byl ověnčen zahraničními tituly z architektury a filosofie, v polovině února 2016 podlehl zákeřné rakovině.

Do Německa Bořek Šípek emigroval v devatenácti. Zprvu se živil jako truhlář. Postupem času se vypracoval na světoznámého umělce. První úspěch slavil se svým skleněným domem v Hamburgu, který postavil pro svou sestru. Získal za něj Německou cenu architektury za rok 1984. Následovalo nizozemské muzeum moderního umění, pražské butiky nebo tokijský obchodní dům Ginza.

BOŘEK ŠÍPEK DOBOJOVAL

Zabývá se designem nábytku, skla, porcelánu či váz. Velké úspěchy slavil v Itálii. V Praze založil umělecké studio, v Novém Boru vlastní sklárnu. Hradním architektem byl mezi lety 1990 až 2003. Jmenoval ho prezident Václav Havel. V roce 1998 byl Šípkovi ve Vídni udělen titul profesora designu. Sedm let zastával Bořek Šípek post děkana liberecké fakulty architektury. Provozuje krom toho vlastní restauraci.

Za své umění získal mnohá ocenění. Mezi ně patří i francouzský řád Rytíře umění a literatury nebo nizozemská Cena za užité umění a architekturu prince Bernharda.

S bývalou manželkou, nizozemskou choreografkou Bambi Udenovou, vychoval syny Milana a Dalibora. S Leonou  Machálkovou ho seznámil zpěvák a skladatel Karel Černoch. Bořek Šípek a Leona Machálková spolu mají syna Artura. Rozešli se v roce 2009. Šípka okouzlila podnikatelka Zuzana Mausová. Ani s ní ale vztah nakonec nevyšel.

S vážným onkologickým onemocněním se Bořek Šípek hrdinně pral několik měsíců. Svůj boj se zákeřnou rakovinou prohrál 13. 2. 2016.

 

Články o celebritě

Utajené dědictví syna Šípka (†66) a Machálkové: Kolik dostane Artur? Utajené dědictví syna Šípka (†66) a Machálkové: Kolik dostane Artur? Po tátovi Bořku Šípkovi (†66) nemá sklárnu v Novém Boru ani autorská práva k jeho dílu. Zkrátka ale… číst článek
Dědictví po Bořku Šípkovi (†66): Pro Machálkovou nic, milence to nejcennější! Dědictví po Bořku Šípkovi (†66): Pro Machálkovou nic, milence to nejcennější! Ani synové, ani expartnerka Leona Machálková (50). Největší trumfy z dědictví po Bořku Šípkovi (†66)… číst článek
Dědictví po Šípkovi (†66): Machálková utřela, prachy shrábne tajná milenka! Dědictví po Šípkovi (†66): Machálková utřela, prachy shrábne tajná milenka! Dědické řízení po zámožných celebritách často provází skandály a nečekané události. Překvapení v… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Vítězslav Štefl
Vítězslav Štefl
zobrazit profil Zuzana Růžičková
Zuzana Růžičková
zobrazit profil Dagmar Kludská
Dagmar Kludská
zobrazit profil Matěj Cichra
Matěj Cichra
zobrazit profil Iva Havránková
Iva Havránková
zobrazit profil Marek Zelinka
Marek Zelinka
zobrazit profil Adolf Born
Adolf Born
zobrazit profil David Kraus
David Kraus