Bořek Šípek

Datum narození: 14.6.1949
Datum úmrtí: 13.2.2016
Místo narození: Praha
Profese: architekt
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Skvělý, ve světě velmi ceněný výtvarník a designér Bořek Šípek, který byl ověnčen zahraničními tituly z architektury a filosofie, v polovině února 2016 podlehl zákeřné rakovině.

Do Německa Bořek Šípek emigroval v devatenácti. Zprvu se živil jako truhlář. Postupem času se vypracoval na světoznámého umělce. První úspěch slavil se svým skleněným domem v Hamburgu, který postavil pro svou sestru. Získal za něj Německou cenu architektury za rok 1984. Následovalo nizozemské muzeum moderního umění, pražské butiky nebo tokijský obchodní dům Ginza.

BOŘEK ŠÍPEK DOBOJOVAL

Zabývá se designem nábytku, skla, porcelánu či váz. Velké úspěchy slavil v Itálii. V Praze založil umělecké studio, v Novém Boru vlastní sklárnu. Hradním architektem byl mezi lety 1990 až 2003. Jmenoval ho prezident Václav Havel. V roce 1998 byl Šípkovi ve Vídni udělen titul profesora designu. Sedm let zastával Bořek Šípek post děkana liberecké fakulty architektury. Provozuje krom toho vlastní restauraci.

Za své umění získal mnohá ocenění. Mezi ně patří i francouzský řád Rytíře umění a literatury nebo nizozemská Cena za užité umění a architekturu prince Bernharda.

S bývalou manželkou, nizozemskou choreografkou Bambi Udenovou, vychoval syny Milana a Dalibora. S Leonou  Machálkovou ho seznámil zpěvák a skladatel Karel Černoch. Bořek Šípek a Leona Machálková spolu mají syna Artura. Rozešli se v roce 2009. Šípka okouzlila podnikatelka Zuzana Mausová. Ani s ní ale vztah nakonec nevyšel.

S vážným onkologickým onemocněním se Bořek Šípek hrdinně pral několik měsíců. Svůj boj se zákeřnou rakovinou prohrál 13. 2. 2016.

 

Články o celebritě

18 měsíců po smrti Šípka: Machálková a synové porcují dědictví! Sklárnu, vilu, peníze, pozemek... 18 měsíců po smrti Šípka: Machálková a synové porcují dědictví! Sklárnu, vilu, peníze, pozemek... Konečně! Synové zesnulého Bořka Šípka (†66) a jeho poslední partnerka Leona Machálková (50) se až… číst článek
Leona Machálková slaví 50 a naříká: Chlapi došli! Leona Machálková slaví 50 a naříká: Chlapi došli! Mrkněte na ni. No řekli byste, že jí už za dva týdny bude padesát?! Ve velkém rozhovoru se Leona… číst článek
ŠOK! Machálková povečeří se zesnulým partnerem ŠOK! Machálková povečeří se zesnulým partnerem Slzy a obrovskou bolest vystřídalo smíření! Teprve až rok od úmrtí osudového muže a otce jejího syna… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Vladimír Franz
Vladimír Franz
zobrazit profil Libuše Vojtková
Libuše Vojtková
zobrazit profil Ondřej Havelka
Ondřej Havelka
zobrazit profil Zuzana Růžičková
Zuzana Růžičková
zobrazit profil Iva Havránková
Iva Havránková
zobrazit profil Ivan Martin Jirous
Ivan Martin Jirous
zobrazit profil Marek Brodský
Marek Brodský
zobrazit profil Lucie Hořčičková
Lucie Hořčičková