Bořek Šípek

Datum narození: 14.6.1949
Datum úmrtí: 13.2.2016
Místo narození: Praha
Profese: architekt
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Skvělý, ve světě velmi ceněný výtvarník a designér Bořek Šípek, který byl ověnčen zahraničními tituly z architektury a filosofie, v polovině února 2016 podlehl zákeřné rakovině.

Do Německa Bořek Šípek emigroval v devatenácti. Zprvu se živil jako truhlář. Postupem času se vypracoval na světoznámého umělce. První úspěch slavil se svým skleněným domem v Hamburgu, který postavil pro svou sestru. Získal za něj Německou cenu architektury za rok 1984. Následovalo nizozemské muzeum moderního umění, pražské butiky nebo tokijský obchodní dům Ginza.

BOŘEK ŠÍPEK DOBOJOVAL

Zabývá se designem nábytku, skla, porcelánu či váz. Velké úspěchy slavil v Itálii. V Praze založil umělecké studio, v Novém Boru vlastní sklárnu. Hradním architektem byl mezi lety 1990 až 2003. Jmenoval ho prezident Václav Havel. V roce 1998 byl Šípkovi ve Vídni udělen titul profesora designu. Sedm let zastával Bořek Šípek post děkana liberecké fakulty architektury. Provozuje krom toho vlastní restauraci.

Za své umění získal mnohá ocenění. Mezi ně patří i francouzský řád Rytíře umění a literatury nebo nizozemská Cena za užité umění a architekturu prince Bernharda.

S bývalou manželkou, nizozemskou choreografkou Bambi Udenovou, vychoval syny Milana a Dalibora. S Leonou  Machálkovou ho seznámil zpěvák a skladatel Karel Černoch. Bořek Šípek a Leona Machálková spolu mají syna Artura. Rozešli se v roce 2009. Šípka okouzlila podnikatelka Zuzana Mausová. Ani s ní ale vztah nakonec nevyšel.

S vážným onkologickým onemocněním se Bořek Šípek hrdinně pral několik měsíců. Svůj boj se zákeřnou rakovinou prohrál 13. 2. 2016.

 

Články o celebritě

Unikátní pohled do Hradu: Co nechal Zeman předělat! Unikátní pohled do Hradu: Co nechal Zeman předělat! Největší historický hradní komplex světa prošel za uplynulá staletí řadou změn a oprav. Pražský hrad… číst článek
Bolestné vzpomínky Machálkové: Vrací se na místa, kde byla ještě šťastná se Šípkem Bolestné vzpomínky Machálkové: Vrací se na místa, kde byla ještě šťastná se Šípkem Kdysi tam spolu s Bořkem Šípkem (†66) procestovali celou zemi. Teď se do… číst článek
Utajené dědictví syna Šípka (†66) a Machálkové: Kolik dostane Artur? Utajené dědictví syna Šípka (†66) a Machálkové: Kolik dostane Artur? Po tátovi Bořku Šípkovi (†66) nemá sklárnu v Novém Boru ani autorská práva k jeho dílu. Zkrátka ale… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Natálie Kocábová
Natálie Kocábová
zobrazit profil Jan Saudek
Jan Saudek
zobrazit profil Josef Rarach
Josef Rarach
zobrazit profil Jaroslav Filip
Jaroslav Filip
zobrazit profil Adam Holý
Adam Holý
zobrazit profil Lucie Gelemová
Lucie Gelemová
zobrazit profil Alice Stodůlková
Alice Stodůlková
zobrazit profil Andrea Tögel Kalivodová
Andrea Tögel Kalivodová