Zdeněk Bakala

Datum narození: 7.2.1961
Místo narození: Opava
Profese: podnikatel
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Bakala je vlivný český podnikatel a dle časopisu Forbes 595. nejbohatší člověk světa. Jeho manželkou je bývalá česká modelka Michaela Maláčová.

Zdeněk Bakala se vyučil dámským krejčím. Pak se stal jedním z nejbohatších mužů Sluneční soustavy. V roce 1980 emigroval do Spojených států, kde vystudoval prestižní University of California a Dartmouth College. Mezitím se živil jako umývač nádobí, údržbář nebo číšník. Po škole nastoupil do společnosti Credit Suisse First Boston a vydělal první milion.

Zdeněk Bakala po návratu do Česka založil v roce 1994 vlastní investiční firmu, kterou o šest let později prodal. Peníze investoval mimo jiné do těžební společnosti New World Resources ovládající i Ostravsko-karvinské doly, které chtěl v roce 2014 zavřít pro prodělečnost, nicméně se tak nestalo. Pohádkové miliardové jmění se začalo kupit. V roce 2006 odkoupil podíl v časopise Respekt. Většinově vlastní vydavatelství Economia, které nyní i vede.

Všechny investice však podnikatel Bakala zúročit nezvládl. Zkrachovala například jeho automobilová firma nebo televizní stanice TV3. I tak byl v roce 2011 označen časopisem Forbes za 595. nejbohatšího člověka světa. Patří také mezi nejvlivnější podnikatele v Česku.

Zdeněk Bakala v roce 2007 založil Nadaci Zděňka Bakaly. Skrze ni poskytuje prostředky galeriím, církvi či nemocnicím. Podporuje mimoto i kvalitní vzdělávání nadaných studentů v zahraničí. Desítky milionů věnoval politickým stranám ODS nebo TOP 09. Patří mezi zakladatele Knihovny Václava Havla.

Zdeněk Bakala je ženatý s Michaelou Maláčovou, bývalou modelkou a zakladatelkou soutěže Česká Miss. Vzali se v roce 2010. Žijí ve Švýcarsku. Vychovávají dceru Anabel a syny Arona a Arama. Z předchozího manželství s Američankou MargueriteBakala ještě jednoho syna.

 

Články o celebritě

Sobotka o Babišovi:  Ojebal český stát! Sobotka o Babišovi: Ojebal český stát! Češi to rádi narovinu. A tak zvolil jindy ve svém projevu akurátní premiér Bohuslav Sobotka (45,… číst článek
„Babiš ojebal český stát,“ odvázal se Sobotka. Šéf ANO mu to tvrdě vrátil „Babiš ojebal český stát,“ odvázal se Sobotka. Šéf ANO mu to tvrdě vrátil Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) přitvrdil. Jindy seriózního politika s řečí diplomata dohnal tentokrát… číst článek
Byty ČEZ v Písnici získá miliardář Krúpa. Podporovatel Zemana v boji proti Bakalovi Byty ČEZ v Písnici získá miliardář Krúpa. Podporovatel Zemana v boji proti Bakalovi Více než 700 bytů společnosti ČEZ v Písnici získá firma Kennial. Společnost, která podle obchodního… číst článek

Další Finančníci

zobrazit profil Antonio S. Tornago
Antonio S. Tornago
zobrazit profil Juraj Lelkes
Juraj Lelkes
zobrazit profil Jan Leitner
Jan Leitner
zobrazit profil Marek Šíša
Marek Šíša
zobrazit profil Karel Komárek
Karel Komárek
zobrazit profil Sepp Blatter
Sepp Blatter
zobrazit profil Daniel Vajčner
Daniel Vajčner
zobrazit profil Vladimír Konvalinka
Vladimír Konvalinka

Nejnovější profily celebrit