Zdeněk Bakala

Datum narození: 7.2.1961
Místo narození: Opava
Profese: podnikatel
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Bakala je vlivný český podnikatel a dle časopisu Forbes 595. nejbohatší člověk světa. Jeho manželkou je bývalá česká modelka Michaela Maláčová.

Zdeněk Bakala se vyučil dámským krejčím. Pak se stal jedním z nejbohatších mužů Sluneční soustavy. V roce 1980 emigroval do Spojených států, kde vystudoval prestižní University of California a Dartmouth College. Mezitím se živil jako umývač nádobí, údržbář nebo číšník. Po škole nastoupil do společnosti Credit Suisse First Boston a vydělal první milion.

Zdeněk Bakala po návratu do Česka založil v roce 1994 vlastní investiční firmu, kterou o šest let později prodal. Peníze investoval mimo jiné do těžební společnosti New World Resources ovládající i Ostravsko-karvinské doly, které chtěl v roce 2014 zavřít pro prodělečnost, nicméně se tak nestalo. Pohádkové miliardové jmění se začalo kupit. V roce 2006 odkoupil podíl v časopise Respekt. Většinově vlastní vydavatelství Economia, které nyní i vede.

Všechny investice však podnikatel Bakala zúročit nezvládl. Zkrachovala například jeho automobilová firma nebo televizní stanice TV3. I tak byl v roce 2011 označen časopisem Forbes za 595. nejbohatšího člověka světa. Patří také mezi nejvlivnější podnikatele v Česku.

O ZDEŇKOVI BAKALOVI ČTĚTE ZDE>>

Zdeněk Bakala v roce 2007 založil Nadaci Zděňka Bakaly. Skrze ni poskytuje prostředky galeriím, církvi či nemocnicím. Podporuje mimoto i kvalitní vzdělávání nadaných studentů v zahraničí. Desítky milionů věnoval politickým stranám ODS nebo TOP 09. Patří mezi zakladatele Knihovny Václava Havla.

Zdeněk Bakala je ženatý s Michaelou Maláčovou, bývalou modelkou a zakladatelkou soutěže Česká Miss. Vzali se v roce 2010. Žijí ve Švýcarsku. Vychovávají dceru Anabel a syny Arona a Arama. Z předchozího manželství s Američankou MargueriteBakala ještě jednoho syna.

 

Články o celebritě

OKD jako Kožený či Mostecká uhelná: Soud žádá miliardy za škodu, budou pykat úředníci? OKD jako Kožený či Mostecká uhelná: Soud žádá miliardy za škodu, budou pykat úředníci? Požadovaná náhrada škody v kauze nevýhodné privatizace OKD patří k největším v historii českého soudnictví.… číst článek
Zaplaťte 6 miliard za OKD, hřímal žalobce u soudu. Padne obří dluh na úředníky a znalce? Zaplaťte 6 miliard za OKD, hřímal žalobce u soudu. Padne obří dluh na úředníky a znalce? Závěrečnou řečí státního zástupce Tomáše Černého pokračoval v pátek soud kvůli těžebnímu podniku… číst článek
Napsal Zemanovi kvůli OKD. Podle Piráta je Bakala „mistr kliček“ a Sobotka byl naivní Napsal Zemanovi kvůli OKD. Podle Piráta je Bakala „mistr kliček“ a Sobotka byl naivní Ostře jste kritizoval Zdeňka Bakalu a k OKD máte coby vrcholný politik také co říct, napsal Pirát… číst článek

Další Finančníci

zobrazit profil Jakub Skavroň
Jakub Skavroň
zobrazit profil Jan Bubeník
Jan Bubeník
zobrazit profil Milan Vopička
Milan Vopička
zobrazit profil Jaroslav Vít
Jaroslav Vít
zobrazit profil Juraj Lelkes
Juraj Lelkes
zobrazit profil Marek Šíša
Marek Šíša
zobrazit profil Zdeněk Bakala
Zdeněk Bakala
zobrazit profil Daniel Bezoušek
Daniel Bezoušek