Zdeněk Bakala

Datum narození: 7.2.1961
Místo narození: Opava
Profese: podnikatel
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Bakala je vlivný český podnikatel a dle časopisu Forbes 595. nejbohatší člověk světa. Jeho manželkou je bývalá česká modelka Michaela Maláčová.

Zdeněk Bakala se vyučil dámským krejčím. Pak se stal jedním z nejbohatších mužů Sluneční soustavy. V roce 1980 emigroval do Spojených států, kde vystudoval prestižní University of California a Dartmouth College. Mezitím se živil jako umývač nádobí, údržbář nebo číšník. Po škole nastoupil do společnosti Credit Suisse First Boston a vydělal první milion.

Zdeněk Bakala po návratu do Česka založil v roce 1994 vlastní investiční firmu, kterou o šest let později prodal. Peníze investoval mimo jiné do těžební společnosti New World Resources ovládající i Ostravsko-karvinské doly, které chtěl v roce 2014 zavřít pro prodělečnost, nicméně se tak nestalo. Pohádkové miliardové jmění se začalo kupit. V roce 2006 odkoupil podíl v časopise Respekt. Většinově vlastní vydavatelství Economia, které nyní i vede.

Všechny investice však podnikatel Bakala zúročit nezvládl. Zkrachovala například jeho automobilová firma nebo televizní stanice TV3. I tak byl v roce 2011 označen časopisem Forbes za 595. nejbohatšího člověka světa. Patří také mezi nejvlivnější podnikatele v Česku.

O ZDEŇKOVI BAKALOVI ČTĚTE ZDE>>

Zdeněk Bakala v roce 2007 založil Nadaci Zděňka Bakaly. Skrze ni poskytuje prostředky galeriím, církvi či nemocnicím. Podporuje mimoto i kvalitní vzdělávání nadaných studentů v zahraničí. Desítky milionů věnoval politickým stranám ODS nebo TOP 09. Patří mezi zakladatele Knihovny Václava Havla.

Zdeněk Bakala je ženatý s Michaelou Maláčovou, bývalou modelkou a zakladatelkou soutěže Česká Miss. Vzali se v roce 2010. Žijí ve Švýcarsku. Vychovávají dceru Anabel a syny Arona a Arama. Z předchozího manželství s Američankou MargueriteBakala ještě jednoho syna.

 

Články o celebritě

Šlechtová se rozčílila v debatě Blesku o lithiu. Byla to záchranná brzda, tvrdil Dolínek Šlechtová se rozčílila v debatě Blesku o lithiu. Byla to záchranná brzda, tvrdil Dolínek Ryze aktuální téma vyvolalo hádku při debatě Blesk.cz „Život v Česku“. Politici řešili „český poklad“,… číst článek
Babiš a komunisté našli v kauze lithium Bakalu a OKD. Firma EMH se brání Babiš a komunisté našli v kauze lithium Bakalu a OKD. Firma EMH se brání Andrej Babiš (ANO) se pustil do jednatele firmy, která má licenci na průzkum pod Cínovcem, kde je… číst článek
Zeman s houbami v Ostravě: Proč jste „neosolili“  Bakalu?! Zeman s houbami v Ostravě: Proč jste „neosolili“ Bakalu?! Obří čínský investor míří na severní Moravu a dle prezidenta Zemana zaměstná nejméně 1500 lidí. číst článek

Další Finančníci

zobrazit profil Rob Lloyd
Rob Lloyd
zobrazit profil Simon Konecki
Simon Konecki
zobrazit profil Aleš Koc
Aleš Koc
zobrazit profil Ago Simitči
Ago Simitči
zobrazit profil Karel Komárek
Karel Komárek
zobrazit profil Přemek Vida
Přemek Vida
zobrazit profil Jaroslav Vít
Jaroslav Vít
zobrazit profil Michal Červín
Michal Červín