Zdeněk Bakala

Datum narození: 7.2.1961
Místo narození: Opava
Profese: podnikatel
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Bakala je vlivný český podnikatel a dle časopisu Forbes 595. nejbohatší člověk světa. Jeho manželkou je bývalá česká modelka Michaela Maláčová.

Zdeněk Bakala se vyučil dámským krejčím. Pak se stal jedním z nejbohatších mužů Sluneční soustavy. V roce 1980 emigroval do Spojených států, kde vystudoval prestižní University of California a Dartmouth College. Mezitím se živil jako umývač nádobí, údržbář nebo číšník. Po škole nastoupil do společnosti Credit Suisse First Boston a vydělal první milion.

Zdeněk Bakala po návratu do Česka založil v roce 1994 vlastní investiční firmu, kterou o šest let později prodal. Peníze investoval mimo jiné do těžební společnosti New World Resources ovládající i Ostravsko-karvinské doly, které chtěl v roce 2014 zavřít pro prodělečnost, nicméně se tak nestalo. Pohádkové miliardové jmění se začalo kupit. V roce 2006 odkoupil podíl v časopise Respekt. Většinově vlastní vydavatelství Economia, které nyní i vede.

Všechny investice však podnikatel Bakala zúročit nezvládl. Zkrachovala například jeho automobilová firma nebo televizní stanice TV3. I tak byl v roce 2011 označen časopisem Forbes za 595. nejbohatšího člověka světa. Patří také mezi nejvlivnější podnikatele v Česku.

O ZDEŇKOVI BAKALOVI ČTĚTE ZDE>>

Zdeněk Bakala v roce 2007 založil Nadaci Zděňka Bakaly. Skrze ni poskytuje prostředky galeriím, církvi či nemocnicím. Podporuje mimoto i kvalitní vzdělávání nadaných studentů v zahraničí. Desítky milionů věnoval politickým stranám ODS nebo TOP 09. Patří mezi zakladatele Knihovny Václava Havla.

Zdeněk Bakala je ženatý s Michaelou Maláčovou, bývalou modelkou a zakladatelkou soutěže Česká Miss. Vzali se v roce 2010. Žijí ve Švýcarsku. Vychovávají dceru Anabel a syny Arona a Arama. Z předchozího manželství s Američankou MargueriteBakala ještě jednoho syna.

 

Články o celebritě

„Bezskrupulózní Bakala a fatální chyby v OKD.“ Pirát vede novou vyšetřovací komisi „Bezskrupulózní Bakala a fatální chyby v OKD.“ Pirát vede novou vyšetřovací komisi Kde se staly v OKD „fatální chyby“, které dostaly společnost do dnešních problémů? Na to si chce… číst článek
Lithium měli za zlodějinu a voličům lhali, zuří Chovanec. Babiš kritizuje ministra Lithium měli za zlodějinu a voličům lhali, zuří Chovanec. Babiš kritizuje ministra Před podzimními volbami se ČSSD dostala pod těžkou palbu ANO kvůli memorandu ohledně těžby lithia… číst článek
Drahoš přitvrdil: „Zeman je politik mafiánských struktur. Není schopen vést stát“ Drahoš přitvrdil: „Zeman je politik mafiánských struktur. Není schopen vést stát“ Kandidát na prezidenta a bývalý šéf Akademie věd ČR nezvykle přitvrdil ve výrocích na adresu svého… číst článek

Další Finančníci

zobrazit profil Jakub Skavroň
Jakub Skavroň
zobrazit profil Tomáš Linhart
Tomáš Linhart
zobrazit profil Michal Horáček
Michal Horáček
zobrazit profil Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg
zobrazit profil George Syrovatka
George Syrovatka
zobrazit profil Tony Pulm
Tony Pulm
zobrazit profil Marek Šíša
Marek Šíša
zobrazit profil Marek Vít
Marek Vít