Zdeněk Bakala

Datum narození: 7.2.1961
Místo narození: Opava
Profese: podnikatel
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Bakala je vlivný český podnikatel a dle časopisu Forbes 595. nejbohatší člověk světa. Jeho manželkou je bývalá česká modelka Michaela Maláčová.

Zdeněk Bakala se vyučil dámským krejčím. Pak se stal jedním z nejbohatších mužů Sluneční soustavy. V roce 1980 emigroval do Spojených států, kde vystudoval prestižní University of California a Dartmouth College. Mezitím se živil jako umývač nádobí, údržbář nebo číšník. Po škole nastoupil do společnosti Credit Suisse First Boston a vydělal první milion.

Zdeněk Bakala po návratu do Česka založil v roce 1994 vlastní investiční firmu, kterou o šest let později prodal. Peníze investoval mimo jiné do těžební společnosti New World Resources ovládající i Ostravsko-karvinské doly, které chtěl v roce 2014 zavřít pro prodělečnost, nicméně se tak nestalo. Pohádkové miliardové jmění se začalo kupit. V roce 2006 odkoupil podíl v časopise Respekt. Většinově vlastní vydavatelství Economia, které nyní i vede.

Všechny investice však podnikatel Bakala zúročit nezvládl. Zkrachovala například jeho automobilová firma nebo televizní stanice TV3. I tak byl v roce 2011 označen časopisem Forbes za 595. nejbohatšího člověka světa. Patří také mezi nejvlivnější podnikatele v Česku.

Zdeněk Bakala v roce 2007 založil Nadaci Zděňka Bakaly. Skrze ni poskytuje prostředky galeriím, církvi či nemocnicím. Podporuje mimoto i kvalitní vzdělávání nadaných studentů v zahraničí. Desítky milionů věnoval politickým stranám ODS nebo TOP 09. Patří mezi zakladatele Knihovny Václava Havla.

Zdeněk Bakala je ženatý s Michaelou Maláčovou, bývalou modelkou a zakladatelkou soutěže Česká Miss. Vzali se v roce 2010. Žijí ve Švýcarsku. Vychovávají dceru Anabel a syny Arona a Arama. Z předchozího manželství s Američankou MargueriteBakala ještě jednoho syna.

 

Články o celebritě

Prezident poradil v Ostravě, kde vzít peníze: Berte od Číňanů a Bakaly! Prezident poradil v Ostravě, kde vzít peníze: Berte od Číňanů a Bakaly! „OKD, jehož vedení nemůže za pana Bakalu, by mělo podniknout aktivní právní kroky, směřující k vymáhání… číst článek
60 nejbohatších Čechů má dohromady 846 miliard korun! 60 nejbohatších Čechů má dohromady 846 miliard korun! Komu se nelení, tomu se zelení. Ví o tom své i majitel holdingu PPF Petr Kellner (52), který podle… číst článek
Babiš se má omluvit hejtmanu Novákovi, ale neudělá to. Sobotka vytáhl „hnojomet“ Babiš se má omluvit hejtmanu Novákovi, ale neudělá to. Sobotka vytáhl „hnojomet“ Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) se má podle soudu omluvit a navíc zaplatit 100 tisíc korun moravskoslezskému… číst článek

Další Finančníci

zobrazit profil Adrian Pituch
Adrian Pituch
zobrazit profil Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg
zobrazit profil Tomáš Pitr
Tomáš Pitr
zobrazit profil Sepp Blatter
Sepp Blatter
zobrazit profil Tomáš Petera
Tomáš Petera
zobrazit profil Juraj Lelkes
Juraj Lelkes
zobrazit profil Tomáš Linhart
Tomáš Linhart
zobrazit profil Donald Trump
Donald Trump