Zdeněk Bakala

Datum narození: 7.2.1961
Místo narození: Opava
Profese: podnikatel
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Bakala je vlivný český podnikatel a dle časopisu Forbes 595. nejbohatší člověk světa. Jeho manželkou je bývalá česká modelka Michaela Maláčová.

Zdeněk Bakala se vyučil dámským krejčím. Pak se stal jedním z nejbohatších mužů Sluneční soustavy. V roce 1980 emigroval do Spojených států, kde vystudoval prestižní University of California a Dartmouth College. Mezitím se živil jako umývač nádobí, údržbář nebo číšník. Po škole nastoupil do společnosti Credit Suisse First Boston a vydělal první milion.

Zdeněk Bakala po návratu do Česka založil v roce 1994 vlastní investiční firmu, kterou o šest let později prodal. Peníze investoval mimo jiné do těžební společnosti New World Resources ovládající i Ostravsko-karvinské doly, které chtěl v roce 2014 zavřít pro prodělečnost, nicméně se tak nestalo. Pohádkové miliardové jmění se začalo kupit. V roce 2006 odkoupil podíl v časopise Respekt. Většinově vlastní vydavatelství Economia, které nyní i vede.

Všechny investice však podnikatel Bakala zúročit nezvládl. Zkrachovala například jeho automobilová firma nebo televizní stanice TV3. I tak byl v roce 2011 označen časopisem Forbes za 595. nejbohatšího člověka světa. Patří také mezi nejvlivnější podnikatele v Česku.

O ZDEŇKOVI BAKALOVI ČTĚTE ZDE>>

Zdeněk Bakala v roce 2007 založil Nadaci Zděňka Bakaly. Skrze ni poskytuje prostředky galeriím, církvi či nemocnicím. Podporuje mimoto i kvalitní vzdělávání nadaných studentů v zahraničí. Desítky milionů věnoval politickým stranám ODS nebo TOP 09. Patří mezi zakladatele Knihovny Václava Havla.

Zdeněk Bakala je ženatý s Michaelou Maláčovou, bývalou modelkou a zakladatelkou soutěže Česká Miss. Vzali se v roce 2010. Žijí ve Švýcarsku. Vychovávají dceru Anabel a syny Arona a Arama. Z předchozího manželství s Američankou MargueriteBakala ještě jednoho syna.

 

Články o celebritě

Babiš zchudl a řekl, kam se poděly miliardy. Kellner je dál nejbohatším Čechem Babiš zchudl a řekl, kam se poděly miliardy. Kellner je dál nejbohatším Čechem I nadále zůstává nejbohatším Čechem majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner. Jeho majetek je… číst článek
Vydírání i výhrůžky smrtí. Miliardář Bakala žaluje rivala Krúpu kvůli štvavé kampani Vydírání i výhrůžky smrtí. Miliardář Bakala žaluje rivala Krúpu kvůli štvavé kampani Miliardář Zdeněk Bakala podal u amerických soudů žalobu na slovenského miliardáře Pavola Krúpu pro… číst článek
Paroubek o zmizení milionů: Klíče jsem měl jen já a Petra! Paroubek o zmizení milionů: Klíče jsem měl jen já a Petra! Záhadu svého trezoru se snaží vyjasnit expremiér Jiří Paroubek (66). Z jeho bankovního sejfu nezmizelo… číst článek

Další Finančníci

zobrazit profil Daniel Bezoušek
Daniel Bezoušek
zobrazit profil Zdeněk Bakala
Zdeněk Bakala
zobrazit profil Richard Podroužek
Richard Podroužek
zobrazit profil David Beran
David Beran
zobrazit profil Antonio S. Tornago
Antonio S. Tornago
zobrazit profil Ago Simitči
Ago Simitči
zobrazit profil Karel Janeček
Karel Janeček
zobrazit profil Drahoslav Makovička
Drahoslav Makovička