Zdeněk Bakala

Datum narození: 7.2.1961
Místo narození: Opava
Profese: podnikatel
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Bakala je vlivný český podnikatel a dle časopisu Forbes 595. nejbohatší člověk světa. Jeho manželkou je bývalá česká modelka Michaela Maláčová.

Zdeněk Bakala se vyučil dámským krejčím. Pak se stal jedním z nejbohatších mužů Sluneční soustavy. V roce 1980 emigroval do Spojených států, kde vystudoval prestižní University of California a Dartmouth College. Mezitím se živil jako umývač nádobí, údržbář nebo číšník. Po škole nastoupil do společnosti Credit Suisse First Boston a vydělal první milion.

Zdeněk Bakala po návratu do Česka založil v roce 1994 vlastní investiční firmu, kterou o šest let později prodal. Peníze investoval mimo jiné do těžební společnosti New World Resources ovládající i Ostravsko-karvinské doly, které chtěl v roce 2014 zavřít pro prodělečnost, nicméně se tak nestalo. Pohádkové miliardové jmění se začalo kupit. V roce 2006 odkoupil podíl v časopise Respekt. Většinově vlastní vydavatelství Economia, které nyní i vede.

Všechny investice však podnikatel Bakala zúročit nezvládl. Zkrachovala například jeho automobilová firma nebo televizní stanice TV3. I tak byl v roce 2011 označen časopisem Forbes za 595. nejbohatšího člověka světa. Patří také mezi nejvlivnější podnikatele v Česku.

O ZDEŇKOVI BAKALOVI ČTĚTE ZDE>>

Zdeněk Bakala v roce 2007 založil Nadaci Zděňka Bakaly. Skrze ni poskytuje prostředky galeriím, církvi či nemocnicím. Podporuje mimoto i kvalitní vzdělávání nadaných studentů v zahraničí. Desítky milionů věnoval politickým stranám ODS nebo TOP 09. Patří mezi zakladatele Knihovny Václava Havla.

Zdeněk Bakala je ženatý s Michaelou Maláčovou, bývalou modelkou a zakladatelkou soutěže Česká Miss. Vzali se v roce 2010. Žijí ve Švýcarsku. Vychovávají dceru Anabel a syny Arona a Arama. Z předchozího manželství s Američankou MargueriteBakala ještě jednoho syna.

 

Články o celebritě

Přišel stát za Grosse o miliardy? Sobotka hájil u soudu cenu za OKD: „Byla tržní“ Přišel stát za Grosse o miliardy? Sobotka hájil u soudu cenu za OKD: „Byla tržní“ Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vypovídal v pátek u soudu v případě prodeje státního podílu společnosti… číst článek
Babiši, zatlač! Chce Zaorálek kvůli bytům v pražské Písnici Babiši, zatlač! Chce Zaorálek kvůli bytům v pražské Písnici Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek dnes vystoupil tvrdě proti šéfovi hnutí ANO a bývalému ministru… číst článek
Berbr zřejmě našel kandidáta. A šéf Ondrášovky hned nařkl ligové bosse Berbr zřejmě našel kandidáta. A šéf Ondrášovky hned nařkl ligové bosse Na seznam možných kandidátů na předsedu FAČR přibylo další jméno. Po Petru Fouskovi a Martinu Malíkovi,… číst článek

Další Finančníci

zobrazit profil Michal Horáček
Michal Horáček
zobrazit profil Tomáš Abraham
Tomáš Abraham
zobrazit profil Vladimír Železný
Vladimír Železný
zobrazit profil Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg
zobrazit profil Štěpán Kočí
Štěpán Kočí
zobrazit profil Tomáš Pitr
Tomáš Pitr
zobrazit profil Sepp Blatter
Sepp Blatter
zobrazit profil Tomáš Petera
Tomáš Petera