Blanka Matragi

Datum narození: 20.2.1953
Místo narození: Světlá nad Sázavou
Profese: módní návrhářka
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Obléká celý Blízký východ. Nebo alespoň tamní princezny, bohaté manželky a policii. Návrhářka Blanka Matragi odjela v roce 1980 do Bejrútu, hlavního města Libanonu, kde si založila vlastní salón Blanka Haute Couture. Butik má i v Praze. Život si vyšívá spolu s manželem Makroamem Matragi.

Vystudovala uměleckoprůmyslovou školu sklářskou. Na vysoké škole brousila zkušenosti v ateliéru předního českého skláře Stanislava Libenského. Poté přestoupila Blanka Matragi na oděvní výtvarnictví. První úspěch přišel v roce 1976, kdy vyhrála soutěž Mladý oděvní tvůrce v Liberci. Díky tomu mohla šít pro zpěvačky Lenku Filipovou nebo Hanu Zagorovou. 

Makram Matragi ji poznal na tramvajové zastávce. V roce 1979 se vzali. O rok později vyrazili do Libanonu, kde žijí dodnes. Začátky tam neměla Blanka Matragi jednoduché. Městem zmítala občanská válka, kvůli které jí ztichla múza na pět měsíců. Do jejího salónu jednou vletěl i granát. Zničil půlku místnosti.

Její ručně šité a vyšívané róby si poté oblíbila tamní smetánka. V žádném šatníku princezen jako by nemohla chybět její umělecká mozaika korálků, kamínků i perel. Několikrát byla tato díla k vidění na pražských módních přehlídkách. Blanka Matragi navrhla i uniformy pro policejní a vojenské složky Spojených arabských emirátů.

V roce 2002 získala návrhářka Blanka Matragi cenu Salvadora Dalího. Následovala cena Františka Kupky nebo titul Významná česká žena ve světě. Její autobiografie Blanka Matragi se stala českým bestsellerem. Druhá kniha Jedu dál jí vyšla v roce 2011. Kromě šatů navrhuje i šperky nebo porcelánové soupravy.

S manželem Makramem Matragi žijí v relaxačním středisku Aquamarina nedaleko Bejrútu, kde kotví i jejich jachta Blanka.

 

Články o celebritě

Nejdražší šaty na Slavících? Karel Vágner pořídil manželce šaty za 99 tisíc! Nejdražší šaty na Slavících? Karel Vágner pořídil manželce šaty za 99 tisíc! Extra příležitost se blýsknout. Tak pojal slavnostní předávání cen Český slavík Mattoni skladatel… číst článek
Svatba léta za miliony: Róby od Matragi, píseň od Davida! Svatba léta za miliony: Róby od Matragi, píseň od Davida! Krajkové šaty s vlečkou, vlastnoručně vytvořené Blankou Matragi (64) oblékla na slovenském zámku… číst článek
Milionová nevěsta nejutajovanější svatby léta: Šaty od Matragi jsou poklad, půjdou do truhly Milionová nevěsta nejutajovanější svatby léta: Šaty od Matragi jsou poklad, půjdou do truhly Šaty s vlečkou, krajkou vyšívané, ale princezna to není… V luxusních svatebních šatech, ručně vyšívaných… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Miroslav Zdeněk
Miroslav Zdeněk
zobrazit profil Hanno Brühl
Hanno Brühl
zobrazit profil Osmany Laffita
Osmany Laffita
zobrazit profil Vojtěch Štěpánek
Vojtěch Štěpánek
zobrazit profil Andrea Třeštiková
Andrea Třeštiková
zobrazit profil Pavlína Pížová
Pavlína Pížová
zobrazit profil David Černý
David Černý
zobrazit profil Matěj Forman
Matěj Forman