Blanka Matragi

Datum narození: 20.2.1953
Místo narození: Světlá nad Sázavou
Profese: módní návrhářka
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Obléká celý Blízký východ. Nebo alespoň tamní princezny, bohaté manželky a policii. Návrhářka Blanka Matragi odjela v roce 1980 do Bejrútu, hlavního města Libanonu, kde si založila vlastní salón Blanka Haute Couture. Butik má i v Praze. Život si vyšívá spolu s manželem Makroamem Matragi.

Vystudovala uměleckoprůmyslovou školu sklářskou. Na vysoké škole brousila zkušenosti v ateliéru předního českého skláře Stanislava Libenského. Poté přestoupila Blanka Matragi na oděvní výtvarnictví. První úspěch přišel v roce 1976, kdy vyhrála soutěž Mladý oděvní tvůrce v Liberci. Díky tomu mohla šít pro zpěvačky Lenku Filipovou nebo Hanu Zagorovou. 

Makram Matragi ji poznal na tramvajové zastávce. V roce 1979 se vzali. O rok později vyrazili do Libanonu, kde žijí dodnes. Začátky tam neměla Blanka Matragi jednoduché. Městem zmítala občanská válka, kvůli které jí ztichla múza na pět měsíců. Do jejího salónu jednou vletěl i granát. Zničil půlku místnosti.

Její ručně šité a vyšívané róby si poté oblíbila tamní smetánka. V žádném šatníku princezen jako by nemohla chybět její umělecká mozaika korálků, kamínků i perel. Několikrát byla tato díla k vidění na pražských módních přehlídkách. Blanka Matragi navrhla i uniformy pro policejní a vojenské složky Spojených arabských emirátů.

V roce 2002 získala návrhářka Blanka Matragi cenu Salvadora Dalího. Následovala cena Františka Kupky nebo titul Významná česká žena ve světě. Její autobiografie Blanka Matragi se stala českým bestsellerem. Druhá kniha Jedu dál jí vyšla v roce 2011. Kromě šatů navrhuje i šperky nebo porcelánové soupravy.

S manželem Makramem Matragi žijí v relaxačním středisku Aquamarina nedaleko Bejrútu, kde kotví i jejich jachta Blanka.

 

Články o celebritě

Nevěsta z nejutajovanější svatby léta odhalena! Komu Matragi vyšívala šaty ručně? Nevěsta z nejutajovanější svatby léta odhalena! Komu Matragi vyšívala šaty ručně? Blesku se podařilo vypátrat, která nevěsta oblékne svatební šaty od světoznámé módní návrhářky Blanky… číst článek
Nejutajovanější svatba léta: Ručně vyšívané šaty od Matragi, obřad na zámku! Nejutajovanější svatba léta: Ručně vyšívané šaty od Matragi, obřad na zámku! Nápadité šaty od návrhářky Blanky Matragi nosí nejen šejci a nejmovitější rodiny v Libanonu, teď… číst článek
Modelka Tereza Jelínková: Říkali jí Prdelinko Modelka Tereza Jelínková: Říkali jí Prdelinko Žije v Los Angeles a daří se jí. Modelka Tereza Jelínková (28) si zahrála v reklamě, kterou režíroval… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Ondřej Havelka
Ondřej Havelka
zobrazit profil Miroslav Zdeněk
Miroslav Zdeněk
zobrazit profil Jiří Káš
Jiří Káš
zobrazit profil Andrea Opavská
Andrea Opavská
zobrazit profil Jindřiška Kikinčuková
Jindřiška Kikinčuková
zobrazit profil Marta Drastíková
Marta Drastíková
zobrazit profil Adéla Šeďová
Adéla Šeďová
zobrazit profil Pavel Kožíšek
Pavel Kožíšek