Blanka Matragi

Datum narození: 20.2.1953
Místo narození: Světlá nad Sázavou
Profese: módní návrhářka
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Obléká celý Blízký východ. Nebo alespoň tamní princezny, bohaté manželky a policii. Návrhářka Blanka Matragi odjela v roce 1980 do Bejrútu, hlavního města Libanonu, kde si založila vlastní salón Blanka Haute Couture. Butik má i v Praze. Život si vyšívá spolu s manželem Makroamem Matragi.

Vystudovala uměleckoprůmyslovou školu sklářskou. Na vysoké škole brousila zkušenosti v ateliéru předního českého skláře Stanislava Libenského. Poté přestoupila Blanka Matragi na oděvní výtvarnictví. První úspěch přišel v roce 1976, kdy vyhrála soutěž Mladý oděvní tvůrce v Liberci. Díky tomu mohla šít pro zpěvačky Lenku Filipovou nebo Hanu Zagorovou. 

Makram Matragi ji poznal na tramvajové zastávce. V roce 1979 se vzali. O rok později vyrazili do Libanonu, kde žijí dodnes. Začátky tam neměla Blanka Matragi jednoduché. Městem zmítala občanská válka, kvůli které jí ztichla múza na pět měsíců. Do jejího salónu jednou vletěl i granát. Zničil půlku místnosti.

Její ručně šité a vyšívané róby si poté oblíbila tamní smetánka. V žádném šatníku princezen jako by nemohla chybět její umělecká mozaika korálků, kamínků i perel. Několikrát byla tato díla k vidění na pražských módních přehlídkách. Blanka Matragi navrhla i uniformy pro policejní a vojenské složky Spojených arabských emirátů.

V roce 2002 získala návrhářka Blanka Matragi cenu Salvadora Dalího. Následovala cena Františka Kupky nebo titul Významná česká žena ve světě. Její autobiografie Blanka Matragi se stala českým bestsellerem. Druhá kniha Jedu dál jí vyšla v roce 2011. Kromě šatů navrhuje i šperky nebo porcelánové soupravy.

S manželem Makramem Matragi žijí v relaxačním středisku Aquamarina nedaleko Bejrútu, kde kotví i jejich jachta Blanka.

 

Články o celebritě

Velký horoskop na rok 2017: Jak se nám povede v práci? Velký horoskop na rok 2017: Jak se nám povede v práci? Postavení nebeských těles ve vztahu k České republice vypadá velmi nadějně, ale hvězdy naznačují,… číst článek
Blanka Matragi přišla o oko! Ale v nemocnici si to užívá Blanka Matragi přišla o oko! Ale v nemocnici si to užívá Oděvní výtvarnice Blanka Matragi (63) podstoupila v nemocnici v Bejrútu plánovanou operaci oka. S… číst článek
Blanka Matragi představila novou kolekci: Podívejte se na krásné šaty inspirované přírodními živly Blanka Matragi představila novou kolekci: Podívejte se na krásné šaty inspirované přírodními živly Oblíbená módní návrhářka Blanka Matragi představila svou zbrusu novou kolekci, která je inspirována… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Jakub Klimo
Jakub Klimo
zobrazit profil Kamila Tománková
Kamila Tománková
zobrazit profil Eva Krejčířová
Eva Krejčířová
zobrazit profil Jovanka Skrčeská
Jovanka Skrčeská
zobrazit profil David Kraus
David Kraus
zobrazit profil Pavel Khek
Pavel Khek
zobrazit profil Herbert Slavík
Herbert Slavík
zobrazit profil Irena Greifová
Irena Greifová