Petr Nárožný

Datum narození: 14.4.1938
Profese: herec
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Petr Nárožný patří mezi nejoblíbenější herce u nás. Zelenou mu dalo poprvé Divadlo Semafor, ve kterém řídil dopravu smíchu společně s Miroslavem Šimkem a Luďkem Sobotou. Poté hrál až v deseti filmech ročně. Mimo to také dabuje. Hlasem oživil Macha, Šebestovou i jejich utržené sluchátko. Přes třicet let je Nárožný ženatý s Ivou, rozenou Černou.

Na divadelní prkna se poprvé postavil už jako dítě. Poté vystudoval fakultu architektury a pozemního stavitelství na pražském ČVUT. Práci projektanta střídal s kapelou Rangers, jejíž vystoupení moderoval do doby, než ho zpěvák Pavel Bobek doporučil do Semaforu. Na vlnách tamního humoru surfoval Petr Nárožný šest let. Od osmdesátých let pak působil v pražském Činoherním klubu. Hned v prvním roce svého angažmá v něm získal hlavní roli ve hře Hejtman z Kopníku. Následovala Žebrácká opera, Lakomec nebo Léda (Manželskonemanželká povídka).

Ve filmu debutoval jako cholerický závodník komedie Jáchyme, hoď ho do stroje!. A pak to vypuklo. Jedna role střídala další a ta zase jinou. Jejich součet nezvládne ani velké počítadlo. Šéfkuchaře ztvárnil ve snímku Což takhle dát si špenát, pedanta v komedii Ten svetr si nesvlíkej a strýce Archibalda v krvavé Svatbě upírů. Nezapomenutelný byl v roli krále v pohádkách Princové jsou na draka a Což takhle svatba, princi. Zahrál si v seriálu Cirkus Humberto, Bylo nás pět nebo Pojišťovna štěstí. Pivo rozléval Petr Nárožný coby hostinský v oblíbeném seriálu Hospoda.

Kromě Macha a Šebestové namluvil Petr Nárožný i večerníček Hugo z hor nebo Žofka a spol. Moderoval také zábavný pořad Zlatíčka nebo cyklus Komici na jedničku. Spolupracoval i s rozhlasem. Má rád box, motorky a historii.

Jeho manželka Iva Černá mu porodila syna Petra a dceru Kateřinu.

 

Další Herci

zobrazit profil Kristýna Kociánová
Kristýna Kociánová
zobrazit profil Oldřich Navrátil
Oldřich Navrátil
zobrazit profil Dagmar Havlová-Veškrnová
Dagmar Havlová-Veškrnová
zobrazit profil Máša  Málková
Máša Málková
zobrazit profil Morgan Freeman
Morgan Freeman
zobrazit profil Amy Schumer
Amy Schumer
zobrazit profil Otakar Brousek starší
Otakar Brousek starší
zobrazit profil Štěpánka Haničincová
Štěpánka Haničincová