Ladislav Smoljak

Datum narození: 9.12.1931
Datum úmrtí: 6.6.2010
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, scenárista
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Ladislav Smoljak byl jedním z největších specialistů na cimrmanologii. Spolu se Zdeňkem Svěrákem vytvořili nesmrtelného génia, po kterém nese jméno nejen tato věda, ale i jejich stále vyprodané divadlo.

Po neúspěšných přijímačkách na pražskou DAMU nastoupil Ladislav Smoljak obor matematika a fyzika na pedagogické škole. Pracoval jako asistent na Karlově univerzitě a učil i na několika středních školách. Jako externí redaktor týdeníku Mladý svět spoluvytvořil hudební anketu Zlatý slavík. Postupně se ale během té doby blížil k řemeslu, na které neměl podle pedagogů na DAMU vůbec talent.

Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak spolu postupně napsali patnáct her, jejichž autorství připsali fiktivnímu českému géniovi Járovi Cimrmanovi. Intelektuální humor proudí ve všech jejich hrách, ať už jsou to Němý Bobeš, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Hospoda na mýtince, Dobytí severního pólu Čechcem Karlem Němcem, Záskok, Švestka, Blaník nebo jejich poslední kus České nebe. Diváky baví přes čtyřicet let také v knihách a filmech o Járovi Cimrmanovi, který se stal neodmyslitelnou součástí české kultury a byl by zřejmě zvítězil v roce 2005 i v rozsáhlé anketě o největšího Čecha, pokud by ho pořadatelé nevyřadili.

Kromě Divadla Járy Cimrmana provozoval Ladislav Smoljak i Studio Láďa, kde předváděl vlastní autorské hry.

Se Svěrákem vytvořili také nezapomenutelné filmové komedie Jáchyme, hoď ho do stroje, Na samotě u lesa nebo Rozpuštěný a vypuštěný. Ladislav Smoljak k tomu zrežíroval i Nejistou sezónu nebo Vrchní, prchni. V mnoha filmech si také zahrál, např. Trhák či Marečku podejte mi pero.

Poprvé se Ladislav Smoljak oženil v roce 1958 se Soňou Doležílkovou, podruhé s Dagmar Čamrovou a potřetí uchvátila jeho srdce Alice Tichá, ani tady ale manželství nevydrželo. Mezi jeho partnerky patřila také herečka a moderátorka Dagmar Patrasová.

Ladislav Smoljak měl čtyři děti – syny Davida a Filipa a dcery Kateřinu a Bětu. Do českého nebe odešel kvůli rakovině v osmasedmdesáti letech.

 

Články o celebritě

Jára Cimrman pláče: Zemřel král Bořivoj! Jára Cimrman pláče: Zemřel král Bořivoj! Ve věku 82 let zemřel herec Bořivoj Penc, který byl 35 let členem Divadla Járy Cimrmana! Jeho smrt… číst článek
Jára Cimrman opět pláče! Zemřel kmenový člen Svěrákova souboru Jára Cimrman opět pláče! Zemřel kmenový člen Svěrákova souboru Ve věku 82 let zemřel v úterý v pražské nemocnici herec Bořivoj Penc, který byl 35 let členem Divadla… číst článek
Obrýlená Douchová z komedie Vrchní, prchni! Po natáčení se z ní stala kočka Obrýlená Douchová z komedie Vrchní, prchni! Po natáčení se z ní stala kočka Kdo by neznal legendární komedii Vrchní, prchni! a ošklivku Douchovou, která se nešťastně zamilovala… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Miroslav Krobot
Miroslav Krobot
zobrazit profil Vilma Cibulková
Vilma Cibulková
zobrazit profil Claudia Cardinale
Claudia Cardinale
zobrazit profil Jaroslav Marvan
Jaroslav Marvan
zobrazit profil Anna Fixová
Anna Fixová
zobrazit profil Rostislav Novák starší
Rostislav Novák starší
zobrazit profil Sophie Turner
Sophie Turner
zobrazit profil Salma Hayek
Salma Hayek