Eva Pilarová

Datum narození: 9.8.1939
Místo narození: Brno
Výška: 163 cm
Profese: zpěvačka
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Eva Pilarová je známá česká zpěvačka a trojnásobná vítězka čtenářské ankety Zlatý slavík v kategorii zpěvaček. Pyšní se hlasovým rozsahem až tři a půl oktávy.

Eva Pilarová, rozená Bojanovská, se narodila 9. srpna 1939 v Brně. Otec byl krejčím a matka švadlenou. Eva se od dětství hudebně vzdělávala. Hrála na klavír a věnovala se sborovému zpěvu, mimo jiné vystupovala v dětském sboru Československého rozhlasu v Brně. Středoškolské studium absolvovala na Vyšší hospodářské škole, kde maturovala v roce 1958. Poté prošla jednoroční přípravkou na brněnské JAMU, kde následně začala studovat operní zpěv, zároveň v té době vystupovala ve Večerním Brnu.

Eva Pilarová však po roce studium na JAMU přerušila a nastoupila do pražského divadla Semafor, kde se záhy prosadila. Pilarová disponuje vynikajicím sopránem tříoktávového rozsahu a díky operní průpravě také dokonalou pěveckou technikou. Hned po svém příchodu do Prahy začala nahrávat pro Supraphon a rozhlas. Dlouholetou pěveckou dvojici tvořila s Waldemarem Matuškou ve společném angažmá v Semaforu (1960-1962) a v Rokoku (1962-1964). Jejich nejznámější duet je Ach, ta láska nebeská. 

Eva Pilarová se poté v roce 1964 vrátila do Semaforu, ale tentokrát zpívala především s Karlem Gottem. Od roku 1965 je jako zpěvačka na volné noze. Do konce 60. let měla Pilarová štěstí na hity, zpívala často převzaté melodie. Z domácích autorů ji náročnějšími nebo naopak posluchačsky vděčnými pěveckými úkoly zahrnuli skladatelé Bohuslav Ondráček nebo Karel Svoboda.

Eva Pilarová není jen zpěvačkou, objevila se na obrazovce i jako herečka. V muzikálu Kdyby tisíc klarinetů se předvedla v duetu s Karlem Gottem Je nebezpečné dotýkat se hvězd. Zahrála si i v hudební Ztracené revue, v dramatu Letos v září nebo v detektivce Zločin v šantánu.

Z populární hudby přešla Eva Pilarová postupně na jazz. Vystupovala po celé Evropě. Třikrát vyhrála pěveckou anketu Zlatý slavík. V roce 2009 ji prezident Václav Klaus předal Medaili Za zásluhy. Předtím byla jmenována Zasloužilou umělkyní. Svůj život vtěsnala do autobiografických knih Vzpomínání a Potkala jsem léčitele. Napsala i několik kuchařek. Krom toho se věnuje digitální fotografii. Své snímky i vystavuje.

Eva Pilarová byla silnou kuřačkou a měla ráda alkohol. V osmdesátých letech však s obojím přestala. Porazila rakovinu a podepsala antichartu, za což se stydí. Přiznala se i k menším zasáhům plastického chirurga. Má velmi dobré vztahy s Karlem Gottem a Petrou Janů, kterou pozvala jako hosta na turné 50 let Pilarky na scéně. 

Eva Pilarová má naopak špatný vztah s Helenou VondráčkovouPilarová ji nemůže vystát od doby, co Vondráčková souhlasila se žalobou na Martu Kubišovou za nedodržení smlouvy, kterou podal její manžel Martin Michal. Dokonce odmítla zazpívat na narozeninách známého saxofonisty Felixe Slováčka, protože se s ní nechtěla potkat na jednom podiu.

Eva Pilarová měla štěstí na hity, ale na muže už ne. Do Semaforu jí původně doporučil její první manžel hudebník Milan Pilar. Po dvouletém manželství ale emigroval do Německa. Mají spolu syna Milana. Do zahraničí utekl i její druhý manžel, zpěvák Jaromír Mayer. V pořadí třetího manžela Jana Kolomazníka si vzala v roce 1984. Kromě něho prý Eva Pilarová miluje i amerického krále rock’n’rollu Elvise Presleyho. Mezi její partnery patřil i Karel Vágner nebo Pavel Sedláček

 

Články o celebritě

Zemřela hvězda Žlutého psa Zdeněk Juračka. Úspěchy sklízel i s Kornem nebo Novákem Zemřela hvězda Žlutého psa Zdeněk Juračka. Úspěchy sklízel i s Kornem nebo Novákem V pondělí odešla do rockového nebe velká česká hudební ikona. Zemřel kytarista Zdeněk Juračka (†70),… číst článek
Kam Mistr vystěhoval věci z vily na Bertramce? Gottovy obleky i Slavíci na jedné lodi Kam Mistr vystěhoval věci z vily na Bertramce? Gottovy obleky i Slavíci na jedné lodi Unikátní výstava o kariéře Karla Gotta (77) je v plném proudu! Na loď BigMedia kotvící na Rašínově… číst článek
Celebrity u zkoušek z dospělosti: Poznáte, kdo je kdo? Celebrity u zkoušek z dospělosti: Poznáte, kdo je kdo? Maturity jsou v plném proudu! Podívejte se, jak vypadaly známé tváře, když před lety skládaly zkoušku… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Rytmus (Patrik Vrbovský)
Rytmus (Patrik Vrbovský)
zobrazit profil Richard Krajčo
Richard Krajčo
zobrazit profil Tereza Kerndlová
Tereza Kerndlová
zobrazit profil Petr Spálený
Petr Spálený
zobrazit profil Lionel Richie
Lionel Richie
zobrazit profil Pavel Vítek
Pavel Vítek
zobrazit profil Milan Drobný
Milan Drobný
zobrazit profil Petr "Hoggy" Lexa
Petr "Hoggy" Lexa