Jan Saudek

Datum narození: 13.5.1935
Profese: fotograf
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Slávu si fotograf Jan Saudek vystavěl spolu s typickou melancholickou Zdí, u které fotí akty mužů i žen. Genialitu kombinuje s bohémstvím a promiskuitou.

Svůj první fotoaparát dostal Jan Saudek v roce 1950, fotografii se vyučil o dva roky později. Do roku 1983 pracoval jako reprodukční fotograf v tiskárně. Své kolorované snímky předvedl poprvé na americké University of Indiana. Postupně se vypracoval na ve světě nejproslulejšího fotografa Česka. Kromě USA vystavuje ve Francii, kde o něm natočili i film, v Japonsku nebo v Austrálii.

Byl vyznamenán francouzským titulem Rytíř umění a literatury. Ministr kultury udělil Janu Saudkovi české prestižní ocenění Artis Bohemiae Amicis. V televizi moderoval Saudek vlastní talk show.

Je znám svoji láskou ke kyprým ženám. Proslavil se například i nafocením kampaně pro výrobek Absolut vodka.

Jeho bratr a dvojče, kreslíř Karel Saudek, leží od roku 2005 v kómatu. Bratři se před tím dostali do rozepře, nakonec se ale udobřili.

Jan Saudek i jeho bratr byli vězněni v nacistických koncentračních táborech. Dostali se i pod ruce Anděla smrti, doktora Mengeleho.

Z prvního manželství s manželkou Marií (bral si ji ve třiadvaceti a vydrželi spolu 12 let) má Jan Saudek syny Daniela a Samuela. Se Samuelem nyní žije Saudkova bývalá přítelkyně Sára Saudková – mají spolu čtyři děti. Podruhé byl Saudek ženatý s Marií Havlenovou (zplodili dceru Marii), pak ho pro manželství zlákala Petra Šupová (narodil se jim syn Jindřich) a nakonec Pavla Hodková, s níž má syna Matěje a dceru Annu-Marií. O 45 let mladší Pavlu Hodkovou si na stará kolena a na začátku roku 2014 vzal Saudek na ambasádě v Pekingu. Několik dalších dětí počal s jinými partnerkami. Ne všechny své ženy Saudek opouštěl, rozvedl se jen jednou, dvakrát ovdověl.

 

Články o celebritě

Ornella Koktová by se kvůli umění klidně svlékla! Ornella Koktová by se kvůli umění klidně svlékla! Ornella Koktová (24) se ukázala jako velká milovnice umění. Také o sobě tvrdí, že je bohémka. Na… číst článek
Líbačky pod taktovkou chlípného Saudka: Líbal Xavera Veselého, ten zase Roberta Vana Líbačky pod taktovkou chlípného Saudka: Líbal Xavera Veselého, ten zase Roberta Vana Kde je známý fotograf Jan Saudek (81), tam nezůstanou jedny rty suché. Jinak tomu nebylo ani na soutěži… číst článek
Jan Saudek v šoku: Manželka po něm chce další dítě! Jan Saudek v šoku: Manželka po něm chce další dítě! Legendární fotograf Jan Saudek (81)  je ve složité situaci. Jeho manželka by po něm chtěla ještě… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Herbert Slavík
Herbert Slavík
zobrazit profil Jan Saudek
Jan Saudek
zobrazit profil Barbora Mottlová
Barbora Mottlová
zobrazit profil Petr Čadek
Petr Čadek
zobrazit profil Bohumil Hrabal
Bohumil Hrabal
zobrazit profil Jan Bursa
Jan Bursa
zobrazit profil David Černý
David Černý
zobrazit profil Marek Dědík
Marek Dědík