Jan Saudek

Datum narození: 13.5.1935
Profese: fotograf
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Slávu si fotograf Jan Saudek vystavěl spolu s typickou melancholickou Zdí, u které fotí akty mužů i žen. Genialitu kombinuje s bohémstvím a promiskuitou.

Svůj první fotoaparát dostal Jan Saudek v roce 1950, fotografii se vyučil o dva roky později. Do roku 1983 pracoval jako reprodukční fotograf v tiskárně. Své kolorované snímky předvedl poprvé na americké University of Indiana. Postupně se vypracoval na ve světě nejproslulejšího fotografa Česka. Kromě USA vystavuje ve Francii, kde o něm natočili i film, v Japonsku nebo v Austrálii.

Byl vyznamenán francouzským titulem Rytíř umění a literatury. Ministr kultury udělil Janu Saudkovi české prestižní ocenění Artis Bohemiae Amicis. V televizi moderoval Saudek vlastní talk show.

Je znám svoji láskou ke kyprým ženám. Proslavil se například i nafocením kampaně pro výrobek Absolut vodka.

Jeho bratr a dvojče, kreslíř Karel Saudek, leží od roku 2005 v kómatu. Bratři se před tím dostali do rozepře, nakonec se ale udobřili.

Jan Saudek i jeho bratr byli vězněni v nacistických koncentračních táborech. Dostali se i pod ruce Anděla smrti, doktora Mengeleho.

Z prvního manželství s manželkou Marií (bral si ji ve třiadvaceti a vydrželi spolu 12 let) má Jan Saudek syny Daniela a Samuela. Se Samuelem nyní žije Saudkova bývalá přítelkyně Sára Saudková – mají spolu čtyři děti. Podruhé byl Saudek ženatý s Marií Havlenovou (zplodili dceru Marii), pak ho pro manželství zlákala Petra Šupová (narodil se jim syn Jindřich) a nakonec Pavla Hodková, s níž má syna Matěje a dceru Annu-Marií. O 45 let mladší Pavlu Hodkovou si na stará kolena a na začátku roku 2014 vzal Saudek na ambasádě v Pekingu. Několik dalších dětí počal s jinými partnerkami. Ne všechny své ženy Saudek opouštěl, rozvedl se jen jednou, dvakrát ovdověl.

 

Články o celebritě

Padesátnice Sára Saudková se nestydí! Provokuje nahými fotkami Padesátnice Sára Saudková se nestydí! Provokuje nahými fotkami Zatímco některé celebrity se v letních dnech chlubí módními plavkami, fotografka Sára Saudková (51)… číst článek
Zazdil Saudek vnoučata? „Je pro ně paní Columbová," tvrdí Sára. Zazdil Saudek vnoučata? „Je pro ně paní Columbová," tvrdí Sára. Zrzavá fotografka má se Samuelem Saudkem čtyři dítka Sáru, Samuela, Jana a Oskara, přesto vnoučátka… číst článek
Největší tajemství Ivany Gottové: O čem za 19 let po boku Slavíka nemluvila Největší tajemství Ivany Gottové: O čem za 19 let po boku Slavíka nemluvila Kráčí ve šlépějích svého muže! Zpěv už si Ivana Gottová (42) zkusila a teď se pustila do malování.… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Bohumil Hrabal
Bohumil Hrabal
zobrazit profil Tomáš Smička
Tomáš Smička
zobrazit profil Yemi Akinyemi
Yemi Akinyemi
zobrazit profil Pavel Opočenský
Pavel Opočenský
zobrazit profil Monika Asterová
Monika Asterová
zobrazit profil Lela Lenka Geislerová
Lela Lenka Geislerová
zobrazit profil Václav Upír Krejčí
Václav Upír Krejčí
zobrazit profil Jiří Havelka
Jiří Havelka