Jan Saudek

Datum narození: 13.5.1935
Profese: fotograf
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Slávu si fotograf Jan Saudek vystavěl spolu s typickou melancholickou Zdí, u které fotí akty mužů i žen. Genialitu kombinuje s bohémstvím a promiskuitou.

Svůj první fotoaparát dostal Jan Saudek v roce 1950, fotografii se vyučil o dva roky později. Do roku 1983 pracoval jako reprodukční fotograf v tiskárně. Své kolorované snímky předvedl poprvé na americké University of Indiana. Postupně se vypracoval na ve světě nejproslulejšího fotografa Česka. Kromě USA vystavuje ve Francii, kde o něm natočili i film, v Japonsku nebo v Austrálii.

Byl vyznamenán francouzským titulem Rytíř umění a literatury. Ministr kultury udělil Janu Saudkovi české prestižní ocenění Artis Bohemiae Amicis. V televizi moderoval Saudek vlastní talk show.

Je znám svoji láskou ke kyprým ženám. Proslavil se například i nafocením kampaně pro výrobek Absolut vodka.

Jeho bratr a dvojče, kreslíř Karel Saudek, leží od roku 2005 v kómatu. Bratři se před tím dostali do rozepře, nakonec se ale udobřili.

Jan Saudek i jeho bratr byli vězněni v nacistických koncentračních táborech. Dostali se i pod ruce Anděla smrti, doktora Mengeleho.

Z prvního manželství s manželkou Marií (bral si ji ve třiadvaceti a vydrželi spolu 12 let) má Jan Saudek syny Daniela a Samuela. Se Samuelem nyní žije Saudkova bývalá přítelkyně Sára Saudková – mají spolu čtyři děti. Podruhé byl Saudek ženatý s Marií Havlenovou (zplodili dceru Marii), pak ho pro manželství zlákala Petra Šupová (narodil se jim syn Jindřich) a nakonec Pavla Hodková, s níž má syna Matěje a dceru Annu-Marií. O 45 let mladší Pavlu Hodkovou si na stará kolena a na začátku roku 2014 vzal Saudek na ambasádě v Pekingu. Několik dalších dětí počal s jinými partnerkami. Ne všechny své ženy Saudek opouštěl, rozvedl se jen jednou, dvakrát ovdověl.

 

Články o celebritě

Prezident Trump v číslech: Majetek za 215 miliard! Prezident Trump v číslech: Majetek za 215 miliard! Nejbohatší americký prezident všech dob! Donald Trump (70) se do bohaté rodiny už narodil. Díky investicím… číst článek
Saudkova manželka ukázala nejmladší Josefínku: Komu je roztomilá holčička víc podobná? Saudkova manželka ukázala nejmladší Josefínku: Komu je roztomilá holčička víc podobná? To je ale beruška! Fotograf Jan Saudek (81) a jeho manželka Pavlína (36) jsou pyšnými rodiči roztomilé… číst článek
Ornella Koktová by se kvůli umění klidně svlékla! Ornella Koktová by se kvůli umění klidně svlékla! Ornella Koktová (24) se ukázala jako velká milovnice umění. Také o sobě tvrdí, že je bohémka. Na… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Bohumil Fencl
Bohumil Fencl
zobrazit profil Lucie Hunčárová
Lucie Hunčárová
zobrazit profil Lela Lenka Geislerová
Lela Lenka Geislerová
zobrazit profil Tomáš Smička
Tomáš Smička
zobrazit profil Richard Pogoda
Richard Pogoda
zobrazit profil Tereza Mátlová
Tereza Mátlová
zobrazit profil David Kraus
David Kraus
zobrazit profil Marek Zelinka
Marek Zelinka