Marika Gombitová

Datum narození: 12.9.1956
Místo narození: Turany nad Ondavou
Profese: zpěvačka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Zpěvačka Marika Gombitová, slovenská hudební ikona, která kvůli autonehodě skončila na invalidním vozíku, je držitelkou řady prestižních cen. Přesto se nevzdala hudební dráhy.

Zpěvačka a skladatelka Marika Gombitová, vlastním jménem Mária Gombitová, pochází z hudebně založené rodiny - otec hrál na housle, v kostele na varhany a krásně zpíval. Marika začala zpívat jako třináctiletá se svými bratry v amatérské skupině Matador. Studovala hru na klavír v lidové škole umění a vyhrála i okresní soutěž kytaristů. Ale nejvíc milovala zpěv. Jejím velkým vzorem byla Janis Joplin. Během studia na košické střední strojnické průmyslovce zpívala ve skupině Profily (1972 až 1974).

V roce 1976 Marika Gombitová přijala nabídku Jána Lehotského zkusit to s jeho skupinou Modus. A tak se 1. července stala profesionální zpěvačkou. Ze začátku měla na starosti sbory, ale netrvalo dlouho a byla z ní hlavní zpěvačka kapely, v níž se sešlo silné pěvecké trio - Marika Gombitová, Miroslav Žbirka, Ján Lehotský. Skupině se navíc podařilo prosadit se s výhradně původním repertoárem. Kapela Modus během pěti sezon absolvovala několik set koncertů doma i v zahraničí (Německo, Polsko, Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko, Rusko, Vietnam a Laos). V tomto období Marika Gombitová vydala svá první alba – Dievča do dažďa (1979) a Môj malý príbeh (1981).

Kapela Modus slavila úspěchy na Bratislavské lyře, nejvýznamnějším slovenském hudebním festivalu. Roku 1977 skupina získala zlatou Bratislavskou lyru za píseň Úsmev. V následujícím ročníku (1978) soutěžila Marika Gombitová jako sólistka s písní Študentská láska a obdržela zlato jak v domácí, tak v mezinárodní soutěži. Roku 1979 Modusu balada Vyznanie vynesla stříbro. Bronz si zpěvačka odnesla z Bratislavské lyry 1980 za duet s Jánem Lehotským Tajomstvo hier.

Přelomovým byl rok 1980. K cenám domácím přibyly i zahraniční – ze Schlagerfestivalu v Drážďanech a z Intervize v polských Sopotech. Poprvé si zazpívala v muzikálu. Vznikl tak dnes již kultovní televizní muzikál Neberte nám princeznú. Posledního listopadu 1980 se však Marice Gombitové změnil život - při návratu z koncertu v Brně došlo k autonehodě, po níž zpěvačka skončila na vozíku – ochrnula od sedmého obratle dolů.

Přesto se nevzdala. Rok po nehodě vystoupila na Bratislavské lyře a pokračovala v nahrávání nových skladeb. Ke dvěma albům natočeným před úrazem vydala dalších sedm, nepřestala koncertovat (opakovaně vyprodala pražskou Lucernu), jako první slovenská zpěvačka se objevila v rakouské hitparádě Die Grossen Zehn.

V roce 2015 Marika Gombitová nazpívala titulní píseň k pohádce režisérky Alice Nellis Sedmero krkavců, která získala dva České lvy: za masky a kostýmy.

VŠE O MARICE GOMBITOVÉ NAJDETE ZDE

Marika Gombitová nazpívala víc než dvě stovky písní, a to zhruba k třetině z nich napsala hudbu. Opakovaně bodovala v anketách popularity, jako jsou Zlatý slavík, Slovenský slávik či Slávik. Stala se hudební ikonou – získala ocenění Zpěvačka století, Žena 21. století nebo Cenu Grand Prix Svazu autorů a interpretů za celoživotní přínos populární hudbě.

 

Články o celebritě

Marika Gombitová se rozplakala přímo na pódiu: Tohle vážně nečekala! Marika Gombitová se rozplakala přímo na pódiu: Tohle vážně nečekala! Od té doby, co se Marika Gombitová (62) přestala skrývat před veřejností, získává jedno ocenění za… číst článek
Velké zklamání pro Gotta a Gombitovou! Proč se ruší jejich společné vystoupení? Velké zklamání pro Gotta a Gombitovou! Proč se ruší jejich společné vystoupení? Už to vypadalo, že se po dlouhé době na jednom pódiu sejdou dvě legendy. Karel Gott (78) a Marika… číst článek
»Růžová« Tereza ze SuperStar o rodinném neštěstí: KDO MI NEJVÍC CHYBÍ? »Růžová« Tereza ze SuperStar o rodinném neštěstí: KDO MI NEJVÍC CHYBÍ? Když jí bylo čtrnáct, zazářila Tereza Mašková (22) v soutěži Česko Slovensko má talent. Lucie Bílá… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil John Lennon
John Lennon
zobrazit profil Andre Young - Dr. Dre
Andre Young - Dr. Dre
zobrazit profil Petra Černocká
Petra Černocká
zobrazit profil Martin Mihalčín
Martin Mihalčín
zobrazit profil Voxel (Václav Lebeda)
Voxel (Václav Lebeda)
zobrazit profil Michal Straka
Michal Straka
zobrazit profil Hana Pecková
Hana Pecková
zobrazit profil Jan Nedvěd
Jan Nedvěd