Marika Gombitová

Datum narození: 12.9.1956
Místo narození: Turany nad Ondavou
Profese: zpěvačka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Zpěvačka Marika Gombitová, slovenská hudební ikona, která kvůli autonehodě skončila na invalidním vozíku, je držitelkou řady prestižních cen. Přes své postižení se nevzdala hudební dráhy.

Zpěvačka a skladatelka Marika Gombitová, vlastním jménem Mária Gombitová, pochází z hudebně založené rodiny - otec hrál na housle, v kostele na varhany a krásně zpíval. Marika začala zpívat jako třináctiletá se svými bratry v amatérské skupině Matador. Studovala hru na klavír v lidové škole umění a vyhrála i okresní soutěž kytaristů. Ale nejvíc milovala zpěv. Jejím velkým vzorem byla Janis Joplin. Během studia na košické střední strojnické průmyslovce zpívala ve skupině Profily (1972 až 1974).

V roce 1976 Marika Gombitová přijala nabídku Jána Lehotského zkusit to s jeho skupinou Modus. A tak se 1. července stala profesionální zpěvačkou. Ze začátku měla na starosti sbory, ale netrvalo dlouho a byla z ní hlavní zpěvačka kapely, v níž se sešlo silné pěvecké trio - Marika Gombitová, Miroslav Žbirka, Ján Lehotský. Skupině se navíc podařilo prosadit se s výhradně původním repertoárem. Kapela Modus během pěti sezon absolvovala několik set koncertů doma i v zahraničí (Německo, Polsko, Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko, Rusko, Vietnam a Laos). V tomto období Marika Gombitová vydala svá první alba – Dievča do dažďa (1979) a Môj malý príbeh (1981).

Kapela Modus slavila úspěchy na Bratislavské lyře, nejvýznamnějším slovenském hudebním festivalu. Roku 1977 skupina získala zlatou Bratislavskou lyru za píseň Úsmev. V následujícím ročníku (1978) soutěžila Marika Gombitová jako sólistka s písní Študentská láska a obdržela zlato jak v domácí, tak v mezinárodní soutěži. Roku 1979 Modusu balada Vyznanie vynesla stříbro. Bronz si zpěvačka odnesla z Bratislavské lyry 1980 za duet s Jánem Lehotským Tajomstvo hier.

Přelomovým byl rok 1980. K cenám domácím přibyly i zahraniční – ze Schlagerfestivalu v Drážďanech a z Intervize v polských Sopotech. Poprvé si zazpívala v muzikálu. Vznikl tak dnes již kultovní televizní muzikál Neberte nám princeznú. Posledního listopadu 1980 se však Marice Gombitové změnil život - při návratu z koncertu v Brně došlo k autonehodě, po níž zpěvačka skončila na vozíku – ochrnula od sedmého obratle dolů.

Přesto se nevzdala. Rok po nehodě vystoupila na Bratislavské lyře a pokračovala v nahrávání nových skladeb. Ke dvěma albům natočeným před úrazem vydala dalších sedm, nepřestala koncertovat (opakovaně vyprodala pražskou Lucernu), jako první slovenská zpěvačka se objevila v rakouské hitparádě Die Grossen Zehn.

V roce 2015 Marika Gombitová nazpívala titulní píseň k pohádce režisérky Alice Nellis Sedmero krkavců, která získala dva České lvy: za masky a kostýmy.

VŠE O MARICE GOMBITOVÉ NAJDETE ZDE

Marika Gombitová nazpívala víc než dvě stovky písní, a to zhruba k třetině z nich napsala hudbu. Opakovaně bodovala v anketách popularity, jako jsou Zlatý slavík, Slovenský slávik či Slávik. Stala se hudební ikonou – získala ocenění Zpěvačka století, Žena 21. století nebo Cenu Grand Prix Svazu autorů a interpretů za celoživotní přínos populární hudbě.