Jana Štěpánková

Datum narození: 6.9.1934
Místo narození: Žilina
Profese: herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Dcera herce Zdeňka Štěpánka a herečky Eleny Hálkové, po matce pravnučka českého básníka Vítězslava Hálka a po otci sestra herců Petra Štěpánka a Martina Štěpánka se sama nesmazatelně zapsala do srdcí české veřejnosti. Jana Štěpánková je známá česká divadelní a filmová herečka.

Začínala jako ochotnice po boku svého slavného otce. Po studiích na DAMU se ale začala Jana Štěpánková herectvím živit (hned zkraje své herecké kariéry se seznámila se svým budoucím manželem, režisérem Jaroslavem Dudkem).

Nejprve působila Jana Štěpánková v pardubickém divadle, koncem 50. let 20. století pak v pražském Divadle S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou) a od 70. let v Divadle na Vinohradech (proslulá byla její Elina Makropulos ve hře Karla Čapka Věc Makropulos). Od roku 2008 účinkuje pohostinsky v divadle Na Jezerce Jana Hrušínského. Je známá také z mnoha rolí v televizi a filmu, z rozhlasu a rovněž z dabingu, za což byla dvakrát oceněna Cenou Františka Filipovského (2000, 2011).

K nejznámějším snímkům, v nichž se Jana Štěpánková objevila, patří např. Psohlavci, 105% alibi, Blbec z Xeenemünde, Anděl Páně, Účastníci zájezdu, Opravdová láska, Na útěku, Taková normální rodinka, Nemocnice na kraji města, Plechová kavalerie, Synové a dcery Jakuba skláře, Dva lidi v ZOO, Ranč U Zelené sedmy, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Nemocnice na kraji města – nové osudy, Ďáblova lest, Rodinka či První republika.

Jana Štěpánková je také známá jako autorka kuchařky o cuketách Tak tady jsou ty slíbené recepty na cukety, paní Ehmová.

V roce 2009 dostala Jana Štěpánková zlatou plaketu prezidenta republiky Václava Klause za mimořádný umělecký přínos k českému kulturnímu.

 

Články o celebritě

Jana Štěpánková (82) o roli ve slavném seriálu: Prozradila 45 let staré tajemství! Jana Štěpánková (82) o roli ve slavném seriálu: Prozradila 45 let staré tajemství! Komediální seriál Taková normální rodinka s Janou Štěpánkovou (82) a dalšími hvězdami po jejím boku… číst článek
Seriál Bohéma rozzlobil vdovu po Otakaru Vávrovi: Nikdy to neměli pustit do výroby! Seriál Bohéma rozzlobil vdovu po Otakaru Vávrovi: Nikdy to neměli pustit do výroby! Seriál Bohéma vypráví o osudech filmových hvězd za 2. světové války. Pozitivních ohlasů se však bohužel… číst článek
Poslední Bohéma rozběsnila Janu Štěpánkovou (82): Je to dehonestace mého otce! Poslední Bohéma rozběsnila Janu Štěpánkovou (82): Je to dehonestace mého otce! Potomci legendárního herce Zdeňka Štěpánka (†71), slavného filmového Jana Husa, jsou bez sebe vzteky.… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Johnny Depp
Johnny Depp
zobrazit profil Ondřej Koptík
Ondřej Koptík
zobrazit profil Oldřich Navrátil
Oldřich Navrátil
zobrazit profil David Švehlík
David Švehlík
zobrazit profil Renata Řepková
Renata Řepková
zobrazit profil Karel Krejza
Karel Krejza
zobrazit profil Ingvar Kamprad
Ingvar Kamprad
zobrazit profil Miroslav Krobot
Miroslav Krobot