Jana Štěpánková

Datum narození: 6.9.1934
Místo narození: Žilina
Profese: herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Dcera herce Zdeňka Štěpánka a herečky Eleny Hálkové, po matce pravnučka českého básníka Vítězslava Hálka a po otci sestra herců Petra Štěpánka a Martina Štěpánka se sama nesmazatelně zapsala do srdcí české veřejnosti. Jana Štěpánková je známá česká divadelní a filmová herečka.

Začínala jako ochotnice po boku svého slavného otce. Po studiích na DAMU se ale začala Jana Štěpánková herectvím živit (hned zkraje své herecké kariéry se seznámila se svým budoucím manželem, režisérem Jaroslavem Dudkem).

Nejprve působila Jana Štěpánková v pardubickém divadle, koncem 50. let 20. století pak v pražském Divadle S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou) a od 70. let v Divadle na Vinohradech (proslulá byla její Elina Makropulos ve hře Karla Čapka Věc Makropulos). Od roku 2008 účinkuje pohostinsky v divadle Na Jezerce Jana Hrušínského. Je známá také z mnoha rolí v televizi a filmu, z rozhlasu a rovněž z dabingu, za což byla dvakrát oceněna Cenou Františka Filipovského (2000, 2011).

K nejznámějším snímkům, v nichž se Jana Štěpánková objevila, patří např. Psohlavci, 105% alibi, Blbec z Xeenemünde, Anděl Páně, Účastníci zájezdu, Opravdová láska, Na útěku, Taková normální rodinka, Nemocnice na kraji města, Plechová kavalerie, Synové a dcery Jakuba skláře, Dva lidi v ZOO, Ranč U Zelené sedmy, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Nemocnice na kraji města – nové osudy, Ďáblova lest, Rodinka či První republika.

Jana Štěpánková je také známá jako autorka kuchařky o cuketách Tak tady jsou ty slíbené recepty na cukety, paní Ehmová.

V roce 2009 dostala Jana Štěpánková zlatou plaketu prezidenta republiky Václava Klause za mimořádný umělecký přínos k českému kulturnímu.

 

Články o celebritě

Diabetik František Němec: Strach z Alzheimera! Diabetik František Němec: Strach z Alzheimera! Už léta bojuje se silnou cukrovkou. A teď má František Němec (74) co do činění s Alzheimerovou nemocí,… číst článek
František Němec (74) : Nejdřív cukrovka, teď Alzheimer? František Němec (74) : Nejdřív cukrovka, teď Alzheimer? Alzheimer ho děsí a není se čemu divit. Za poslední roky zabila tato choroba několik jeho kolegů.… číst článek
Setkání dvojice z Nemocnice na kraji města: Štěpánkovou a Němce svedl dohromady Alzheimer Setkání dvojice z Nemocnice na kraji města: Štěpánkovou a Němce svedl dohromady Alzheimer Před lety si zahráli partnerskou dvojici v legendárním seriálu Nemocnice na kraji města. Nyní se… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Princezna Charlotte Elizabeth Diana
Princezna Charlotte Elizabeth Diana
zobrazit profil Josef Toman
Josef Toman
zobrazit profil Niels Högel
Niels Högel
zobrazit profil Simon Nellis
Simon Nellis
zobrazit profil Partik Rokl
Partik Rokl
zobrazit profil Michal Stehlík
Michal Stehlík
zobrazit profil František Mrázek
František Mrázek
zobrazit profil Pink
Pink