Jana Štěpánková

Datum narození: 6.9.1934
Místo narození: Žilina
Profese: herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Dcera herce Zdeňka Štěpánka a herečky Eleny Hálkové, po matce pravnučka českého básníka Vítězslava Hálka a po otci sestra herců Petra Štěpánka a Martina Štěpánka se sama nesmazatelně zapsala do srdcí české veřejnosti. Jana Štěpánková je známá česká divadelní a filmová herečka.

Začínala jako ochotnice po boku svého slavného otce. Po studiích na DAMU se ale začala Jana Štěpánková herectvím živit (hned zkraje své herecké kariéry se seznámila se svým budoucím manželem, režisérem Jaroslavem Dudkem).

Nejprve působila Jana Štěpánková v pardubickém divadle, koncem 50. let 20. století pak v pražském Divadle S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou) a od 70. let v Divadle na Vinohradech (proslulá byla její Elina Makropulos ve hře Karla Čapka Věc Makropulos). Od roku 2008 účinkuje pohostinsky v divadle Na Jezerce Jana Hrušínského. Je známá také z mnoha rolí v televizi a filmu, z rozhlasu a rovněž z dabingu, za což byla dvakrát oceněna Cenou Františka Filipovského (2000, 2011).

K nejznámějším snímkům, v nichž se Jana Štěpánková objevila, patří např. Psohlavci, 105% alibi, Blbec z Xeenemünde, Anděl Páně, Účastníci zájezdu, Opravdová láska, Na útěku, Taková normální rodinka, Nemocnice na kraji města, Plechová kavalerie, Synové a dcery Jakuba skláře, Dva lidi v ZOO, Ranč U Zelené sedmy, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Nemocnice na kraji města – nové osudy, Ďáblova lest, Rodinka či První republika.

Jana Štěpánková je také známá jako autorka kuchařky o cuketách Tak tady jsou ty slíbené recepty na cukety, paní Ehmová.

V roce 2009 dostala Jana Štěpánková zlatou plaketu prezidenta republiky Václava Klause za mimořádný umělecký přínos k českému kulturnímu.

 

Články o celebritě

Pohřeb dramaturgyně Sanitky Dudkové (†85): Manžela jí sebrala Štěpánková! Pohřeb dramaturgyně Sanitky Dudkové (†85): Manžela jí sebrala Štěpánková! Nebyla to jen shoda jmen. Zesnulou dramaturgyni České televize Janu Dudkovou (†85) pojilo s režisérem… číst článek
Jana Štěpánková (82) o roli ve slavném seriálu: Prozradila 45 let staré tajemství! Jana Štěpánková (82) o roli ve slavném seriálu: Prozradila 45 let staré tajemství! Komediální seriál Taková normální rodinka s Janou Štěpánkovou (82) a dalšími hvězdami po jejím boku… číst článek
Seriál Bohéma rozzlobil vdovu po Otakaru Vávrovi: Nikdy to neměli pustit do výroby! Seriál Bohéma rozzlobil vdovu po Otakaru Vávrovi: Nikdy to neměli pustit do výroby! Seriál Bohéma vypráví o osudech filmových hvězd za 2. světové války. Pozitivních ohlasů se však bohužel… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Čestmír Gebouský
Čestmír Gebouský
zobrazit profil Martin Zeman
Martin Zeman
zobrazit profil Michał  Żebrowski
Michał Żebrowski
zobrazit profil Clint Eastwood
Clint Eastwood
zobrazit profil Gustav Pilch
Gustav Pilch
zobrazit profil Jiří Herda
Jiří Herda
zobrazit profil Sharon Pink
Sharon Pink
zobrazit profil Marek Vít
Marek Vít