Jana Štěpánková

Datum narození: 6.9.1934
Místo narození: Žilina
Profese: herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Dcera herce Zdeňka Štěpánka a herečky Eleny Hálkové, po matce pravnučka českého básníka Vítězslava Hálka a po otci sestra herců Petra Štěpánka a Martina Štěpánka se sama nesmazatelně zapsala do srdcí české veřejnosti. Jana Štěpánková je známá česká divadelní a filmová herečka.

Začínala jako ochotnice po boku svého slavného otce. Po studiích na DAMU se ale začala Jana Štěpánková herectvím živit (hned zkraje své herecké kariéry se seznámila se svým budoucím manželem, režisérem Jaroslavem Dudkem).

Nejprve působila Jana Štěpánková v pardubickém divadle, koncem 50. let 20. století pak v pražském Divadle S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou) a od 70. let v Divadle na Vinohradech (proslulá byla její Elina Makropulos ve hře Karla Čapka Věc Makropulos). Od roku 2008 účinkuje pohostinsky v divadle Na Jezerce Jana Hrušínského. Je známá také z mnoha rolí v televizi a filmu, z rozhlasu a rovněž z dabingu, za což byla dvakrát oceněna Cenou Františka Filipovského (2000, 2011).

K nejznámějším snímkům, v nichž se Jana Štěpánková objevila, patří např. Psohlavci, 105% alibi, Blbec z Xeenemünde, Anděl Páně, Účastníci zájezdu, Opravdová láska, Na útěku, Taková normální rodinka, Nemocnice na kraji města, Plechová kavalerie, Synové a dcery Jakuba skláře, Dva lidi v ZOO, Ranč U Zelené sedmy, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Nemocnice na kraji města – nové osudy, Ďáblova lest, Rodinka či První republika.

Jana Štěpánková je také známá jako autorka kuchařky o cuketách Tak tady jsou ty slíbené recepty na cukety, paní Ehmová.

V roce 2009 dostala Jana Štěpánková zlatou plaketu prezidenta republiky Václava Klause za mimořádný umělecký přínos k českému kulturnímu.

 

Články o celebritě

Doktor Martin míří do kin: Donutil řeší případ záhadné kostry Doktor Martin míří do kin: Donutil řeší případ záhadné kostry Svérázný morous, novopečený otec, doktor Martin Elinger se vrací do Beskyd. Pomáhat bude tentokrát… číst článek
Zapletal zpovídal „mladé seniory“: Gott svolil, Forman s Mahlerem předčasně zemřeli Zapletal zpovídal „mladé seniory“: Gott svolil, Forman s Mahlerem předčasně zemřeli Vybral si 43 slavných „mladých staříků“, jak je nazývá, jejichž průměrný věk je 86 let, a společně… číst článek
Štěpánková, Zedníček a spol.: Skoncovali s tím! Štěpánková, Zedníček a spol.: Skoncovali s tím! Trvalo jim to, ale přeci jen to dokázali! Někdo kvůli zdravotním problémům, někdo kvůli rodině, tak… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Stephen Hawking
Stephen Hawking
zobrazit profil Kevin Dahlgren
Kevin Dahlgren
zobrazit profil Nikol Švantnerová
Nikol Švantnerová
zobrazit profil Kamil Halbich
Kamil Halbich
zobrazit profil Radek Filipi
Radek Filipi
zobrazit profil Lukáš Zíb
Lukáš Zíb
zobrazit profil Šárka Vaculíková
Šárka Vaculíková
zobrazit profil Talia Balsam
Talia Balsam