Radovan Krejčíř

Datum narození: 4.11.1968
Místo narození: Dolní Žukov
Profese: miliardář a uprchlík
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Proslavil ho útěk ze záchodu jeho luxusní vily, když ho přišla policie zatknout. Podnikatel Radovan Krejčíř pak vsadil na Jižní Afriku. A tam ho nakonec soud poslal na 35 let za mříže.

Český podnikatel a miliardář, jehož policie obvinila (a v některých případech byl dokonce odsouzen k mnohaletým trestům) z obřích podvodů, daňových úniků, nedovoleného ozbrojování, únosu či přípravy vraždy – to je Radovan Krejčíř, absolvent ekonomie na Vysoké škole báňské v Ostravě. K rozsáhlému majetku se dostal při kuponové privatizace počátkem 90. let 20. století (shromáždil tisíce kuponových knížek).

RADOVAN KREJČÍŘ - CELEBRITA SVĚTOVÉHO ZLOČINU

Když ho policie v červnu 2005 přišla zatknout do jeho luxusní vily v Černošicích u Prahy, požádal Radovan Krejčíř o možnost odskočit si na záchod a uprchl. Mimo jiné kvůli tomu tehdy rezignoval tehdejší policejní prezident Jiří Kolář. Radovan Krejčíř se pak s manželkou Kateřinou a synem Denisem uchýlil na Seychely, v roce 2007 poté do J.A.R., kde byl s falešným pasem na jméno Egbert Jules Savy z Madagaskaru zadržen jihoafrickou policií.

Nějaký čas strávil Radovan Krejčíř ve vazbě, mimo jiné o něj požádala česká justice, ale J.A.R. ho vydat odmítla a byl propuštěn. V zemi začal podnikat a o pár let později se hodnota majetku Radovana Krejčíře v Jihoafrické republice odhadovala na čtvrt miliardy korun.

Po příjezdu do J.A.R. Radovan Kejčíř rychle navázal kontakty s tamním podsvětím a netrvalo dlouho, než se o něj začala jihoafrická spravedlnost intenzivně zajímat. Je spojován s nejméně deseti vraždami svých spolupracovníků a nepřátel (jde například o německého obchodníka s automobily Uwe Gemballu či majitele striptýzových barů Lollyho Jacksona). Stal se nejznámějším českým zločincem a psala o něm světová média. V červenci 2013 Radovan Krejčíř těsně unikl pokusu o vraždu (minulo ho několik střel na parkovišti), v listopadu zase vybuchla nálož v jeho obchodě, přičemž dva jeho zaměstnanci zemřeli.

Nakonec skončil Radovan Krejčíř i v Jihoafrické republice v rukou policie s obviněním z daňového úniku, pokusu o vraždu a z únosu. V únoru 2016 si pak vyslechl rozsudek: 35 let za mřížemi. O svých osudech sepsal autobiografickou knihu s příznačným názvem Radovan Krejčíř.

 

Články o celebritě

Další Češi dostali ve světě „klepeta“: Schovávali se před Interpolem v Jižní Americe Další Češi dostali ve světě „klepeta“: Schovávali se před Interpolem v Jižní Americe Londýn, Vídeň, Bangkok nebo například Paříž. Tam všude jsou ve vězení i čeští občané. V některých… číst článek
Soud v Čechách zastavil stíhání Radovana Krejčíře: Co se stalo? Soud v Čechách zastavil stíhání Radovana Krejčíře: Co se stalo? Pražský městský soud dnes znovu zastavil trestní stíhání Radovana Krejčíře za údajný únos podnikatele… číst článek
Krejčíř se pokusil o další útěk! Pomoci mu měli podplacení dozorci Krejčíř se pokusil o další útěk! Pomoci mu měli podplacení dozorci Čech Radovan Krejčíř, vězněný v Jihoafrické republice, byl kvůli dalšímu pokusu o útěk urychleně… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Václav Pilař
Václav Pilař
zobrazit profil Vladimír Mišík
Vladimír Mišík
zobrazit profil Lenka Hrůzová
Lenka Hrůzová
zobrazit profil Diana Kobzanová
Diana Kobzanová
zobrazit profil Hana Chymčáková
Hana Chymčáková
zobrazit profil Dan Brown
Dan Brown
zobrazit profil Anders Behring Breivik
Anders Behring Breivik
zobrazit profil Alex Čejka
Alex Čejka