Ivan Trojan

Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení:Rak

Související celebrity

Životopis

Ivan Trojan je jeden z nejlepších a nejznámějších českých herců, který je mimo jiné držitelem pěti Českých lvů.

Ivan Trojan se v mládí aktivně věnoval basketbalu, vystudoval sportovní gymnázium v Praze a chystal se pokračovat ve studiu na FTVS Univerzity Karlovy v Praze. Nakonec se ale rozhodl kráčet ve šlépějích svého otce a vystudoval herectví na DAMU. V současné době je jedním z nejlepších a nejznámějších českých herců. Je držitelem pěti Českých lvů za výborné herecké výkony a držitelem ceny TýTý z roku 2007 za nejlepší mužský herecký výkon.

Herec Ivan Trojan slaví úspěchy na filmových plátnech, televizních obrazovkách i divadelních prknech. Mimo jiné propůjčil svůj hlas ve světě dabingu, kde nadaboval několik filmů a seriálů. Daboval například Marlina ve filmu Hledá se Nemo nebo herce v seriálu Ally McBealová.

Ačkoliv hercem původně být nechtěl, herectví má v krvi. Jeho otec Ladislav Trojan je herec, bratr Ondřej Trojan režisír a scénárista a manželka Klára Pollertová - Trojanová, sestra olympijského vítěze Lukáše Pollerta, je rovněž herečka.

První filmovou rolí, ve které Ivan Trojan zazářil a kterou se proslavil, byla postava posedlého lékaře Ondřeje ve filmu Samotáři, ve kterém si zahrál společně s Jiřím Macháčkem nebo Sašou Rašilovem. Díky této roli získal Ivan Trojan dostatečnou popularitu a také první nominaci na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Tuto cenu ale získal až v roce 2002, a to za roli rodiče ve filmu Smradi. Ve stejném roce byl Českým lvem oceněn také za nejlepší mužský herecký výkon za vedlejší roli ve filmu Musím tě svést. Stejný úspěch si Ivan Trojan zopakoval za roli Zdeňka ve filmu Jedna ruka netleská, který režíroval David Ondříček. V tomto filmu ztvárnila jeho filmovou manželku skutečná manželka Klára Trojanová. Ivan Trojan se mimo jiné podílel na samotném scénáři tohoto filmu. Zahrál si i pod taktovkou vlastního bratra Ondřeje, který Ivana Trojana obsadil do filmu Želary, který byl nominován na Oskara. Ivan Trojan si střihnul zajímavou roli také ve filmu Příběhy obyčejného šílenství.

Herec Ivan Trojan začínal v roce 1988 v Realistickém divadle, v letech 1990 – 1997 působil v Divadle na Vinohradech. Po roce 1997 odešel do souboru Dejvického divadla, kde působí dodnes. V roce 1998 byl Ivan Trojan nominovám na cenu Thálie za roli Hejtmana ve hře Revizor. Tuto cenu získal až o dva roky později v adaptaci románu I. A. Gončorova Oblomov.

Dnes můžeme Ivana Trojana vídat v reklamách společnosti T-Mobile nebo v sitcomu České televize s názvem Čtvrtá hvězda.

Český lev:

Smradi (2002) - nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli

Musím tě svést (2002) - nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli

Jedna ruka netleská (2003) - nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli

Václav (2007) - nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli

Ve stínu (2012) - nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli

 

Články o celebritě

Přešlapy v seriálu Svět pod hlavou: Je toho víc... Přešlapy v seriálu Svět pod hlavou: Je toho víc... Oblíbené hity Kristínka a Děti ráje znějí retro seriálem Svět pod hlavou. Ale kdyby se točil opravdu… číst článek
Trojan pajdá o berlích: Co se stalo? Trojan pajdá o berlích: Co se stalo? Představitel drsného kriminalisty Martina Plachého ze seriálu ČT Svět pod hlavou neudělá krok bez… číst článek
O Českého lva se popere Roden, Bartoška i hollywoodský fešák Jamie Dornan! O Českého lva se popere Roden, Bartoška i hollywoodský fešák Jamie Dornan! Vypadá to na slušný souboj fešáků. Letošní nominace na ceny Českého lva ovládl film Masaryk s Karlem… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Marika Šoposká
Marika Šoposká
zobrazit profil Ján Koleník
Ján Koleník
zobrazit profil Vincent Kartheiser
Vincent Kartheiser
zobrazit profil Monika Timková
Monika Timková
zobrazit profil Jaroslava Brousková
Jaroslava Brousková
zobrazit profil Petr Nárožný
Petr Nárožný
zobrazit profil Paris Wilton
Paris Wilton
zobrazit profil Anna Schmidtmajerová
Anna Schmidtmajerová

Nejnovější profily celebrit