Ivan Trojan

Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení:Rak

Související celebrity

Životopis

Ivan Trojan je jeden z nejlepších a nejznámějších českých herců, který je mimo jiné držitelem pěti Českých lvů.

Ivan Trojan se v mládí aktivně věnoval basketbalu, vystudoval sportovní gymnázium v Praze a chystal se pokračovat ve studiu na FTVS Univerzity Karlovy v Praze. Nakonec se ale rozhodl kráčet ve šlépějích svého otce a vystudoval herectví na DAMU. V současné době je jedním z nejlepších a nejznámějších českých herců. Je držitelem pěti Českých lvů za výborné herecké výkony a držitelem ceny TýTý z roku 2007 za nejlepší mužský herecký výkon.

Herec Ivan Trojan slaví úspěchy na filmových plátnech, televizních obrazovkách i divadelních prknech. Mimo jiné propůjčil svůj hlas ve světě dabingu, kde nadaboval několik filmů a seriálů. Daboval například Marlina ve filmu Hledá se Nemo nebo herce v seriálu Ally McBealová.

Ačkoliv hercem původně být nechtěl, herectví má v krvi. Jeho otec Ladislav Trojan je herec, bratr Ondřej Trojan režisír a scénárista a manželka Klára Pollertová - Trojanová, sestra olympijského vítěze Lukáše Pollerta, je rovněž herečka.

První filmovou rolí, ve které Ivan Trojan zazářil a kterou se proslavil, byla postava posedlého lékaře Ondřeje ve filmu Samotáři, ve kterém si zahrál společně s Jiřím Macháčkem nebo Sašou Rašilovem. Díky této roli získal Ivan Trojan dostatečnou popularitu a také první nominaci na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Tuto cenu ale získal až v roce 2002, a to za roli rodiče ve filmu Smradi. Ve stejném roce byl Českým lvem oceněn také za nejlepší mužský herecký výkon za vedlejší roli ve filmu Musím tě svést. Stejný úspěch si Ivan Trojan zopakoval za roli Zdeňka ve filmu Jedna ruka netleská, který režíroval David Ondříček. V tomto filmu ztvárnila jeho filmovou manželku skutečná manželka Klára Trojanová. Ivan Trojan se mimo jiné podílel na samotném scénáři tohoto filmu. Zahrál si i pod taktovkou vlastního bratra Ondřeje, který Ivana Trojana obsadil do filmu Želary, který byl nominován na Oskara. Ivan Trojan si střihnul zajímavou roli také ve filmu Příběhy obyčejného šílenství.

Herec Ivan Trojan začínal v roce 1988 v Realistickém divadle, v letech 1990 – 1997 působil v Divadle na Vinohradech. Po roce 1997 odešel do souboru Dejvického divadla, kde působí dodnes. V roce 1998 byl Ivan Trojan nominovám na cenu Thálie za roli Hejtmana ve hře Revizor. Tuto cenu získal až o dva roky později v adaptaci románu I. A. Gončorova Oblomov.

Dnes můžeme Ivana Trojana vídat v reklamách společnosti T-Mobile nebo v sitcomu České televize s názvem Čtvrtá hvězda.

Český lev:

Smradi (2002) - nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli

Musím tě svést (2002) - nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli

Jedna ruka netleská (2003) - nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli

Václav (2007) - nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli

Ve stínu (2012) - nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli

 

Články o celebritě

Neužil ze Světa pod hlavou: Hraju v džínách svého otce! Neužil ze Světa pod hlavou: Hraju v džínách svého otce! Do povědomí televizních diváků vstoupil jako recepční Štěpán v seriálu Čtvrtá hvězda, od minulého… číst článek
Režisér Najbrt ze Světa pod hlavou o vzpomínkách na žlutá auta esenbáků! Režisér Najbrt ze Světa pod hlavou o vzpomínkách na žlutá auta esenbáků! Po nedávné premiéře seriálu Já, Mattoni je tu další »dobovka«, kriminálka z osmdesátých let minulého… číst článek
Potíže při natáčení kriminálky Svět pod hlavou: Auta VB zmizela! Potíže při natáčení kriminálky Svět pod hlavou: Auta VB zmizela! Nový seriál České televize Svět pod hlavou s Václavem Neužilem (37) a Ivanem Trojanem (52) v hlavních… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jan Potměšil
Jan Potměšil
zobrazit profil Lucie Juřičková
Lucie Juřičková
zobrazit profil Pavel Sedláček
Pavel Sedláček
zobrazit profil Sandra Bullock
Sandra Bullock
zobrazit profil Jan Hrušínský
Jan Hrušínský
zobrazit profil Braňo Holiček
Braňo Holiček
zobrazit profil Teresa May
Teresa May
zobrazit profil Jiřina Bohdalová
Jiřina Bohdalová