Miroslav Krobot

Datum narození: 12.11.1951
Místo narození: Šumperk
Profese: herec, režisér, dramatik, pedagog
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Miroslav Krobot je umělecký vedoucí Dejvického divadla, režisér, herec, dramatik, pedagog, organizátor a manažer v jedné osobě.

Miroslava Krobota lákala divadelní prkna už jako malého chlapce. Od roku 1975 studoval režii na brněnském JAMU a poté začal působit v Západočeském divadle v Chebu. Zde si poprvé vyzkoušel postupy autorského divadla. Velkých úspěchů se dočkal i na pražských prknech Národního či někdejšího Realistického divadla, stejně tak jako v někdejším Divadle Vítězného února v Hradci Králové.

MIROSLAV KROBOT - PROČ SE NIKDY NESMĚJE?

Od roku  1990 vyučoval Miroslav Krobot na katedře alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU, kde se jeho žáky stali Ivan Trojan, Tatiana Vilhelmová nebo třeba Jiří Macháček. Se svými žáky založil divadelní soubor v Dejvickém divadle, díky kterému se stalo jedním z nejnavštěvovanějších pražských divadel. Režíroval inscenace jako Revizor, Tři sestry nebo Příběhy obyčejného šílenství, ve kterých si sám zahrál.

Na filmovém plátně debutoval v roce 2005 právě ve filmu Příběhy obyčejného šílenství, který byl adaptací na jeho původní divadelní hru. Za ztvárnění této role dostal Miroslav Krobot Českého lva. Následně si střihl menší roli v dramatu Restart, kde hlavní roli ztvárnila jeho dcera Lenka Krobotová. Miroslava Krobota známe také jako cholerického řidiče Karla z filmu Účastníci zájezdu, kde si zahrál spolu s Pavlem Liškou, Evou Holubovou nebo Annou Polívkovou.

Velký úspěch sklidil Miroslav Krobot díky filmu Man from London, který soutěžil i na festivalu v Cannes. Jeho filmovou ženu zde hrála anglická herečka Tilda Swinton.

O MIROSLAVU KROBOTOVI ČTĚTE ZDE>>

Miroslav Krobot patří k velmi uznávaným českým hercům a umělcům vůbec. Mezi jeho poslední filmové role patří role ve filmech Alois Nebel, Ve stínu kde si zahrál s Ivanem Trojanem, Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka, kde si zahrál po boku Ondřeje Vetchého nebo Jakuba Koháka, Revival, Hořící keř nebo seriál Čtvrtá hvězda, který vysílá Česká televize.

Miroslav Krobot je držitelem Ceny Alfréda Radoka v kategorii inscenace roku za dílo Aki Kaurismäki: Muž bez minulosti (2010) a Brian (2012).

Manželkou Miroslava Krobota je herečka Hana Doulová, s níž má kromě dcery Lenky ještě dva syny.

 

Články o celebritě

Režisérka Agnieszka Holland: Tahle země není pro staré ženy, říká o svém novém filmu Režisérka Agnieszka Holland: Tahle země není pro staré ženy, říká o svém novém filmu Do kin míří nový film polské režisérky Agnieszky Holland (68), která vystudovala na pražské FAMU.… číst článek
Ťukněte si s celebritou! Herec Miroslav Krobot slaví 65! Ťukněte si s celebritou! Herec Miroslav Krobot slaví 65! Miroslav Krobot je umělecký vedoucí Dejvického divadla, divadelní režisér,… číst článek
Vyskočil se obul do Krobota: Ortel plný posměchu! Vyskočil se obul do Krobota: Ortel plný posměchu! Herec Ivan Vyskočil (70) si zoufá nad úrovní české kinematografie. Zmizeli podle něj tvůrci, kteří… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Petr Buchta
Petr Buchta
zobrazit profil Vladimír  Černohorský
Vladimír Černohorský
zobrazit profil Sophie Turner
Sophie Turner
zobrazit profil Gabriela Mikulková
Gabriela Mikulková
zobrazit profil Marika Šoposká
Marika Šoposká
zobrazit profil Kristýna Leichtová
Kristýna Leichtová
zobrazit profil Sandra Černodrinská
Sandra Černodrinská
zobrazit profil Alois Švehlík
Alois Švehlík