Jiří Schmitzer

Datum narození: 26.10.1949
Místo narození: Praha
Výška: 192 cm
Profese: herec a zpěvák
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Jiří Schmitzer je český herec a zpěvák. Proslavil se svými filmovými rolemi, kontroverzními písničkami i složitým vztahem ke svému otci Jiřímu Sovákovi.

Jiří Schmitzer je dvojnásobným držitelem Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve filmech Bumerang (1997) a Kráska v nesnázích (2006). DAMU absolvoval v roce 1974, poté se stal součástí činohry v Ústí nad Labem. Od roku 1985 je členem divadla Ypsilon.

První větší role Jiřího Schmitzera byla ve filmu podle populárního seriálu Tři chlapi na cestách (1973), kam si ho vybral režisér Oldřich Lipský. V roce 1976 Schmitzer přijal roli Kroupy ml. ve slavném snímku Marečku, podejte mi pero! Tam si po boku svého otce Jiřího Sováka. Objevil se také ve známých filmech jako Postřižiny, Slavnosti sněženek, Černí baroni, Vesničko má středisková, Báječná léta pod psa, Kytice, Amerika, Gympl nebo v populárním televizním seriálu Zdivočelá země.

Jiří Schmitzer v roce 1976 způsobil pod vlivem alkoholu dopravní nehodu, při které zavinil smrt chodce. Byl odsouzen ke třem rokům vězení a jeho otec, Jiří Sovák, se ho kvůli tomu zřekl. Nevraživost mezi otcem a synem šla tak daleko, že byl vyděděn a po smrti otce mu ani nešel na pohřeb.

Jiří Schmitzer působí také jako skladatel hudby pro divadelní inscenace. U mladší generace je znám svými vesměs humornými písněmi. Jeho největším hitem je Máte na to? (známější jako Řekněte prdel...). Vydal již čtyři alba. Jiří Schmitzer také hostoval na albech Bratří Ebenů Já na tom dělám a Ebeni v zahradě. Byl také účastníkem jedné z řady soutěže StarDance, ale příliš u diváků nezabodoval (nicméně tepláky, v nichž trénoval, pak střelil v aukci za nemalý obnos).

Diskografie:

Recitál (1997)
Šílenec (2000)
Bouda (2003)
Sbírka kiksů (2008)

 

Články o celebritě

Smutný Jiří Schmitzer (66): Vyrazili mě z divadla! Smutný Jiří Schmitzer (66): Vyrazili mě z divadla! Je jedním z nominovaných na Českého lva! Herec Jiří Schmitzer (66) se akademikům líbil v roli hajného… číst článek
Jiří Schmitzer končí v divadle! Ředitel o herce už nestojí Jiří Schmitzer končí v divadle! Ředitel o herce už nestojí Tak tohle zabolí! Jiří Schmitzer (66) už zřejmě nebude hrát v Divadle Ungelt. „Ředitel Milan Hein… číst článek
Zpověď Jiřího Schmitzera: Zdraví? Ano, sáhl jsem si na dno! Zpověď Jiřího Schmitzera: Zdraví? Ano, sáhl jsem si na dno! Slehla se po něm zem. Jiří Schmitzer (66) odešel z divadla a přestal točit. Vše, co miloval a dělal… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Tomáš Vorel ml.
Tomáš Vorel ml.
zobrazit profil Jan Kanyza
Jan Kanyza
zobrazit profil Stella Zázvorková
Stella Zázvorková
zobrazit profil Petr Svojtka
Petr Svojtka
zobrazit profil Filip Čapka
Filip Čapka
zobrazit profil Vojtěch Havelka
Vojtěch Havelka
zobrazit profil  Jaromír Dulava
Jaromír Dulava
zobrazit profil Jerry Hall
Jerry Hall