Taťjana Medvecká

Datum narození: 10.11.1953
Místo narození: Praha
Profese: česká herečka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Taťjana Medvecká je česká filmová i divadelní herečka a dabérka. Je držitelkou ocenění Českého lva a dvojnásobnou držitelkou Ceny Thálie.

Taťjana Medvecká od dětství recitovala a věnovala se baletu, navštěvovala také literárně dramatický kroužek na Lidové škole umění, její cesta ke studiu herectví byla tedy jasnou volbou. DAMU absolvovala v roce 1975 a tentýž rok se stala součástí činohry Národního divadla. Ve své divadelní kariéře se stala dvojnásobnou držitelkou Ceny Thálie v kategorii nejlepší česká činoherní herečka. V roce 2000 za výkon v roli Alžběty v Schillerově Marii Stuartovně a 2002 za výkon v roli Antonie Nikolajevny v Nilinově hře Poprvé vdaná.

Taťjana Medvecká na sebe v českém filmu poprvé upozornila ve snímku Oldřicha Lipského Marečku, podejte mi pero! (1976). Tam si zahrála po boku Jiřího Schmitzera. Dále se objevila třeba ve velkofilmu Juraje Jakubiska Bathory (2008). Nejvíce na sebe strhla pozornost snímkem Dům (2011), který jí vynesl ocenění Český lev v kategorii nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Od roku 2014 hraje v seriálu První republika.

Pro svůj zajímavý hlas má Taťjana Medvecká své pevné místo v českém dabingu. Podílela se na desítkách filmů. Jejím hlasem na české diváky promlouvá především americká herečka Susan SarandonV roce 1997 ji byla za dabing udělena cena Františka Filipovského.

Během svých studií na DAMU se seznámila se svým současným manželem, scénáristou, dramaturgem a pedagogem na FAMU Jiřím Dufkem, s nímž má dvě dcery.    

 

Články o celebritě

Přes 20 českých pohádek s předabovanými herci: Princ v Popelce, Jasněnka i »netvor« Harapes! Přes 20 českých pohádek s předabovanými herci: Princ v Popelce, Jasněnka i »netvor« Harapes! Oblíbené pohádky, které máme rádi a už jsme je viděli nesčetněkrát. Přesto nás i po letech dokážou… číst článek
Premiéru filmu Milada ovládly zrzky: Geislerová, Hrubešová, Vagnerová i Kerekes jako ohnivé ženy Premiéru filmu Milada ovládly zrzky: Geislerová, Hrubešová, Vagnerová i Kerekes jako ohnivé ženy Spíš než premiéru světového filmu o popravené právničce Miladě Horákové (†48) s názvem Milada to… číst článek
Režisér Jaroslav Soukup plánuje: Příští rok natočím třetí Modravu! Režisér Jaroslav Soukup plánuje: Příští rok natočím třetí Modravu! Zatímco některým seriálům sledovanost klesá, druhé řadě Policie Modrava roste. S každou epizodou… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Simona Chytrová
Simona Chytrová
zobrazit profil Jitka Schneiderová
Jitka Schneiderová
zobrazit profil Robert De Niro
Robert De Niro
zobrazit profil Lucie Polišenská
Lucie Polišenská
zobrazit profil Diana Mórová
Diana Mórová
zobrazit profil Tarra  White
Tarra White
zobrazit profil Marcela Čapková
Marcela Čapková
zobrazit profil Pavel Dytrt
Pavel Dytrt