Taťjana Medvecká

Datum narození: 10.11.1953
Místo narození: Praha
Profese: česká herečka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Taťjana Medvecká je česká filmová i divadelní herečka a dabérka. Je držitelkou ocenění Českého lva a dvojnásobnou držitelkou Ceny Thálie.

Taťjana Medvecká od dětství recitovala a věnovala se baletu, navštěvovala také literárně dramatický kroužek na Lidové škole umění, její cesta ke studiu herectví byla tedy jasnou volbou. DAMU absolvovala v roce 1975 a tentýž rok se stala součástí činohry Národního divadla. Ve své divadelní kariéře se stala dvojnásobnou držitelkou Ceny Thálie v kategorii nejlepší česká činoherní herečka. V roce 2000 za výkon v roli Alžběty v Schillerově Marii Stuartovně a 2002 za výkon v roli Antonie Nikolajevny v Nilinově hře Poprvé vdaná.

Taťjana Medvecká na sebe v českém filmu poprvé upozornila ve snímku Oldřicha Lipského Marečku, podejte mi pero! (1976). Tam si zahrála po boku Jiřího Schmitzera. Dále se objevila třeba ve velkofilmu Juraje Jakubiska Bathory (2008). Nejvíce na sebe strhla pozornost snímkem Dům (2011), který jí vynesl ocenění Český lev v kategorii nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Od roku 2014 hraje v seriálu První republika.

Pro svůj zajímavý hlas má Taťjana Medvecká své pevné místo v českém dabingu. Podílela se na desítkách filmů. Jejím hlasem na české diváky promlouvá především americká herečka Susan SarandonV roce 1997 ji byla za dabing udělena cena Františka Filipovského.

Během svých studií na DAMU se seznámila se svým současným manželem, scénáristou, dramaturgem a pedagogem na FAMU Jiřím Dufkem, s nímž má dvě dcery.    

 

Články o celebritě

Ťukněte si s celebritou! Herec Vladimír Kratina slaví 65 Ťukněte si s celebritou! Herec Vladimír Kratina slaví 65 Herec Vladimír Kratina ztvárnil desítky rolí jak v seriálech, filmech, televizních… číst článek
Iva Janžurová (75) překvapuje: Pravda o cenách Thálie! Iva Janžurová (75) překvapuje: Pravda o cenách Thálie! Loni nominaci na cenu Thálie za postavu britské panovnice ve hře Audience u královny odmítla. Letos… číst článek
Nedůstojné rozloučení s Lubou Skořepovou: 4 největší průšvihy! Nedůstojné rozloučení s Lubou Skořepovou: 4 největší průšvihy! Zlaté kapličce zasvětila celý svůj herecký život. O to větší zklamání její fanoušci zažili, když… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Ondřej Veselý
Ondřej Veselý
zobrazit profil Emma Watson
Emma Watson
zobrazit profil Meg Ryan
Meg Ryan
zobrazit profil Jana Prachařová
Jana Prachařová
zobrazit profil Blanka Bohdanová
Blanka Bohdanová
zobrazit profil Miroslava Součková
Miroslava Součková
zobrazit profil Vojtěch Havelka
Vojtěch Havelka
zobrazit profil Veronika Nová - Arichteva
Veronika Nová - Arichteva