Jana Janěková

Datum narození: 30.3.1978
Místo narození: Zlín
Profese: herečka
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Jana Janěková je výraznou představitelkou divadelního i filmového dramatu. Se svým manželem Igorem Chmelou vychovává tři děti – dceru Aničku a dvojčata Elu a Antonína.

Jana Janěková má herectví bez pochyby v krvi. Když byla malá, objevil se na scéně Arnošt Janěk, který dívku adoptoval. Jana se tuto pravdu neměla dozvědět, ale jak sama říká, měla své pochyby. Nakonec objevila adoptivní listiny a nejenže zjistila, kdo je její otec, ale dokonce se ho vydala hledat na vlastní pěst. Otec, herec Petr Svojtka, v té době už ale nebyl mezi živými, a tak se Jana Janěková rozhodla více po rodinné historii nepátrat.

Její maminka, rovněž Jana Janěková, jí režírovala nejen výchovu, ale po jistou dobu i hereckou dráhu. Svou první roli si Jana Janěková ml. „odbyla“ již ve svých šesti letech, kdy si spolu s maminkou zahrála ve filmu Poklad.

Jana vystudovala gymnázium, nicméně vítr jí i přes nesouhlas maminky zavál až k břehům brněnské Janáčkovy Akademie Múzických Umění (JAMU), kterou i úspěšně absolvovala. Již během studií hostovala v divadle Kalich, v Městském divadle v Brně a v Národním divadle v Praze.

V současnosti jí můžeme vidět na prknech Národního divadla, také hostuje v divadlech Kalich a Palace. Do repertoáru jejích nejvýznamnějších divadelních rolí řadíme Smrt Hippodamie či například Sluhu dvou pánů. Za zmínku stojí i filmy Rodina je základ státu, Smrt pedofila a Pravidla lži. S manželem Igorem Chmelou si dokonce zahrála i v El-Pasu, příběhu inspirovaném skutečným osudem romské vdovy, dále pak v televizním seriálu Cesty domů.