Eliška Balzerová

Datum narození: 25.5.1949
Místo narození: Vsetín
Profese: herečka
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Skvělá a oblíbená herečka Eliška Balzerová ztvárnila desítky nezapomenutelných rolí před kamerou i na divadelních prknech.

Lásku k divadlu jí předala maminka, která sama hrála v ochotnickém spolku. Po absolvování brněnské konzervatoře a katedry herectví a režie na JAMU spoluzaložila Eliška Balzerová brněnské divadlo Husa na provázku (ačkoli v něm nikdy nehrála). Konečně získala i své první angažmá - v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Od roku 1977 byla na celých 20 sezon členkou Divadla na Vinohradech.

Zlomová byla 90. léta. Eliška Balzerová se začala tvrdě bít za záchranu divadla Fidlovačka a společně s Tomášem Töpferem se jí to i povedlo. Fidlovačka se stala jejím zázemím, kde ztvárnila velké množství rolí. Potlesk sklízí hlavně za vystoupení, v nichž sama zvládá několik rolí najednou. Není žádnou výjimkou, že hraje úplně sama.

Filmoví režiséři si mladého talentu všimli již během jejího prvního angažmá. V roce 1971 přišla první role ve filmu Svět otevřený náhodám a již o rok později se představila v novém filmu Lupič legenda. Diváci herečku začali vnímat především díky hlavní roli v historickém filmu Břetislav a Jitka, a ačkoli se chtěla Eliška Balzerová věnovat spíše divadlu, vzápětí přišla nabídka, která ji vystřelila kupředu – role doktorky Čeňkové v seriálu Nemocnice na kraji města. Elišku začali registrovat i zahraniční producenti.

Ve světě filmů a seriálů zůstala. Následovaly Zlatí úhoři, Vrchní, prchni, S Tebou mě baví svět, osamělá Melánie, Melánie (psychothriller) a konečně postava babičky Vilmy v komedii Ženy v pokušení, za kterou sklidila dokonce ocenění Modrá kostka a Český lev za nejlepší herečku ve vedlejší roli. Eliška Balzerová se sama k dynamické Vilmě přirovnává. Ačkoli lámala mužská srdce napříč generacemi i ona však nakonec našla své zázemí. Společně s manželem Janem Balzerem vychovala dvě děti – syna Jana a dceru Adélu.

Eliška Balzerová se věnuje i dabingu. Za dabing Rosemary Boxerové v seriálu Zločiny v zahradách získala Cenu Františka Filipovského.

 

Články o celebritě

Balzerová o Nemocnici na kraji města: Jména postav jsou ze hřbitova! Balzerová o Nemocnici na kraji města: Jména postav jsou ze hřbitova! Herečka Eliška Balzerová (67) patří mezi české nejvýznamnější herečky a to jak na divadle, tak v… číst článek
Balzerová o zákulisí legendární Nemocnice: Dietl opisoval na hřbitově! Balzerová o zákulisí legendární Nemocnice: Dietl opisoval na hřbitově! Od natáčení slavného seriálu Nemocnice na kraji města uteklo už čtyřicet let. Eliška Balzerová (67)… číst článek
Proměna Ani Geislerové: Teď královnou jsem já! Proměna Ani Geislerové: Teď královnou jsem já! Stejně jako ona je sexy a má charisma. Aňa Geislerová (40) vystřídala na trůnu anglické královny… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Martina Randová
Martina Randová
zobrazit profil Ivo Pešák
Ivo Pešák
zobrazit profil Lucie Polišenská
Lucie Polišenská
zobrazit profil Vladimír Čech
Vladimír Čech
zobrazit profil Klára Jerneková
Klára Jerneková
zobrazit profil Jan Meduna
Jan Meduna
zobrazit profil Colton Haynes
Colton Haynes
zobrazit profil Tomáš Juřička
Tomáš Juřička

Nejnovější profily celebrit