Iva Hüttnerová

Datum narození: 17.12.1948
Místo narození: Praha
Profese: herečka, malířka, moderátorka
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Iva Hüttnerová je nejen herečka (známá je třeba z Ordinace v růžové zahradě jako paní Lepařová), ale také uznávaná malířka, která vystavuje i v zahraničí.

Iva Hüttnerová zaznamenala nejeden převrat. Krátce poté, co spatřila světlo světa, se její rodiče rozvedli a ona zůstala bydlet u babičky. Ve třinácti letech začala navštěvovat dramatický kroužek, kde si zahrála i roli Barunky v Babičce od Boženy Němcové. O dva roky později zemřela i její babička – Iva se přestěhovala do Domova mládeže a začala studovat gymnázium, které pak po dvou letech opustila.

Iva Hüttnerová se zajímala o studium na DAMU a AMU. Poté, co zjistila, že maturita k přijetí není třeba, podala přihlášky na obě školy. DAMU o sobě dala vědět první a Iva Hüttnerová najednou byla součástí většího celku. Na koleji se seznámila s Janem Kanyzou, který ji zasvětil do tajů olejových barev. Pořádně začala malovat ale až během těhotenství, kdy dostala olejové barvy od svého tehdejšího manžela a režiséra Ivana Rajmonta. Narodil se jim syn Matouš. Kromě herectví a malířství miluje také zahradničení.

V roce 1974 získala Iva Hüttnerová angažmá v karlovarském Divadle Vítězslava Nezvala, kde měla i svou první profesionální výstavu.

Poprvé ve filmu na sebe Iva Hüttnerová upozornila ve snímku Dny zrady, poté následovaly filmy Neohlížej se, jde za námi kůň nebo například Pětka s hvězdičkou, díky čemuž rozšířila svůj repertoár i o učitelské role. Po boku Zdeňka Svěráka se objevila ve filmu Co je Vám, doktore? Od roku 2010 jsme ji mohli vidět v seriálech Ach, ty vraždy či Ordinace v růžové zahradě.

Iva Hüttnerová prošla ještě několika dalšími divadly, v 90. letech opustila stálé angažmá a začala se plně věnovat malířství. Dodnes ukázala světu na 200 autorských výstav v Čechách, na Moravě, na Slovensku, ve Stockholmu a v New Yorku. Její obrazy jsou součástí stálých expozic naivního umění v Paříži a Hamburku.

Zdánlivě jednoduché motivy Ivy Hüttnerové dokáží vystihnout emoce i děj. Sama vydala 4 knihy – stejný název jako nese jedna z knih (Domácí štěstí), nesl i nějakou dobu televizní pořad České televize, který Iva Hüttnerová moderovala, předtím než přešla k moderování Barev života speciál.

Iva Hüttnerová je vdaná za podnikatele Petra Mändla. Mají spolu dceru Kláru. Hüttnerová má z prvního manželství ještě syna Matouše. Mezi její vnuky patří i úspěšný český golfista, Adam Rajmont, kterého ale Hüttnerová plánuje vydědit