Ivan Lendl

Datum narození: 7.3.1960
Místo narození: Ostrava
Váha: 79 kg
Výška: 187 cm
Profese: bývalý tenista, trenér
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Ivan Lendl je bývalý profesionální tenista, někdejší světová jednička, úspěšný trenér, člen síně slávy a nejlepší český mužský tenista v historii.

Ivan Lendl je tenisový trenér a bývalý profesionální tenista, který reprezentoval Československo a po získání amerického občanství také Spojené státy. Do současnosti je nejlepším českým mužským tenistou historie. V 80. letech 20. století patřil mezi nejdominantnější tenisty a pobýval na špici světového tenisového žebříčku ATP až do začátku 90. let.

Ivan Lendl se stal profesionálem v roce 1978 a během své kariéry sbíral samé úspěchy. Světovou jedničkou se stal poprvé 28. února 1983 a na této pozici setrval celkem 270 týdnů (3. v pořadí za Petem Samprasem a Rogerem Federerem). Počtem 1 070 vítězných utkání dvouhry na okruhu ATP se v celkovém pořadí zařadil na druhé místo za Američana Jimmyho Connorse, který vyhrál 1 222 zápasů.

Ivan Lendl vyhrál na okruhu ATP 94 turnajů, z toho osmkrát triumfoval na těch grandslamových. Je dvojnásobným vítězem Australian Open (1989, 1990), trojnásobným vítězem French Open (1984, 1986, 1987) a US Open (1985, 1986, 1987). O kariérní Grand Slam ho ve finále Wimbledonu roku 1986 připravil nejdříve jeho velký rival Boris Becker a o rok později Pat Cash. S československou reprezentací získal v roce 1980 Davis cup. V roce 1986 emigroval do USA a v roce 1992 se stal americkým občanem.

Za svou kariéru odehrál Ivan Lendl 19 grandslamových finále, což byl rekord mezi muži až do roku 2009, kdy ho překonal Roger Federer. Dosáhl alespoň jednoho grandslamového finále během jedenácti let v řadě, rovněž rekord všech dob, který byl později vyrovnán Petem Samprasem. Kariéru ukončil v roce 1994. Jeho styl hry ovlivnil další generace tenistů. Dva roky trénoval skotského tenistu Andyho Murrayho, který pod ním získal zlato na LOH v Londýně a grandslamový titul, na který Lendl nikdy nedosáhl – Wimbledon.

Ivan Lendl se narodil v Ostravě tenistce Olze Lendlové, která byla na československém žebříčku nejvýše na 2. místě, a otci JUDr. Jiřímu Lendlovi, který se v roce 1990 stal prezidentem Československého tenisového svazu. V roce 1989 se oženil s Američankou Samanthou Frankelovou, se kterou má pět dcer. Lendl je také vášnivým hráčem golfu. Patří také mezi významné sběratele. V jeho kolekci najdeme díla českého malíře Alfonse Muchy. Vlastní jeho 116 plakátů, chybějí mu pouze tři. Dva jsou v muzeích, jeden nezvěstný. 

 

Články o celebritě

Legenda McEnroe: Plíšková může být jednička, Berdych už grandslam nezíská Legenda McEnroe: Plíšková může být jednička, Berdych už grandslam nezíská Karolína Plíšková má na to být světovou jedničkou a vyhrávat grandslamy. Tomáš Berdych už naproti… číst článek
Federer a spol. v Praze? Lístky na Laver Cup za pět tisíc do čtvrtého patra Federer a spol. v Praze? Lístky na Laver Cup za pět tisíc do čtvrtého patra Bude to bezpochyby největší tenisová událost v Praze roku 2017. Od 22. září se ve vysočanské O2 Areně… číst článek
Federer o Češích: dříč Novák, silný Berdych a náročný kouč Seppli Federer o Češích: dříč Novák, silný Berdych a náročný kouč Seppli Jeho úplně první kouč byl z Československa, manželku má ze Slovenska, po celou kariéru se utkává… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Vladimír Sobotka
Vladimír Sobotka
zobrazit profil Karel Rachůnek
Karel Rachůnek
zobrazit profil Ester Ledecká
Ester Ledecká
zobrazit profil Ondřej Roman
Ondřej Roman
zobrazit profil Michal Špit
Michal Špit
zobrazit profil Jan Štěrba
Jan Štěrba
zobrazit profil Lucie Šafářová
Lucie Šafářová
zobrazit profil Petr Čech
Petr Čech