Vladimír Železný

Datum narození: 3.3.1945
Místo narození: Samara (SSSR)
Profese: Podnikatel, politik, žurnalista
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Vladimír Železný je český žurnalista, podnikatel a politik. Má za sebou ředitelský post na TV Nova, mnoho soudních pří i politickou kariéru.

Vladimír Železný se narodil v Sovětském svazu, kde si jeho otec léčil zranění, které utrpěl v bojích proti nacistickému Německu pod Kyjevem. V Praze v roce 1963 dostudoval Vladimír Železný Střední všeobecně vzdělávací školu a poté nastoupil na pozici asistenta produkce do České televize. A o rok později nastoupil na Institut osvěty a novinářství Univerzity Karlovy v Praze.

Od roku 1968 působil v České televizi jako redaktor a přispíval do časopisů Student a Reportér. Během srpnové invaze se účastnil ilegálního vysílání a poté odjel do Velké Británie, kde působil v agentuře Associated Press. V roce 1970 se Vladimír Železný vrátil do Československa, dostudoval vysokou školu a získal titul PhDr. Do Sametové revoluce působil v České televizi a jako redaktor prošel i mnoha časopisy.

V roce 1990 se stal mluvčím Občanského fóra a poté i mluvčím vlády České republiky. Usiloval o post ředitele České televize, kde ale neuspěl. V roce 1993 získal Vladimír Železný a společnost CET 21 licenci na založení celoplošného televizního kanálu. Vladimír Železný založil Televizi Nova a s pomocí amerických investorů začal budovat své mediální impérium.

Jeho televize se stala nejsledovanějším programem a Vladimír Železný účinkoval ve vlastním pořadu Volejte řediteli, kde odpovídal na dotazy diváků, ale komentoval zde i dění v politice a v médiích.

V roce 1999 se Železný ve zlém rozešel s investorem a musel TV Nova přesunout na Barrandov. V soudních řízeních šlo o obrovské finanční machinace, které nakonec vyřešilo odkoupení majoritních práv TV Nova společností PPF Petra Kellnera, která dluhy splatila a Vladimíra Železného odvolala z postu ředitele.

Do politiky vstoupil Vladimír Železný v roce 2002, kdy kandidoval za NEZÁVISLÉ do Senátu a s nadpolovičním počtem hlasů získal křeslo už v prvním kole. Následně v roce 2004 kandidoval do Evropského parlamentu a získal křeslo i tam (spolu s Janou Bobošíkovou, s níž se velmi brzy rozhádali, začali se pomlouvat a obviňovali se ze lži). Jeho politický úspěch ale netrval dlouho, v žádných dalších volbách už neuspěl a jeho hvězda začala velmi rychle klesat.

V roce 2007 byl u soudu obviněn a následně odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu za krácení daní, kdy dovozem obrazů připravil stát o 6 milionů korun.

V listopadu 2013 nastoupil Vladimír Železný do funkce generálního ředitele TV Barrandov. Mimo jiné obnovil svou oblíbenou relaci, nyní pod názvem Volejte Železnému. Ale to bylo vše. Už po pěti měsících neslavně skončil a jeho nástupkyní se stala Marcela Hrdá.

V roce 2002 se rozvedl s první manželkou Martou, se kterou má dva syny Jakuba a Davida. O rok později si  vzal svou o více než 30 let mladší sekretářku Konstancii Záhorkovou, s níž má dceru Ester a syna Benjamina. Vladimír Železný je vášnivým sběratelem výtvarného umění a zajímá se o víno, vinohradnictví a sportovní střelbu.

 

Články o celebritě

Berou 76 tisíc jako poslanci, řeší výtky k ČT i úlety Soukupa. Kdo sedí v mediální radě? Berou 76 tisíc jako poslanci, řeší výtky k ČT i úlety Soukupa. Kdo sedí v mediální radě? Sněmovna odsunula rozhodnutí o tom, kdo nově nastoupí do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.… číst článek
Označil je za „koblihovou mafii“ a „zm*dy“. Kritik ČT upadl v ANO v těžkou nemilost Označil je za „koblihovou mafii“ a „zm*dy“. Kritik ČT upadl v ANO v těžkou nemilost Publicista a bývalý člen ODS Petr Štěpánek už nemá zájem kandidovat do Rady pro rozhlasové a televizní… číst článek
Jakub Železný: Hrozilo mi vězení! Táta mi pomohl... Jakub Železný: Hrozilo mi vězení! Táta mi pomohl... V létě mu zemřela maminka, spisovatelka Marta Davouze (†73), což moderátora Jakuba Železného (45)… číst článek

Další Finančníci

zobrazit profil Karel Janeček
Karel Janeček
zobrazit profil Antonio S. Tornago
Antonio S. Tornago
zobrazit profil Karel Vágner mladší
Karel Vágner mladší
zobrazit profil George Soros
George Soros
zobrazit profil Miroslav Singer
Miroslav Singer
zobrazit profil Ago Simitči
Ago Simitči
zobrazit profil Sepp Blatter
Sepp Blatter
zobrazit profil Marek Šilhánek
Marek Šilhánek