Vladimír Železný

Datum narození: 3.3.1945
Místo narození: Samara (SSSR)
Profese: Podnikatel, politik, žurnalista
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Vladimír Železný je český žurnalista, podnikatel a politik. Má za sebou ředitelský post na TV Nova, mnoho soudních pří i politickou kariéru.

Vladimír Železný se narodil v Sovětském svazu, kde si jeho otec léčil zranění, které utrpěl v bojích proti nacistickému Německu pod Kyjevem. V Praze v roce 1963 dostudoval Vladimír Železný Střední všeobecně vzdělávací školu a poté nastoupil na pozici asistenta produkce do České televize. A o rok později nastoupil na Institut osvěty a novinářství Univerzity Karlovy v Praze.

Od roku 1968 působil v České televizi jako redaktor a přispíval do časopisů Student a Reportér. Během srpnové invaze se účastnil ilegálního vysílání a poté odjel do Velké Británie, kde působil v agentuře Associated Press. V roce 1970 se Vladimír Železný vrátil do Československa, dostudoval vysokou školu a získal titul PhDr. Do Sametové revoluce působil v České televizi a jako redaktor prošel i mnoha časopisy.

V roce 1990 se stal mluvčím Občanského fóra a poté i mluvčím vlády České republiky. Usiloval o post ředitele České televize, kde ale neuspěl. V roce 1993 získal Vladimír Železný a společnost CET 21 licenci na založení celoplošného televizního kanálu. Vladimír Železný založil Televizi Nova a s pomocí amerických investorů začal budovat své mediální impérium.

Jeho televize se stala nejsledovanějším programem a Vladimír Železný účinkoval ve vlastním pořadu Volejte řediteli, kde odpovídal na dotazy diváků, ale komentoval zde i dění v politice a v médiích.

V roce 1999 se Železný ve zlém rozešel s investorem a musel TV Nova přesunout na Barrandov. V soudních řízeních šlo o obrovské finanční machinace, které nakonec vyřešilo odkoupení majoritních práv TV Nova společností PPF Petra Kellnera, která dluhy splatila a Vladimíra Železného odvolala z postu ředitele.

Do politiky vstoupil Vladimír Železný v roce 2002, kdy kandidoval za NEZÁVISLÉ do Senátu a s nadpolovičním počtem hlasů získal křeslo už v prvním kole. Následně v roce 2004 kandidoval do Evropského parlamentu a získal křeslo i tam (spolu s Janou Bobošíkovou, s níž se velmi brzy rozhádali, začali se pomlouvat a obviňovali se ze lži). Jeho politický úspěch ale netrval dlouho, v žádných dalších volbách už neuspěl a jeho hvězda začala velmi rychle klesat.

V roce 2007 byl u soudu obviněn a následně odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu za krácení daní, kdy dovozem obrazů připravil stát o 6 milionů korun.

V listopadu 2013 nastoupil Vladimír Železný do funkce generálního ředitele TV Barrandov. Mimo jiné obnovil svou oblíbenou relaci, nyní pod názvem Volejte Železnému. Ale to bylo vše. Už po pěti měsících neslavně skončil a jeho nástupkyní se stala Marcela Hrdá.

V roce 2002 se rozvedl s první manželkou Martou, se kterou má dva syny Jakuba a Davida. O rok později si  vzal svou o více než 30 let mladší sekretářku Konstancii Záhorkovou, s níž má dceru Ester a syna Benjamina. Vladimír Železný je vášnivým sběratelem výtvarného umění a zajímá se o víno, vinohradnictví a sportovní střelbu.

 

Články o celebritě

„Evropská unie je jak Sovětský svaz.“ Železný podpořil Okamuru v boji proti Bruselu „Evropská unie je jak Sovětský svaz.“ Železný podpořil Okamuru v boji proti Bruselu V době, kdy Britové hlasují o svém setrvání v EU či brexitu, v Praze svolal debatu na téma brexitu… číst článek
Klaus „křepčil“ na Žlutého psa. Pak si rýpl do EU a zasnil se o brexitu Klaus „křepčil“ na Žlutého psa. Pak si rýpl do EU a zasnil se o brexitu Je vitální, sportuje a rád se tak prezentuje. I Václav Klaus ale na víkendové oslavě svých půlkulatin… číst článek
Zbyněk Merunka (65): Otevřeně o konci na Nově, depresích a chlastu! Zbyněk Merunka (65): Otevřeně o konci na Nově, depresích a chlastu! Zbyněk Merunka (65) patřil k nejpopulárnějším tvářím televize Nova, pak se náhle i se svojí parťačkou… číst článek

Další Finančníci

zobrazit profil Jaroslav Vít
Jaroslav Vít
zobrazit profil David Radiměřský
David Radiměřský
zobrazit profil Simon Konecki
Simon Konecki
zobrazit profil Tony Pulm
Tony Pulm
zobrazit profil Petr Puchta
Petr Puchta
zobrazit profil David Beran
David Beran
zobrazit profil Petr Jelínek
Petr Jelínek
zobrazit profil Šimon Leitner
Šimon Leitner

Nejnovější profily celebrit