Kája Saudek

Datum narození: 13.5.1935
Datum úmrtí: 25.6.2015
Místo narození: Praha
Profese: malíř
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Kája Saudek byl významný český komiksový kreslíř. Byl bratrem (jednovaječné dvojče) fotografa Jana Saudka. Karel Saudek ležel od dubna 2006 v kómatu v Motolské nemocnici až do smrti v roce 2015.

Na konci druhé světové války se kvůli svému polovičnímu židovskému původu dostal spolu se svým dvojčetem Janem do koncentračního tábora ve Slezsku. Kája Saudek se s komiksy seznámil už v dětství a zalíbily se mu. Jelikož mu nebylo dovoleno v padesátých letech z politických důvodů studovat a kreslení ho bavilo, stal se technickým kreslířem ve filmových ateliérech Barrandov. Poprvé se jeho kresby ukázaly světu ve filmu Kdo chce zabít Jessi. Díky jeho kresbám v tomto filmu se Kája Saudek dostal do širšího podvědomí.

Největším projektem Káji Saudka měl být patrně komiks Muriel a andělé. V roce 1969 z něj však vyšla jen několikastránková ukázka, kniha již samotná vyjít nemohla. Vyšla až roku 1991. Pro tento komiks použil Kája Saudek skutečné osoby. Například generála Xerona ztvárnil bratr KájiJan Saudek. K tomuto komiksu Kája Saudek vytvořil i druhý díl - Muriel a oranžová smrt, který ale nikdy nevyšel, hlavní důvod byl ten, že příběh měl podobnost s invazí v roce 1968 a část kreseb se záhadně ztratila v tiskárně.

V roce 1979 začal Kája Saudek spolupracovat s Českou speleologickou společností. Tato společnost mu umožnila vydávat komiksy v nákladech několika tisíc výtisků jako materiál pro svou vnitřní potřebu (tzv. zájmový tisk). V následujícím desetiletí tak vyšly příběhy podle scénářů řady známých spisovatelů a scénáristů. V posledních letech maloval pro erotický časopis Nei Report.

Od Velikonoc od Velikonoc 2006 ležel Kája Saudek v kómatu v Motolské nemocnici, kdy mu v krku zaskočil kus masa. Začal se dusit, sousto mu lékaři z krku vytáhli až po převozu na ARO. Z bezvědomí ležel devět let, pak zemřel. Jeho dvojče Jan Saudek svého bratra v nemocnici nikdy nenavštívil. „Já jsem Káju miloval, ale kdyby bylo na mně, odpojím ho. I kdyby se Karel Saudek probral, nemá na kvalitní život šanci,“ prohlásil Jan Saudek.  Kája Saudek byl ženatý. Měl manželku Johanu, s kterou má syna Patrika a dceru Bereniku. Ta souhlasila s názorem Jana Saudka a také uvažovala o euthanazii.

 

Články o celebritě

Vendula Svobodová (44): Poprask u rodinného hrobu! Vendula Svobodová (44): Poprask u rodinného hrobu! O hrob manžela Karla Svobody (†68) a dcery Klárky (†5) na hřbitově Aldašín dva kilometry od Jevan… číst článek
Advent Borhyové jako z komiksu! Advent Borhyové jako z komiksu! Mohla by mít vlastní komiks. Lucii Borhyové (38) to sluší i malované! K dokonalosti jí chybí jen… číst článek
Sexy Kubelková (39) nejen o komplexech z ňader! Sexy Kubelková (39) nejen o komplexech z ňader! Proslavila ji Miss České republiky, a hlavně její okouzlující přírodní ňadra. Za ta ale Iva Kubelková… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Tereza Mátlová
Tereza Mátlová
zobrazit profil Sabrina Harris
Sabrina Harris
zobrazit profil Lucie Gelemová
Lucie Gelemová
zobrazit profil Adam Holý
Adam Holý
zobrazit profil Bořek Šípek
Bořek Šípek
zobrazit profil Bohumil Hrabal
Bohumil Hrabal
zobrazit profil Karel Ludwig
Karel Ludwig
zobrazit profil Marek Dědík
Marek Dědík