Robert Šlachta

Místo narození: Boskovice
Profese: policista, ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu

Související celebrity

Životopis

Plukovník Robert Šlachta je český policista, v lednu 2008 se stal ředitelem elitní protimafiánské policejní složky - Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V červnu 2016 na svou funkci rezignoval.

Robert Šlachta se narodil v Boskovicích, kde vystudoval střední zemědělskou školu. Poté studoval na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity obor sociální pedagogika, kde získal bakalářský a navazující magisterský titul.

Robert Šlachta nejprve sloužil jako řadový policista na služebně v jihomoravských Pohořelicích. V roce 1992 pak přešel k Zásahové jednotce Policie ČR Správy Jihomoravského kraje. O tři roky později začal působit jako řadový policista v jednotce brněnské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V roce 1998 povýšil na vedoucího oddělení zpracovávajícího drogovou trestnou činnost a v roce 2002 se stal vedoucím brněnské expozitury Národní protidrogové centrály.

Další povýšení Roberta Šlachty následovalo v roce 2004, kdy odešel do Prahy jako zástupce ředitele pro výkon a trestní řízení Národní protidrogové centrály. Později se přesunul na místo zástupce ředitele Úřadu kriminální policie a vyšetřování. V roce 2007 se stal velitelem roku Policie ČR.

Od ledna 2008 nahradil Jana Kubiceho na postu ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Robert Šlachta čelil spoustě pokusům o jeho odvolání z funkce. Bylo podezření, že varoval známého před zatčením. Robert Šlachta obvinění jednoznačně odmítl.

Nejkontroverznější akcí, kterou ÚOOZ pod velením Roberta Šlachty uskutečnil, byl v červnu 2013 zásah na Úřadu vlády ČR a na mnoha dalších místech, při kterém byli zatčeni mimo jiné i šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová a tři exposlanci ODS Petr TluchořMarek Šnajdr a Ivan Fuksa. Tzv. kauza Nagyová vedla i k pádu vlády Petra Nečase.

Elitní policista Robert Šlachta ustál mnoho ataků na svou osobu. "Osudným" se mu stala až reorganizace policie, konkrétně sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Útvaru pro odhalování finanční kriminality a korupce, s níž na jaře 2016 vyrukoval policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho šéf,ministr vnitra Milan Chovanec. Rober Šlachta na protest proti reorganizaci na svou funkci rezignoval a požádal o odchod do civilu. 

Robert Šlachta je svobodný a bezdětný.

ROBERT ŠLACHTA A JEHO KAUZY

 

Články o celebritě

Reorganizaci policie chtěl sám Šlachta, tvrdil „na koberečku“ exministr Pecina Reorganizaci policie chtěl sám Šlachta, tvrdil „na koberečku“ exministr Pecina O reorganizaci policie se mluvilo v letech 2009 nebo 2010, uvedl po výslechu před sněmovní… číst článek
Policejní šéf Tuhý: Vítej v klubu, napsal mi po sebrání řidičáku můj předchůdce Policejní šéf Tuhý: Vítej v klubu, napsal mi po sebrání řidičáku můj předchůdce Souboj o reformu policie, ale také divoká jízda autem. S takovými událostmi si teď spojují lidé policejního… číst článek
Na Šumavě hostil FBI, Chovance měl šidit. Exředitele hotelu šetří policie Na Šumavě hostil FBI, Chovance měl šidit. Exředitele hotelu šetří policie Jaroslav Hranička musel odejít z postu šéfa hotelu Šumava v Kašperských horách, který patří ministerstvu… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Mirek Topolánek
Mirek Topolánek
zobrazit profil Recep Erdogan
Recep Erdogan
zobrazit profil Ján Lahvička
Ján Lahvička
zobrazit profil Milan Kolář
Milan Kolář
zobrazit profil Vladimir Putin
Vladimir Putin
zobrazit profil Helmut Kohl
Helmut Kohl
zobrazit profil Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
zobrazit profil Vratislav Mynář
Vratislav Mynář