Robert Šlachta

Místo narození: Boskovice
Profese: policista, ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu

Související celebrity

Životopis

Plukovník Robert Šlachta je český policista, v lednu 2008 se stal ředitelem elitní protimafiánské policejní složky - Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V červnu 2016 na svou funkci rezignoval.

Robert Šlachta se narodil v Boskovicích, kde vystudoval střední zemědělskou školu. Poté studoval na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity obor sociální pedagogika, kde získal bakalářský a navazující magisterský titul.

Robert Šlachta nejprve sloužil jako řadový policista na služebně v jihomoravských Pohořelicích. V roce 1992 pak přešel k Zásahové jednotce Policie ČR Správy Jihomoravského kraje. O tři roky později začal působit jako řadový policista v jednotce brněnské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V roce 1998 povýšil na vedoucího oddělení zpracovávajícího drogovou trestnou činnost a v roce 2002 se stal vedoucím brněnské expozitury Národní protidrogové centrály.

Další povýšení Roberta Šlachty následovalo v roce 2004, kdy odešel do Prahy jako zástupce ředitele pro výkon a trestní řízení Národní protidrogové centrály. Později se přesunul na místo zástupce ředitele Úřadu kriminální policie a vyšetřování. V roce 2007 se stal velitelem roku Policie ČR.

Od ledna 2008 nahradil Jana Kubiceho na postu ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Robert Šlachta čelil spoustě pokusům o jeho odvolání z funkce. Bylo podezření, že varoval známého před zatčením. Robert Šlachta obvinění jednoznačně odmítl.

Nejkontroverznější akcí, kterou ÚOOZ pod velením Roberta Šlachty uskutečnil, byl v červnu 2013 zásah na Úřadu vlády ČR a na mnoha dalších místech, při kterém byli zatčeni mimo jiné i šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová a tři exposlanci ODS Petr TluchořMarek Šnajdr a Ivan Fuksa. Tzv. kauza Nagyová vedla i k pádu vlády Petra Nečase.

Elitní policista Robert Šlachta ustál mnoho ataků na svou osobu. "Osudným" se mu stala až reorganizace policie, konkrétně sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Útvaru pro odhalování finanční kriminality a korupce, s níž na jaře 2016 vyrukoval policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho šéf,ministr vnitra Milan Chovanec. Rober Šlachta na protest proti reorganizaci na svou funkci rezignoval a požádal o odchod do civilu. 

Robert Šlachta je svobodný a bezdětný.

ROBERT ŠLACHTA A JEHO KAUZY

 

Články o celebritě

Miroslav Pelta na koberečku před poslanci: Komise řeší únik informací ze spisů Miroslav Pelta na koberečku před poslanci: Komise řeší únik informací ze spisů Před sněmovní vyšetřovací komisí k únikům informací z vyšetřovacích spisů v úterý jako první předstoupil… číst článek
Sněmovna chrání poslance před výslechem. Ke zprávě Šlachty GIBSu nic nepoví Sněmovna chrání poslance před výslechem. Ke zprávě Šlachty GIBSu nic nepoví Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nebude moci vyslechnout členy někdejší sněmovní vyšetřovací… číst článek
Jak ovlivní konec intervencí české podniky? „Snad ČNB dostojí slibům,“ doufají Jak ovlivní konec intervencí české podniky? „Snad ČNB dostojí slibům,“ doufají Tuzemské podniky jsou podle Svazu průmyslu a dopravy na konec intervencí připraveny a neměl by je… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Michal Kováč
Michal Kováč
zobrazit profil Renata Chmelová
Renata Chmelová
zobrazit profil Petr Fiala
Petr Fiala
zobrazit profil Ladislav Okleštěk
Ladislav Okleštěk
zobrazit profil Martin Havel
Martin Havel
zobrazit profil Lidie  Vajnerová
Lidie Vajnerová
zobrazit profil Hana Marvanová
Hana Marvanová
zobrazit profil Stanislav Štech
Stanislav Štech