Jan Keller

Datum narození: 23.1.1955
Místo narození: Frýdek-Místek
Profese: Politik
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Prof. PhDr. Jan Keller, CSc. je moravský sociolog, filozof, publicista, environmentalista a lídr ČSSD ve volbách do Evropského parlamentu 2014.

V letech 1974-1979 vystudoval Jan Keller historii a sociologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Působil jako interní aspirant ČSAV, poté jako závozník ČSAD a jako učitel na střední škole v Havířově. Od roku 1983 byl odborným asistentem na katedře sociologie filozofické fakulty v Brně. Ve druhé polovině 80. let jako stipendista fancouzské vlády absolvoval studijní pobyty na univerzitách v Bordeaux, v Aix-en-Provence a na pařížské Sorbonně, kde studoval dějiny Francie v 60. a 70. letech 17. století. V roce 1992 obhájil habilitační práci O byrokratizaci státní správy ve Francii za starého režimu.

V roce 1998 stál u zrodu oboru Humanitní environmentalistika na Masarykově univerzitě v Brně, v roce 1999 zde pracoval jako profesor pro obor sociologie. Od roku 2000 působí Jan Keller jako profesor sociologie na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity. Je autorem mnoha knih z oblasti sociologie a environmentalistiky.

Jan Keller se do politiky dostal v 70. letech, ale až v roce 2014 získal první veřejnou funkci - stal se europoslancem za ČSSD. V 70. letech se stal členem KSČ a podle jeho slov se tak stalo jen proto, že "předpokladem pro práci v oblasti společenských věd bylo členství v KSČ." V roce 2009 kandidoval neúspěšně do Evropského parlamentu na šestém místě kandidátky Demokratické strany zelených. V roce 2014 to zkusil znovu, stal se lídrem ČSSD a to mu eurokřeslo vyneslo. S tím, že ČSSD získala na post lídra eurokandidátky tak výraznou tvář, byl velmi spokojen Bohuslav Sobotka.

Jan Keller byl oceněn dne 28. října 2013 z rukou prezidenta Miloše Zemana Medailí za zásluhy.

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Lenka Antošová
Lenka Antošová
zobrazit profil Costa Nhamoinesu
Costa Nhamoinesu
zobrazit profil Hana Heřmánková
Hana Heřmánková
zobrazit profil Casey Affleck
Casey Affleck
zobrazit profil Marie-Luise Stockinger herečka
Marie-Luise Stockinger herečka
zobrazit profil Alexandr Postler mladší
Alexandr Postler mladší
zobrazit profil Linda Wágnerová
Linda Wágnerová
zobrazit profil Johnny Galecki
Johnny Galecki