Agnieszka Holland

Datum narození: 28.11.1948
Místo narození: Varšava, Polsko
Profese: režisérka
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Polská filmová režisérka a scénáristka Agnieszka Holland studovala na pražské FAMU a točila i s DiCapriem. Podepsána je i pod dramatem Hořící keř.

Agniezska Holland je asi nejčastěji zmiňována v souvislosti s úspěšným Hořícím keřem, který získal 11 Českých lvů. Drama o upálení Jana Palacha podle scénáře Štěpána Hulíka režírovala právě tato světoznámá režisérka, která v době, o které film mluví, studovala na FAMU v Praze. Pochází ale z Polska, kde také začínala svou kariéru jako asistentka režie slavných polských režisérů Krzystofa Zanussiho a Andrzeja Wajdy. První samostatný film Agnieszky Holland se jmenoval Provinční herci a získal v roce 1980 Mezinárodní cenu poroty na festivalu v Cannes. Následovaly další dva filmy, Horečka a Osamělá žena, poté Agniezska emigrovala do Francie, kde se její talent rozvinul naplno.

Získala nespočet cen, jejím nejoceňovanějším počinem se stal film Evropa, Evropa o židovském mladíkovi, který za druhé světové války přesvědčí německého důstojníka, že je sám Němec, a tak je poslán na vojenskou akademii Hitlerjugend. Tento snímek byl nominován na Oscara pro nejlepší scénář. Téma holocaustu bylo režisérce velmi blízké z toho důvodu, že sama je zčásti původem Židovka, ačkoli byla vychována jako katolička.

Během své kariéry měla Agniezska Holland možnost režírovat i takové hvězdy jako Ed Harris a Diane Kruger při práci na filmu Ve Stínu Beethovena či dokonce Leonarda DiCapria ve filmu Úplné zatmění o prokletých básnících Verlainovi a Rimbaudovi. S českými a slovenskými herci spolupracovala kromě Hořícího keře i při tvorbě filmu Jánošík - Pravdivá historie, kde byl paradoxně do role největšího slovenského hrdiny Jánošíka obsazen Čech Václav Jiráček.

Manželem Agniezsky Holland je režisér Laco Adamik, spolu mají dceru Kasiu Adamik, která se taktéž živí jako režisérka, i když původně studovala komixové umění.  O životě Agniezsky byl natočen i celovečerní dokument Návrat Agnieszky H.                 

 

Články o celebritě

Rozpačité gala Českého lva: Kdo zářil, byl mimo, šokoval? Rozpačité gala Českého lva: Kdo zářil, byl mimo, šokoval? Česká filmová a televizní akademie se rozhodla dát prestižní ceně Český lev nóbl glanc, učinit… číst článek
Studentský hrdina, který se upálil před 45 lety. Mladí: Palach? Kdo to je? Studentský hrdina, který se upálil před 45 lety. Mladí: Palach? Kdo to je? Smrt v ohni jako protest proti sovětské okupaci a postupující normalizaci si před 45 lety vybral… číst článek
Známého zbojníka si zahrál Čech Známého zbojníka si zahrál Čech Vznikal dlouhých sedm let. Když už to vypadalo, že je s ním amen, našli tvůrci nový zdroj peněz a… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Warwick Davis
Warwick Davis
zobrazit profil Petr Kazda
Petr Kazda
zobrazit profil Jiří Chlumský
Jiří Chlumský
zobrazit profil Dušan Klein
Dušan Klein
zobrazit profil Jan Petráň
Jan Petráň
zobrazit profil Jan Němec
Jan Němec
zobrazit profil Zdeněk Švarc
Zdeněk Švarc
zobrazit profil František Filip
František Filip