Klára Samková

Datum narození: 23.3.1963
Místo narození: Brno
Profese: Advokátka, politička
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Kontroverzní advokátka, politička, aktivistka i neúspěšná kandidátka na prezidentku české republiky. To vše Je Klára Samková.

Klára Samková, plným jménem Klára Alžběta Samková se narodila do rodiny historiků Bohumila a Evy Samkových. Po studiu na gymnáziu v Brně se rozhodla pokračovat na Právnickou fakultu UK v Praze. Od roku 1994 začala působit jako advokátka s vlastní praxí a později založila obchodní společnost s ručením omezeným pod názvem Advokátní kancelář Klára Samková, s.r.o.

Po sametové revoluci se Klára Samková rozhodla vstoupit do politiky. V roce 1990 byla zvolena do české části Sněmovny národů Federálního shromáždění za Občanské fórum, respektive za Romskou občanskou iniciativu přestože sama není romského původu.

V letech 1993 - 1999 se stala členkou Občanské demokratické strany. Prezident Václav Klaus ji navrhl v červenci 2003 do funkce ústavní soudkyně České republiky. Téhož roku však Senát parlamentu České republiky s návrhem nevyslovil souhlas. V roce 2010 vstoupila do TOP 09 a stala se členkou zastupitelstva Městské části Praha 2.

Roku 2012 se rozhodla Klára Samková kandidovat na prezidentku v chystané Prezidentské volbě pro rok 2013. V kampani však nedosáhla potřebných 50 tisích potřebných hlasů a nebyla zařazena mezi oficiální kandidáty. V této době se stala právním zástupcem Tomia Okamury a spolu s ním podala ústavní stížnost, kde se domáhala odkladu voleb a prověření některých zákonných opatření, která se přímé prezidentské volby týkají. S Tomiem Okamurou se rozhodla nadále spolupracovat a v roce 2014 vstoupila  do jeho hnutí Úsvit přímé demokracie jako kandidátka do Evropského parlamentu.

Během volební kampaně byl často probírán její romský původ. Samotná Klára Samková tvrdí, že za svůj lehce exotický vzhled vděčí svým italským předkům. Sám Tomio Okamura o ní prohlásil, že "nemá ani kapku cikánské krve". Tento často kritizovaný výrok však Samkové jako velká zastánkyně romské menšiny, o které dokonce i vydala odbornou publikaci jménem Romové v České republice nevadí. Velké kritiky se jí také dostalo pro návrh za zrušení přístupu imigrantů do EU.

V květnu roku 2014 se objevilo podezření, že se mohla při odkupu více než 20milionové pohledávky podílet na oklamání České spořitelny. Vedení Úsvitu ji proto přimnělo k odstoupení z čela kandidátky. 

 

 

Články o celebritě

Arabista: Islamofobové jsou i v ANO či ODS. A proč se Češi bojí muslimů? Arabista: Islamofobové jsou i v ANO či ODS. A proč se Češi bojí muslimů? Nejen extremistické strany a hnutí, ale také členové ODS nebo ANO. Ti všichni podporují mezi lidmi… číst článek
Máma paterčat z Milovic před děsivou volbou: Měla vybrat, které dítě zemře! Máma paterčat z Milovic před děsivou volbou: Měla vybrat, které dítě zemře! Advokátka, která pomáhá rodince paterčat z Milovic na Nymbursku, promluvila o šílené nabídce lékařů.… číst článek
Výhrůžky Samkové! Výhrůžky Samkové! Napsala knihu Proč islám nesmí do Česka, a už sklízí první plody. Právničce Kláře Samkové (53) hrozí… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jan Tecl
Jan Tecl
zobrazit profil Marek Výborný
Marek Výborný
zobrazit profil Jaromíra Vítková
Jaromíra Vítková
zobrazit profil Vlastislav Navrátil
Vlastislav Navrátil
zobrazit profil Jiří Holubář
Jiří Holubář
zobrazit profil Vladislav Vilímec
Vladislav Vilímec
zobrazit profil Zdeněk Štefek
Zdeněk Štefek
zobrazit profil Jan Bartošek
Jan Bartošek