Jaroslav Hutka

Datum narození: 21.4.1947
Místo narození: Olomouc
Profese: hudebník, skladatel, zpěvák
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Jaroslav Hutka absolvoval pražskou uměleckoprůmyslovou školu. Celý život se ale věnoval pouze hudbě.

Jaroslav Hutka začal vystupovat na konci šedesátých let společně s Vladimírem Veitem, tak tvořili duo Hutka a Veit. Vytvořil si ale vlastní program, ve kterém popularizoval moravské lidovky, čímž si získal širokou škálu posluchačů a následně byl mnohokrát vyhodnocen jako písničkář roku. Později založil folkové sdružení Šafrán, jehož byl také členem.

Toho času se stal i členem Charty 77, kterou založil tehdejší disident Václav Havel. V říjnu 1978 dokonce opustil tehdejší Československo a žil v Nizozemsku. To vše kvůli policejní šikaně a nesouhlasu s bývalým režimem. Po pádu komunismu se ale 26. listopadu 1989 vrátil a ještě toho dne si zazpíval na manifestaci Občanského fóra, které . Nesouhlasil s komunismem, ale ani s postkomunistickou demokracií, tu ostře a nahlas kritizoval.

Celý život se nebál říkat své názory na rovinu. To potvrdil i v písni, kde vykresluje národem oblíbeného Jaromíra Nohavicu jako "udavače z Těšína". Chtěl tak podle svých slov upozornit na fakt, že Nohavica koncem osmdesátých let donášel komunistické StB.

Hutka se k tomu vyjádřil následně takto:"V roce 1991 jsem se dozvěděl, že donášel komunistické státní bezpečnosti, a přestal jsem vyhledávat jeho společnost," vysvětlil písničkář a následně pak s úsměvem dodal: "Myslím si, že to k soudu nedojde, ale bylo by to veselé."

Nohavica, evidovaný od roku 1986 v seznamech StB pod krycím jménem Mirek, údajně udal publicistu Vladimíra Hanzela a svou přítelkyni Jarmilu Polákovou, kteří mu v únoru 1989 přinesli k podpisu petici za propuštění Václava Havla. Donášet měl i na Karla Kryla.

 

Články o celebritě

Rozpačité narozeniny Žilkové: ULTIMÁTUM od manžela! Rozpačité narozeniny Žilkové: ULTIMÁTUM od manžela! Oblíbená herečka oslavila 56. narozeniny ve společnosti svých dvou synů Vincenta (20) a Cyrila (28).… číst článek
Žilková slavila narozeniny bez manžela: Stropnický jí poslal „nevhodný dar“ Žilková slavila narozeniny bez manžela: Stropnický jí poslal „nevhodný dar“ Na cestách a bez manžela Martina Stropnického (60) oslavila narozeniny herečka Veronika Žilková… číst článek
Písničkář Jan Burian o Nohavicovi: Vmetl mu do tváře spolupráci s StB a přirovnal k Michalu Davidovi! Písničkář Jan Burian o Nohavicovi: Vmetl mu do tváře spolupráci s StB a přirovnal k Michalu Davidovi! Písničkář a básník Jan Burian (65) se opřel do Jaromíra Nohavici (63) a vytáhnul jeho minulost spojenou… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Mac Miller
Mac Miller
zobrazit profil Andrew Lloyd Webber
Andrew Lloyd Webber
zobrazit profil Jaroslav Uhlíř
Jaroslav Uhlíř
zobrazit profil Michal Pavlíček
Michal Pavlíček
zobrazit profil František Táborský
František Táborský
zobrazit profil Terezie Kovalová
Terezie Kovalová
zobrazit profil Jackpot Daniels
Jackpot Daniels
zobrazit profil Vanessa  Mae
Vanessa Mae