Jaroslav Hutka

Datum narození: 21.4.1947
Místo narození: Olomouc
Profese: hudebník, skladatel, zpěvák
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Jaroslav Hutka absolvoval pražskou uměleckoprůmyslovou školu. Celý život se ale věnoval pouze hudbě.

Jaroslav Hutka začal vystupovat na konci šedesátých let společně s Vladimírem Veitem, tak tvořili duo Hutka a Veit. Vytvořil si ale vlastní program, ve kterém popularizoval moravské lidovky, čímž si získal širokou škálu posluchačů a následně byl mnohokrát vyhodnocen jako písničkář roku. Později založil folkové sdružení Šafrán, jehož byl také členem.

Toho času se stal i členem Charty 77, kterou založil tehdejší disident Václav Havel. V říjnu 1978 dokonce opustil tehdejší Československo a žil v Nizozemsku. To vše kvůli policejní šikaně a nesouhlasu s bývalým režimem. Po pádu komunismu se ale 26. listopadu 1989 vrátil a ještě toho dne si zazpíval na manifestaci Občanského fóra, které . Nesouhlasil s komunismem, ale ani s postkomunistickou demokracií, tu ostře a nahlas kritizoval.

Celý život se nebál říkat své názory na rovinu. To potvrdil i v písni, kde vykresluje národem oblíbeného Jaromíra Nohavicu jako "udavače z Těšína". Chtěl tak podle svých slov upozornit na fakt, že Nohavica koncem osmdesátých let donášel komunistické StB.

Hutka se k tomu vyjádřil následně takto:"V roce 1991 jsem se dozvěděl, že donášel komunistické státní bezpečnosti, a přestal jsem vyhledávat jeho společnost," vysvětlil písničkář a následně pak s úsměvem dodal: "Myslím si, že to k soudu nedojde, ale bylo by to veselé."

Nohavica, evidovaný od roku 1986 v seznamech StB pod krycím jménem Mirek, údajně udal publicistu Vladimíra Hanzela a svou přítelkyni Jarmilu Polákovou, kteří mu v únoru 1989 přinesli k podpisu petici za propuštění Václava Havla. Donášet měl i na Karla Kryla.

 

Články o celebritě

Zeman hájí Srpa: StB mu neprokázali. Měl by tak oceňovat bojovníky s komunismem Zeman hájí Srpa: StB mu neprokázali. Měl by tak oceňovat bojovníky s komunismem Prezident Miloš Zeman trvá na nominaci Karla Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a… číst článek
Komentář: Trump je břídil! Chucpe Ovčáček si s fakty hraje ještě líp   Komentář: Trump je břídil! Chucpe Ovčáček si s fakty hraje ještě líp Premiér Bohuslav Sobotka odmítl podepsat rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana jmenovat Karla Srpa… číst článek
Unikátní výstava: Fotky z estébáckého špehování! Unikátní výstava: Fotky z estébáckého špehování! V kavárně, na zastávce i doma! Kam se chartisté hnuli, tam jim byli v patách všude estébáci. Léta… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Vladivojna La Chia
Vladivojna La Chia
zobrazit profil Vítězslav Vávra
Vítězslav Vávra
zobrazit profil Vanessa  Mae
Vanessa Mae
zobrazit profil Mardoša - Marek Huňát
Mardoša - Marek Huňát
zobrazit profil Martin Kumžák
Martin Kumžák
zobrazit profil James Newton Howard
James Newton Howard
zobrazit profil Jakub Jan Ryba
Jakub Jan Ryba
zobrazit profil Petr Hannig
Petr Hannig