Jaroslav Hutka

Datum narození: 21.4.1947
Místo narození: Olomouc
Profese: hudebník, skladatel, zpěvák
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Jaroslav Hutka absolvoval pražskou uměleckoprůmyslovou školu. Celý život se ale věnoval pouze hudbě.

Jaroslav Hutka začal vystupovat na konci šedesátých let společně s Vladimírem Veitem, tak tvořili duo Hutka a Veit. Vytvořil si ale vlastní program, ve kterém popularizoval moravské lidovky, čímž si získal širokou škálu posluchačů a následně byl mnohokrát vyhodnocen jako písničkář roku. Později založil folkové sdružení Šafrán, jehož byl také členem.

Toho času se stal i členem Charty 77, kterou založil tehdejší disident Václav Havel. V říjnu 1978 dokonce opustil tehdejší Československo a žil v Nizozemsku. To vše kvůli policejní šikaně a nesouhlasu s bývalým režimem. Po pádu komunismu se ale 26. listopadu 1989 vrátil a ještě toho dne si zazpíval na manifestaci Občanského fóra, které . Nesouhlasil s komunismem, ale ani s postkomunistickou demokracií, tu ostře a nahlas kritizoval.

Celý život se nebál říkat své názory na rovinu. To potvrdil i v písni, kde vykresluje národem oblíbeného Jaromíra Nohavicu jako "udavače z Těšína". Chtěl tak podle svých slov upozornit na fakt, že Nohavica koncem osmdesátých let donášel komunistické StB.

Hutka se k tomu vyjádřil následně takto:"V roce 1991 jsem se dozvěděl, že donášel komunistické státní bezpečnosti, a přestal jsem vyhledávat jeho společnost," vysvětlil písničkář a následně pak s úsměvem dodal: "Myslím si, že to k soudu nedojde, ale bylo by to veselé."

Nohavica, evidovaný od roku 1986 v seznamech StB pod krycím jménem Mirek, údajně udal publicistu Vladimíra Hanzela a svou přítelkyni Jarmilu Polákovou, kteří mu v únoru 1989 přinesli k podpisu petici za propuštění Václava Havla. Donášet měl i na Karla Kryla.

 

Články o celebritě

Unikátní výstava: Fotky z estébáckého špehování! Unikátní výstava: Fotky z estébáckého špehování! V kavárně, na zastávce i doma! Kam se chartisté hnuli, tam jim byli v patách všude estébáci. Léta… číst článek
Největší setkání chartistů: Po 40 letech slaví v Lucerně Největší setkání chartistů: Po 40 letech slaví v Lucerně Největší setkání chartistů všech dob se odehrálo v sobotu večer v pražské Lucerně. Signatářů Charty… číst článek
Zemřel kytarista Radim Hladík z Blue Effectu: Zabila ho fibróza plic Zemřel kytarista Radim Hladík z Blue Effectu: Zabila ho fibróza plic V neděli ráno ve věku 69 let zemřel kytarista Radim Hladík, který stál mimo jiné u zrodu Blue Effectu.… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Jaroslav Uhlíř
Jaroslav Uhlíř
zobrazit profil Karel Mrkvička
Karel Mrkvička
zobrazit profil Stanislav Wabi Daněk
Stanislav Wabi Daněk
zobrazit profil František Janeček
František Janeček
zobrazit profil Zdeněk Jurečka
Zdeněk Jurečka
zobrazit profil Pekař (Petr Štolba)
Pekař (Petr Štolba)
zobrazit profil Štěpán Rímský
Štěpán Rímský
zobrazit profil Varhan Orchestrovič Bauer
Varhan Orchestrovič Bauer