Josef Somr

Datum narození: 15.4.1934
Místo narození: Vracov u Kyjova
Profese: herec
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Josef Somr je uznávaný český herec, který ztvárnil spoustu významných rolí (často záporných postav) a za svou práci získal mnohá ocenění.

Josef Somr se narodil v malé obci na Moravě se dvěma bratry. Jeho otec pracoval na dráze a Josef tak nabyl dovedností, které se mu hodily v jedné z jeho nejslavnějších rolí výpravčího Hubičky. Po absolvování brněnské JAMU v roce 1956 hrál Josef Somr v Českém Těšíně, v brněnském Divadle bratří Mrštíků a mezi lety 1961 a 1965 v Pardubicích.

Ve filmu se poprvé Josef Somr objevil v roce 1964. V první polovině šedesátých let si ho totiž v pardubickém divadle všiml tehdejší pomocný režisér Juraj Herz a vybral si ho pro epizodní roli vězeňského lékaře ve filmu slavné dvojice režisérů Kadára a Klose Obžalovaný. Od roku 1965 také účinkoval na prknech pražského Činoherního klubu, a to až do osmdesátých let, kdy přešel do Národního divadla. Jeho první velkou příležitost mu nabídl Jiří Menzel – byla to role výpravčího Hubičky v oskarovém filmovém zpracování knihy Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky. Somrova hvězdná scéna, kdy razítkuje nahou zadnici půvabné Zdeničky, je nezapomenutelná.

Díky svým schopnostem ztvárnil Josef Somr spoustu negativních postav, nejrůznější padouchy, svůdce, podvodníky, ale také mnohé komplikované a zajímavé charaktery. Mezi jeho nejslavnější filmy patří například Údolí včel (1967), Žert (1968), Adelheid (1969), Smuteční slavnost (1969), Radost až do rána (1978), Tři veteráni (1983), Blázni a děvčátka (1989), Černí baroni (1992), Stůj, nebo se netrefím (1997) a mnohé další.

Za své celoživotní dílo získal mnohá významná ocenění. V roce 1987 mu byl například udělen titul zasloužilý umělec, v roce 2012 převzal Křišťálový glóbus za celoživotní přínos českému filmu a od prezidenta Václava Klause obdržel jedno z nejvyšších státních vyznamenání, medaili Za zásluhy (stejně jako třeba Jana Brejchová, Jiří Kodet, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová či Hana Maciuchová).

Jeho dlouholetou partnerkou byla herečka Zuzana Šavrdová, která v roce 2011 zemřela na rakovinu. Rok na to se Josef Somr oženil s její sestrou Jaroslavou Šavrdovou.

 

Články o celebritě

Potupa jako hrom aneb rána pod pás Maciuchové! Potupa jako hrom aneb rána pod pás Maciuchové! Oblíbená herečka, kterou můžeme znát například ze seriálu Ulice, dostala ránu pod pás. Časopis Sedmička… číst článek
Náhlý kolaps Somra (83): Ruší se představení! Náhlý kolaps Somra (83): Ruší se představení! Musel se urychleně odevzdat do rukou lékařů a následné péče manželky. Josef Somr (83) alias výpravčí… číst článek
Bartoška představil hosty letošních Varů: Chtěli jsme Belmonda, ale nemůže přijet! Proč? Bartoška představil hosty letošních Varů: Chtěli jsme Belmonda, ale nemůže přijet! Proč? Tři slavná zahraniční jména oznámil na tiskové konferenci k 52. ročníku mezinárodního filmového festivalu… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Patrik Děrgel
Patrik Děrgel
zobrazit profil Martina Patačová
Martina Patačová
zobrazit profil Tomáš  Kaberle
Tomáš Kaberle
zobrazit profil Marta Jandová
Marta Jandová
zobrazit profil Roman Timko
Roman Timko
zobrazit profil Veronika Vrecionová
Veronika Vrecionová
zobrazit profil Lukáš Kolářík
Lukáš Kolářík
zobrazit profil Ivan Martin Jirous
Ivan Martin Jirous