Josef Somr

Datum narození: 15.4.1934
Místo narození: Vracov u Kyjova
Profese: herec
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Josef Somr je uznávaný český herec, který ztvárnil spoustu významných rolí (často záporných postav) a za svou práci získal mnohá ocenění.

Josef Somr se narodil v malé obci na Moravě se dvěma bratry. Jeho otec pracoval na dráze a Josef tak nabyl dovedností, které se mu hodily v jedné z jeho nejslavnějších rolí výpravčího Hubičky. Po absolvování brněnské JAMU v roce 1956 hrál Josef Somr v Českém Těšíně, v brněnském Divadle bratří Mrštíků a mezi lety 1961 a 1965 v Pardubicích.

Ve filmu se poprvé Josef Somr objevil v roce 1964. V první polovině šedesátých let si ho totiž v pardubickém divadle všiml tehdejší pomocný režisér Juraj Herz a vybral si ho pro epizodní roli vězeňského lékaře ve filmu slavné dvojice režisérů Kadára a Klose Obžalovaný. Od roku 1965 také účinkoval na prknech pražského Činoherního klubu, a to až do osmdesátých let, kdy přešel do Národního divadla. Jeho první velkou příležitost mu nabídl Jiří Menzel – byla to role výpravčího Hubičky v oskarovém filmovém zpracování knihy Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky. Somrova hvězdná scéna, kdy razítkuje nahou zadnici půvabné Zdeničky, je nezapomenutelná.

Díky svým schopnostem ztvárnil Josef Somr spoustu negativních postav, nejrůznější padouchy, svůdce, podvodníky, ale také mnohé komplikované a zajímavé charaktery. Mezi jeho nejslavnější filmy patří například Údolí včel (1967), Žert (1968), Adelheid (1969), Smuteční slavnost (1969), Radost až do rána (1978), Tři veteráni (1983), Blázni a děvčátka (1989), Černí baroni (1992), Stůj, nebo se netrefím (1997) a mnohé další.

Za své celoživotní dílo získal mnohá významná ocenění. V roce 1987 mu byl například udělen titul zasloužilý umělec, v roce 2012 převzal Křišťálový glóbus za celoživotní přínos českému filmu a od prezidenta Václava Klause obdržel jedno z nejvyšších státních vyznamenání, medaili Za zásluhy (stejně jako třeba Jana Brejchová, Jiří Kodet, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová či Hana Maciuchová).

Jeho dlouholetou partnerkou byla herečka Zuzana Šavrdová, která v roce 2011 zemřela na rakovinu. Rok na to se Josef Somr oženil s její sestrou Jaroslavou Šavrdovou.

 

Články o celebritě

Bartoška představil hosty letošních Varů: Chtěli jsme Belmonda, ale nemůže přijet! Proč? Bartoška představil hosty letošních Varů: Chtěli jsme Belmonda, ale nemůže přijet! Proč? Tři slavná zahraniční jména oznámil na tiskové konferenci k 52. ročníku mezinárodního filmového festivalu… číst článek
Tajemství Josefa Somra (83): Facky za razítkování zadku! Tajemství Josefa Somra (83): Facky za razítkování zadku! Milostná scéna s příchutí facek! Tak na razítkování nahého zadku z Ostře sledovaných vlaků bude do… číst článek
Vystřiženo z GEN: Somr prozradil skrytý fígl v razítkovací scéně v Ostře sledovaných vlacích Vystřiženo z GEN: Somr prozradil skrytý fígl v razítkovací scéně v Ostře sledovaných vlacích Oscarový film Ostře sledované vlaky z roku 1966 je plný slavných hereckých tváří. Jednou z nich byl… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Daniel Holzer
Daniel Holzer
zobrazit profil Stanislav Wabi Daněk
Stanislav Wabi Daněk
zobrazit profil Zuzana Donutilová
Zuzana Donutilová
zobrazit profil Peter Krause
Peter Krause
zobrazit profil Jaroslava Obermaierová
Jaroslava Obermaierová
zobrazit profil Vašo Patejdl
Vašo Patejdl
zobrazit profil Václav  Chaloupek
Václav Chaloupek
zobrazit profil Herbert Slavík
Herbert Slavík