Zuzana Šavrdová

Datum narození: 6.6.1945
Datum úmrtí: 31.3.2011
Místo narození: Praha
Profese: herečka
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Dlouholetá partnerka Josefa Somra byla sama talentovanou, i když méně známou herečkou. Působila zejména na prknech Národního divadla.

Herectví měla Zuzana Šavrdová v krvi. Její otec, Zděnek Šavrda, byl dlouholetým členem činohry Národního divadla a její matka, Jana Mikulová, byla loutkoherečkou. Zuzana ale původně chtěla být tanečnicí, a tak navštěvovala baletní přípravku Národního divadla. Tak se poprvé dostala ke hraní a v roce 1954 si zde ve svých devíti letech zahrála v pohádce Sůl nad zlato. Maturovala na gymnáziu v roce 1962 a pokrčovala na Pražské konzervatoři studem tance, které ale nedokončila. Ještě jako studentka konzervatoře debutovala ve slavném filmu Starci na chmelu v roli jedné ze studentek.
V letech 1964 - 1966 působila Šavrdová v činoherní skupině Uměleckého souboru ministerstva vnitra. Potom se dostala do Hudebního divadla Karlín, kde vystupovala jako sólistka až do roku 1972. V té době také hostovala v Národním divadle (například  v představeních Naši furianti nebo Hadrián z Římsů). Byla tak talentovaná, že netrvalo dlouho a od srpna roku 1972 působila jako stálá členka činohry Národního divadla a udržela se tam až do své smrti. 
Po Starcích na chmelu přišli i další filmové, třebaže malé, role. V roce 1969 dostala Šavrdová možnost ztvárnit větší roli ve filmu Šest černých dívek aneb Proč zmizel Zajíc? podle předlohy Josefa Škvoreckého. Další významnější roli ztvárnila ve filmu Nezralé maliny z roku 1980, ale do Sametové revoluce se ve filmech objevovala jen málo. Po ní však následoval obrat a zahrála si například v komedii Ro(c)k podvraťáků, Sněženky a machři po 25 letech, nebo v českém filmovém dramatu Hlídač č. 47 po boku Karla Rodena. Naposledy se objevila v roce 2009 ve filmu Kawasakiho růže.

Zuzana Šavrdová byla dlouholetou partnerkou herce Josefa Somra a přes i to, že spolu žili mnoho let, se nikdy nevzali. Tvořili milující a šťastný pár. V únoru 2011 Šavrdová veřejnosti prozradila, že má rakovinu a o měsíc později nemoci podlehla. Na poslední rozloučení s talentovanou herečkou přišla spousta kolegů z branže, například Eliška Balzerová nebo Miluše Šplechtová. Rok po smrti Zuzany se Josef Somr oženil s její sestrou Jaroslavou Šavrdovou.