Vítězslav Lavička

Datum narození: 30.4.1963
Místo narození: Plzeň
Profese: fotbalový trenér
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Vítězslav Lavička je bývalý český fotbalista a trenér v současnosti působící v pražském klubu AC Sparta Praha. Je jedním z nejúspěšnějších českých trenérů.

Vítězslav Lavička s fotbalem začínal v Plzni, když mu bylo devět let. Od 16 hrál pravidelně 2. ligu za seniory a v 19 letech přestoupil do pražské Sparty, se kterou slavil sedmkrát titul. Jako hráč prošel kluby RH Cheb, SK Hradec Králové, Bohemians Praha a SK Chrudim. V současnosti je příležitostným hráčem TJ Sokol Plasy.

Vítězslav Lavička začal svou trenérskou kariéru v Chrudimi, poté působil jako asistent ve Spartě, kde získal čtyřikrát titul. Ve Spartě byl hlavním trenérem v roce 2002, ale byl po nezískání titulu odvolán. Přesídlil tedy na Žižkov a s týmem Viktorky vybojoval v roce 2003 třetí místo v lize, ale již po šesti kolech byl v další sezóně odvolán. 

Vítězslav Lavičkalednu 2004 přijal místo trenéra v Liberci, se kterým získal v sezóně 2005/06 mistrovský titul. Po čtvrté příčce v sezóně následující, Lavička na post trenéra Liberce rezignoval. Po ukončení angažmá v Liberci se stal trenérem fotbalové reprezentace do 21 let. V polovině kvalifikačního cyklu přijal nabídku pražské Sparty, kterou převzal po Michalu Bílkovi. Angažmá se mu opět příliš nevyvedlo.

Vítězslav Lavička poté trénoval v letech 2009-12 v Austrálii klub Sydney FC, který dovedl v sezoně 2009/10 k titulu mistra AustráliePoté se vrátil do České republiky a opět převzal Spartu. V sezóně 2012/13 skončila Sparta v dostizích o ligové prvenství pod jeho vedením na druhé příčce za Viktorií Plzeň.

Vítězslav Lavička v následujícím ročníku už se Spartou zisk ligového titulu slavil. O prvenství bylo jasno již ve 27. kole 4. května 2014. Zároveň dovedl Spartu ke druhému double, 17. května 2014 po výhře 8:7 v penaltovém rozstřelu ve finále Poháru České pošty proti Viktorii Plzeň. Pro pražský klub to byl druhý double od rozpadu federální ligy.

Vítězslav Lavička získal i několik individuálních ocenění. V roce 2006 se stal trenérem roku v anketě Fotbalista roku a stal se čtyřikrát trenérem měsíce Gambinus ligy. Vystudoval střední průmyslovou školu. Je ženatý, s manželkou Irenou má dvě děti - Terezu a Adélu. 

 

Články o celebritě

Vysoká hra Zdeňka Haníka: Jednotná národní strategie - ideál, či utopie? Vysoká hra Zdeňka Haníka: Jednotná národní strategie - ideál, či utopie? Výpověď osmi špičkových reprezentačních fotbalových trenérů najednou v posledním čísle Sport Magazínu… číst článek
Jednadvacítka vyzkouší v Polsku tři nováčky, Lavička nominoval Sáčka a Nečase Jednadvacítka vyzkouší v Polsku tři nováčky, Lavička nominoval Sáčka a Nečase Česká fotbalová reprezentace do 21 let se chystá na poslední zkušební sraz před závěrečnou přípravou… číst článek
Jankto uchvátil Italy a zaujal v Anglii! Adoptovaný syn kouče, vtipkují Jankto uchvátil Italy a zaujal v Anglii! Adoptovaný syn kouče, vtipkují Působili zde obránci Marek Jankulovski, Tomáš Sivok a Tomáš Zápotočný. Klub také vlastnil útočníka… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Lucie Svěcená
Lucie Svěcená
zobrazit profil Lukáš Gdula
Lukáš Gdula
zobrazit profil Lukáš Filip
Lukáš Filip
zobrazit profil Jaroslav Šilhavý
Jaroslav Šilhavý
zobrazit profil Karel Brückner
Karel Brückner
zobrazit profil Jaroslav Hlinka
Jaroslav Hlinka
zobrazit profil Ondřej Vitásek
Ondřej Vitásek
zobrazit profil Martin Erat
Martin Erat