Vítězslav Lavička

Datum narození: 30.4.1963
Místo narození: Plzeň
Profese: fotbalový trenér
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Vítězslav Lavička je bývalý český fotbalista a trenér v současnosti působící v pražském klubu AC Sparta Praha. Je jedním z nejúspěšnějších českých trenérů.

Vítězslav Lavička s fotbalem začínal v Plzni, když mu bylo devět let. Od 16 hrál pravidelně 2. ligu za seniory a v 19 letech přestoupil do pražské Sparty, se kterou slavil sedmkrát titul. Jako hráč prošel kluby RH Cheb, SK Hradec Králové, Bohemians Praha a SK Chrudim. V současnosti je příležitostným hráčem TJ Sokol Plasy.

Vítězslav Lavička začal svou trenérskou kariéru v Chrudimi, poté působil jako asistent ve Spartě, kde získal čtyřikrát titul. Ve Spartě byl hlavním trenérem v roce 2002, ale byl po nezískání titulu odvolán. Přesídlil tedy na Žižkov a s týmem Viktorky vybojoval v roce 2003 třetí místo v lize, ale již po šesti kolech byl v další sezóně odvolán. 

Vítězslav Lavičkalednu 2004 přijal místo trenéra v Liberci, se kterým získal v sezóně 2005/06 mistrovský titul. Po čtvrté příčce v sezóně následující, Lavička na post trenéra Liberce rezignoval. Po ukončení angažmá v Liberci se stal trenérem fotbalové reprezentace do 21 let. V polovině kvalifikačního cyklu přijal nabídku pražské Sparty, kterou převzal po Michalu Bílkovi. Angažmá se mu opět příliš nevyvedlo.

Vítězslav Lavička poté trénoval v letech 2009-12 v Austrálii klub Sydney FC, který dovedl v sezoně 2009/10 k titulu mistra AustráliePoté se vrátil do České republiky a opět převzal Spartu. V sezóně 2012/13 skončila Sparta v dostizích o ligové prvenství pod jeho vedením na druhé příčce za Viktorií Plzeň.

Vítězslav Lavička v následujícím ročníku už se Spartou zisk ligového titulu slavil. O prvenství bylo jasno již ve 27. kole 4. května 2014. Zároveň dovedl Spartu ke druhému double, 17. května 2014 po výhře 8:7 v penaltovém rozstřelu ve finále Poháru České pošty proti Viktorii Plzeň. Pro pražský klub to byl druhý double od rozpadu federální ligy.

Vítězslav Lavička získal i několik individuálních ocenění. V roce 2006 se stal trenérem roku v anketě Fotbalista roku a stal se čtyřikrát trenérem měsíce Gambinus ligy. Vystudoval střední průmyslovou školu. Je ženatý, s manželkou Irenou má dvě děti - Terezu a Adélu. 

 

Články o celebritě

Lavička po lekci od Řeků: Devalvovali jsme teoretické šance na postup Lavička po lekci od Řeků: Devalvovali jsme teoretické šance na postup Trenér české fotbalové reprezentace do 21 let Vítězslav Lavička po dnešní prohře 0:3 v kvalifikačním… číst článek
Patří Juventusu, ale nehraje ani ve druhé lize. Nelituju, hlásí Macek Patří Juventusu, ale nehraje ani ve druhé lize. Nelituju, hlásí Macek Někdy stačí málo. Třeba jen tři odehrané zápasy. Roman Macek je v italské Cremoně věčným náhradníkem.… číst článek
Malík staví sportovní radu FAČR. Získal Uhrina, jedná i s Rosickým Malík staví sportovní radu FAČR. Získal Uhrina, jedná i s Rosickým Ve vznikající sportovní radě Fotbalové asociace ČR, která bude sloužit jako poradní orgán nejen pro… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Jan Skácelík
Jan Skácelík
zobrazit profil Radek Štěpánek
Radek Štěpánek
zobrazit profil Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar
zobrazit profil Rostislav Klesla
Rostislav Klesla
zobrazit profil Helena Fibingerová
Helena Fibingerová
zobrazit profil David Svoboda
David Svoboda
zobrazit profil Vendula Frintová
Vendula Frintová
zobrazit profil Marek Matějovský
Marek Matějovský