Vítězslav Lavička

Datum narození: 30.4.1963
Místo narození: Plzeň
Profese: fotbalový trenér
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Vítězslav Lavička je bývalý český fotbalista a trenér v současnosti působící v pražském klubu AC Sparta Praha. Je jedním z nejúspěšnějších českých trenérů.

Vítězslav Lavička s fotbalem začínal v Plzni, když mu bylo devět let. Od 16 hrál pravidelně 2. ligu za seniory a v 19 letech přestoupil do pražské Sparty, se kterou slavil sedmkrát titul. Jako hráč prošel kluby RH Cheb, SK Hradec Králové, Bohemians Praha a SK Chrudim. V současnosti je příležitostným hráčem TJ Sokol Plasy.

Vítězslav Lavička začal svou trenérskou kariéru v Chrudimi, poté působil jako asistent ve Spartě, kde získal čtyřikrát titul. Ve Spartě byl hlavním trenérem v roce 2002, ale byl po nezískání titulu odvolán. Přesídlil tedy na Žižkov a s týmem Viktorky vybojoval v roce 2003 třetí místo v lize, ale již po šesti kolech byl v další sezóně odvolán. 

Vítězslav Lavičkalednu 2004 přijal místo trenéra v Liberci, se kterým získal v sezóně 2005/06 mistrovský titul. Po čtvrté příčce v sezóně následující, Lavička na post trenéra Liberce rezignoval. Po ukončení angažmá v Liberci se stal trenérem fotbalové reprezentace do 21 let. V polovině kvalifikačního cyklu přijal nabídku pražské Sparty, kterou převzal po Michalu Bílkovi. Angažmá se mu opět příliš nevyvedlo.

Vítězslav Lavička poté trénoval v letech 2009-12 v Austrálii klub Sydney FC, který dovedl v sezoně 2009/10 k titulu mistra AustráliePoté se vrátil do České republiky a opět převzal Spartu. V sezóně 2012/13 skončila Sparta v dostizích o ligové prvenství pod jeho vedením na druhé příčce za Viktorií Plzeň.

Vítězslav Lavička v následujícím ročníku už se Spartou zisk ligového titulu slavil. O prvenství bylo jasno již ve 27. kole 4. května 2014. Zároveň dovedl Spartu ke druhému double, 17. května 2014 po výhře 8:7 v penaltovém rozstřelu ve finále Poháru České pošty proti Viktorii Plzeň. Pro pražský klub to byl druhý double od rozpadu federální ligy.

Vítězslav Lavička získal i několik individuálních ocenění. V roce 2006 se stal trenérem roku v anketě Fotbalista roku a stal se čtyřikrát trenérem měsíce Gambinus ligy. Vystudoval střední průmyslovou školu. Je ženatý, s manželkou Irenou má dvě děti - Terezu a Adélu. 

 

Články o celebritě

Jednadvacítka udolala San Marino a drží naději, trefili se Ladra a Král Jednadvacítka udolala San Marino a drží naději, trefili se Ladra a Král Čeští fotbalisté do 21 let v kvalifikaci mistrovství Evropy porazili poslední tým skupiny San Marino… číst článek
Matouška jsme řešili s Jarolímem, řekl Lavička. Ale škola má přednost Matouška jsme řešili s Jarolímem, řekl Lavička. Ale škola má přednost Podle očekávání nechybí v nominaci reprezentační jednadvacítky. Jan Matoušek si skvělými výkony v… číst článek
Lavička o Matouškovi v reprezentaci: Jeho vzestup překvapil i mě Lavička o Matouškovi v reprezentaci: Jeho vzestup překvapil i mě Naděje je mizivá, ale ještě nezhasla. Česká jednadvacítka bude za dva týdny hrát o udržení titěrné… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Jaroslav Plašil
Jaroslav Plašil
zobrazit profil Kei Nišikori
Kei Nišikori
zobrazit profil Venus Williams
Venus Williams
zobrazit profil Adam Václavík
Adam Václavík
zobrazit profil Vendula Hopjáková
Vendula Hopjáková
zobrazit profil Štěpán Vachoušek
Štěpán Vachoušek
zobrazit profil Alexander Ovečkin
Alexander Ovečkin
zobrazit profil Mario Lemieux
Mario Lemieux