Jiří Schelinger

Datum narození: 6.3.1951
Datum úmrtí: 13.4.1981
Místo narození: Bousov
Profese: zpěvák, skladatel
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Jiří Schelinger byl přední český rockový zpěvák. Nad okolnostmi jeho smrti visí otazník, zpěvákův nezapomenutelný chraplák však provází počátky hard rocku.

Ve své době ho lidé buď milovali, nebo nesnášeli. Jiří Schelinger provokoval jak svým zjevem a hlasem, tak politickými postoji. Kvůli tomu nedokončil ani učení na instalatéra. V roce 1968 byl zadržen kvůli šíření politických plakátů hlásajících „okupanti táhněte“, „Moskva 2000 km“ nebo „Rusáci a uzený nejlepší jsou studený“ (před tím ale spolužáky - komplice varoval). V zadržovací vazbě se pokusil o demonstrativní sebevraždu a dosáhl tak přemístění do Bohnic. Díky získání modré knížky nemusel do armády. Po propuštění z léčebny se stal v divadle Jiřího Wolkera kulisákem.

Svou první kapelu Nothing But Nothing založil už na základní škole. Významnější byla jeho úloha ve skupině Iva Trojana Smaragd. Během vystupování poznal i svou první ženu Alenu. Z manželství vzešla dcera Andrea.

Po rozvodu zaujal nejprve místo kytaristy a zpěváka bluesové kapely The Happy Five, pak přešel do skupiny Karla Šípa, Faraon. Ze spolupráce Jiřího Schelingera, Jaroslava Uhlíře, Zdeňka Svěráka a právě Karla Šípa pak vznikly hity jako Hledám dům holubí nebo René, já a Rudolf.

Později získal jeho fenomenální hlas František Ringo Čech a společnými silami vytvořili první nový hit Švihák lázeňský. Největším zlomem bylo vydání první hardrockové desky u nás – Hrrr na ně…, kterou tvořili i za strachu z cenzury.

O JIŘÍM SCHELINGEROVI ČTĚTE ZDE>>

Chvíli se dokonce mluvilo o tom, že Jiří Schelinger by měl nahradit Ozzyho Osbourna v kapele Black Sabbath. S kapelou dosáhl alespoň toho, že byl předskokanem anglické kapely Smokie na vystoupení v Polsku. Posledním připravovaným albem bylo Zemětřesení, které kvůli jeho předčasné smrti ale nebylo dokončeno (nakonec vzniklo ve složení Brichta, Doležal, Henych, Smetáček).

Smrt Jiřího Schelingera provází mnoho otázek. Nejpravděpodobnější verzí je, že došlo k siláckému skoku dvou mužů z bratislavského mostu, protože chtěli udělat dojem na mladou slečnu. První muž se chytil bóje, druhý muž (Jiří Schelinger) utonul. Jiří měl být v Bratislavě kvůli natáčení playbacku k filmovému hitu Což takhle dát si špenát. V té době žil s Jitkou Poledňákovou Schelingerovou, která se k této verzi příběhu také přiklání.

 

Články o celebritě

Před 40 lety režim zneužil přední umělce proti Chartě 77: Podepsali a styděli se! Před 40 lety režim zneužil přední umělce proti Chartě 77: Podepsali a styděli se! Komunistickým papalášům nebylo nic svaté! Dokonce ani umělecké legendy. Klidně je zneužili. Ze strachu… číst článek
40 LET OD CHARTY 77: Kdo podepsal antichartu... a kdo měl odvahu vzdorovat! 40 LET OD CHARTY 77: Kdo podepsal antichartu... a kdo měl odvahu vzdorovat! Byl to největší tyátr v dějinách českého divadla! Hlavní role v něm ztvárnily herecké legendy a ti… číst článek
Vystresovaný Petr Rychlý: Velký návrat... Vystresovaný Petr Rychlý: Velký návrat... Obrovské překvapení! O to se postará už dnes večer Petr Rychlý (51) v show Tvoje tvář má známý hlas.… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Jessica Simpson
Jessica Simpson
zobrazit profil Petr Janda
Petr Janda
zobrazit profil Petr Kolář
Petr Kolář
zobrazit profil Iveta Bartošová
Iveta Bartošová
zobrazit profil Karel Plíhal
Karel Plíhal
zobrazit profil Láďa Kerndl
Láďa Kerndl
zobrazit profil Petr Sepéši
Petr Sepéši
zobrazit profil Whitney Houston
Whitney Houston