František Filip

Datum narození: 26.12.1930
Místo narození: Písek
Profese: Režisér

Související celebrity

Životopis

František Filip jako stvořitel Chalupářů. Především takto se zapsal do paměti televizních diváků. Ačkoli natáčení už skončilo, jeden z nejúspěšnějších českých režisérů vydělává dál.

Na svém kontě má František Filip na 600 filmů nejrůznějších žánrů. Během studií na pražské FAMU se zabýval spíše divadlem. Po studiu ho ale nakonec zlákala televize, a tak se začal tedy zabývat spíše televizní tvorbou. Do říše dětí pronikl v roce 1960 loutkovým seriálem Jak šel Ferda do světa, do říše dospělých pak seriálem Tři chlapi v chalupě.

Ve chvíli, kdy vstoupil František Filip „do služeb“ Barrandova, přibyla na jeho konto další významná díla jako Utrpení mladého BoháčkaPavlem Landovským, Nezralé maliny s Milošem Nedbalem, Ladislavem Peškem či Františkem Filipovským, Ikarův pád s Vladimírem Menšíkem, Janou Hlaváčovou a Jaromírem Hanzlíkem, Kočár nejsvětější svátosti s Janem Werichem a mnoho dalších.

Jméno František Filip zaznívá i v zahraničí, a to převážně kvůli adaptacím předloh světové klasiky. Prodaná nevěsta se tak mohla objevit na obrazovkách a co více, stejně jako řada jeho dalších prací dostala možnost získat mezinárodní ocenění.

A s jakými dalšími díly je František Filip spojován? Největší ohlas sklidil seriál z roku 1975 Chalupáři, ve kterém předvedli své skvělé výkony Jiří Sovák, Josef Kemr, Jiřina Bohdalová a další (Filip je i po letech moc chválil za výkony). Nemalý úspěch zaznamenaly i filmy a seriály jako Byl jednou jeden dům, Rozpaky kuchaře Svatopluka, Případ Platfus, Cirkus Humberto (1988), Náhrdelník s Libuší Šafránkovou, Kulihrášek a zakletá princezna, Pra pra pra, F. L. Věk (s vynikajícím Radoslavem Brzobohatým), Sňatky z rozumu, aj. Tyto oblíbené a stále reprízované seriály jsou pro slavného režiséra dodnes zlatý důl.

 

Články o celebritě

Režisér Filip o smrti Luby Skořepové (†93): Chtěla už sama odejít! Režisér Filip o smrti Luby Skořepové (†93): Chtěla už sama odejít! Aranka z nesmrtelného seriálu Chalupáři bude všem chybět. Smrt Luby Skořepové (†93) den před Štědrým… číst článek
Ťukněte si s celebritou! Herečka Zuzana Bydžovská slaví 55. narozeniny! Ťukněte si s celebritou! Herečka Zuzana Bydžovská slaví 55. narozeniny! Herečka s nezaměnitelným hlasem, držitelka tří Českých lvů a členka souboru… číst článek
Vladimíru Menšíkovi by bylo 87: Naléval vínem i malé děti! Vladimíru Menšíkovi by bylo 87: Naléval vínem i malé děti! Vladimír Menšík (†58), který by dnes slavil 87. narozeniny, byl nejen legendární herec a bavič, ale… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Zdeněk Janáček
Zdeněk Janáček
zobrazit profil Olga Menzelová-Kelymanová
Olga Menzelová-Kelymanová
zobrazit profil Petr Kracík
Petr Kracík
zobrazit profil Jožo Halászek
Jožo Halászek
zobrazit profil Lucie Konášová
Lucie Konášová
zobrazit profil Adrian Stojkov
Adrian Stojkov
zobrazit profil Jan Menšík
Jan Menšík
zobrazit profil Jan Petráň
Jan Petráň