František Filip

Datum narození: 26.12.1930
Místo narození: Písek
Profese: Režisér

Související celebrity

Životopis

František Filip jako stvořitel Chalupářů. Především takto se zapsal do paměti televizních diváků. Ačkoli natáčení už skončilo, jeden z nejúspěšnějších českých režisérů vydělává dál.

Na svém kontě má František Filip na 600 filmů nejrůznějších žánrů. Během studií na pražské FAMU se zabýval spíše divadlem. Po studiu ho ale nakonec zlákala televize, a tak se začal tedy zabývat spíše televizní tvorbou. Do říše dětí pronikl v roce 1960 loutkovým seriálem Jak šel Ferda do světa, do říše dospělých pak seriálem Tři chlapi v chalupě.

Ve chvíli, kdy vstoupil František Filip „do služeb“ Barrandova, přibyla na jeho konto další významná díla jako Utrpení mladého BoháčkaPavlem Landovským, Nezralé maliny s Milošem Nedbalem, Ladislavem Peškem či Františkem Filipovským, Ikarův pád s Vladimírem Menšíkem, Janou Hlaváčovou a Jaromírem Hanzlíkem, Kočár nejsvětější svátosti s Janem Werichem a mnoho dalších.

Jméno František Filip zaznívá i v zahraničí, a to převážně kvůli adaptacím předloh světové klasiky. Prodaná nevěsta se tak mohla objevit na obrazovkách a co více, stejně jako řada jeho dalších prací dostala možnost získat mezinárodní ocenění.

A s jakými dalšími díly je František Filip spojován? Největší ohlas sklidil seriál z roku 1975 Chalupáři, ve kterém předvedli své skvělé výkony Jiří Sovák, Josef Kemr, Jiřina Bohdalová a další (Filip je i po letech moc chválil za výkony). Nemalý úspěch zaznamenaly i filmy a seriály jako Byl jednou jeden dům, Rozpaky kuchaře Svatopluka, Případ Platfus, Cirkus Humberto (1988), Náhrdelník s Libuší Šafránkovou, Kulihrášek a zakletá princezna, Pra pra pra, F. L. Věk (s vynikajícím Radoslavem Brzobohatým), Sňatky z rozumu, aj. Tyto oblíbené a stále reprízované seriály jsou pro slavného režiséra dodnes zlatý důl.

 

Články o celebritě

Pohřeb dramaturgyně Sanitky Dudkové (†85): Manžela jí sebrala Štěpánková! Pohřeb dramaturgyně Sanitky Dudkové (†85): Manžela jí sebrala Štěpánková! Nebyla to jen shoda jmen. Zesnulou dramaturgyni České televize Janu Dudkovou (†85) pojilo s režisérem… číst článek
Pohřeb dramaturgyně slavné Sanitky: Dcera děkovala za dětství, smutnil i František Filip (86)  Pohřeb dramaturgyně slavné Sanitky: Dcera děkovala za dětství, smutnil i František Filip (86) Kolegové a přátelé se naposledy rozloučili s dramaturgyní České televize a scénáristkou Janou Dudkovou… číst článek
Režisér Filip o natáčení s Menšíkem: Už nevěděl chudák, která bije... Režisér Filip o natáčení s Menšíkem: Už nevěděl chudák, která bije... Režisér František Filip (86) zavzpomínal na jedno ze svých posledních natáčení s Vladimírem Menšíkem … číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Olga Menzelová-Kelymanová
Olga Menzelová-Kelymanová
zobrazit profil Jan Hřebejk
Jan Hřebejk
zobrazit profil Zdeněk Zelenka
Zdeněk Zelenka
zobrazit profil Jiří Vejdělek
Jiří Vejdělek
zobrazit profil Stanislav Milota
Stanislav Milota
zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka
zobrazit profil Jakub Zindulka
Jakub Zindulka
zobrazit profil Petr Nikolaev
Petr Nikolaev