Tomáš Vokoun

Datum narození: 2.7.1976
Přezdívka: Voky
Místo narození: Karlovy Vary
Váha: 90 kg
Výška: 184 cm
Profese: hokejový brankář
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Tomáš Vokoun je český profesionální hokejový brankář, působící v zámořské NHL. Stal se dvakrát mistrem světa a držitelem bronzu z olympijských her.

Tomáš Vokoun se narodil 2. července 1976 v Karlových Varech, ale je odchovancem kladenského hokeje. V letech 1993-95 zde chytal českou extraligu. Poté odešel do zámoří. Vokoun je jedním z nejníže draftovaných hvězd současnosti. V roce 1994 ho až jako 226. celkově draftoval Montreal Canadiens. V týmu se ale neprosadil a chytal spíše v nižší AHL.

Tomáš Vokoun od roku 1998 chytal v Nashvillu Predators, kde pořádně nastartoval svou kariéru. Stabilně byl v A Týmu od sezony 2000/01. V klubu odchytal celkem 8 sezon, výluku 2004/05 strávil u Znojemských Orlů a ve finském HIFK. V letech 2007-2011 bránil v klubu Florida Panthers. Vokoun zde byl jasnou jedničkou, odchytal v průměru 62 zápasů za sezonu, ale do play-off nikdy nepostoupil.

Tomáš Vokoun poté přestoupil do Washingtonu Capitals, kde v sezoně 2011/12 vytvořil dvojici s českým mladíčkem Michalem Neuvirthem. Ročník 2012/13 strávil jako dvojka Marc-André Fleuryho v Pittsburghu Penguins. V play-off Vokoun Fleuryho vytlačil z pozice jedničky a dovedl tým do finále konference. Sezonu 2013/14 kvůli krevní sraženině vynechal.

Tomáš Vokoun posbíral v české reprezentaci mnoho úspěchů. Je majitelem bronzu ze Světového Poháru 2004, ZOH v Turíně a dvojnásobným mistrem světa (2005, 2010). Chytal také na olympiádě ve Vancouveru 2010. V roce 2010 získal Zlatou hokejku. V dubnu 2013 oznámil konec reprezentační kariéry. Nicméně v následujícím roce se do hokejové brány vrátil. A opět zářil jako jedna z brankářských hvězd nejprestižnější hokejové soutěže světa.

Tomáš Vokoun je ženatý s Mgr. Dagmar Vokounovou-Franzeovou, která pracuje jako vědecko-výzkumný pracovník katedry archeologie na Západočeské univerzitě v Plzni. Mají spolu dvě dcery, Adélu a Natálii.

 

Články o celebritě

Michaela, »vdova« po hokejistovi Vašíčkovi (†30): Je konečně zamilovaná! Michaela, »vdova« po hokejistovi Vašíčkovi (†30): Je konečně zamilovaná! Pepču, jak mu láskyplně říkala, bude mít navždy v srdci. Jenže život běží dál... Dlouhých pět let… číst článek
Frolík o změnách Calgary, české kolonii, i zapomenutém Havlátovi Frolík o změnách Calgary, české kolonii, i zapomenutém Havlátovi Díky dlouhodobé smlouvě, která mu běží až do roku 2020, je Michael Frolík pomyslným vůdcem potenciální… číst článek
Francouz bojuje o post jedničky. K helmě ho inspiroval zlatý Vokoun Francouz bojuje o post jedničky. K helmě ho inspiroval zlatý Vokoun Když před sedmi týdny nastupoval do přípravy hokejové reprezentace, tak asi jen doufal, že v posledním… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Petr Koukal
Petr Koukal
zobrazit profil Aleš Píša
Aleš Píša
zobrazit profil Lukáš Lizánek
Lukáš Lizánek
zobrazit profil Jiřina Ptáčníková
Jiřina Ptáčníková
zobrazit profil David Lafata
David Lafata
zobrazit profil Marek Jankulovski
Marek Jankulovski
zobrazit profil Kateřina Emmons
Kateřina Emmons
zobrazit profil Ondřej Synek
Ondřej Synek