Karel Brückner

Datum narození: 13.11.1939
Místo narození: Olomouc
Profese: fotbalový trenér
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Karel Brückner je bývalý profesionální fotbalista, uznávaný trenér a v současné době konzultant českého národního týmu, který sám vedl v letech 2001-08.

Karel Brückner se narodil 13.11.1939 v Olomouci za Protektorátu Čechy a Morava. Jako hráč působil spíše v nižších soutěžích. Jeho kariéra je spjata především se Sigmou Olomouc, ve které hrál v letech 1957-72. Kariéru ukončil po sezoně 1972/73, kterou strávil v Baníku Ostrava. 

Karel Brückner před příchodem k seniorské reprezentaci působil v letech 1998–2001 jako trenér reprezentace do 21 let, se kterou získal stříbro na Mistrovství Evropy v roce 2000. Jako hráč působil především v Sigmě Olomouc, kterou pak jako trenér dovedl v sezoně 1991/92 až do čtvrtfinále Poháru UEFA.

Karel Brückner v roce 2004 dovedl reprezentační mužstvo k bronzové medaili na Mistrovství Evropy, když český výběr podlehl v semifinále Řecku 0:1 v prodloužení. Na Mistrovství světa 2006 Brücknerův tým nepostoupil ze základní skupiny. I přes tento neúspěch Brückner trenérem české reprezentace zůstal a pod jeho vedením tým Česka vyhrál kvalifikační skupinu na Mistrovství Evropy 2008, kde pak vypadl v základní skupině.

Karel Brückner poté skončil a stal se hlavním trenérem rakouské reprezentace. Tu opustil po sedmi odehraných zápasech 2. března 2009 na svou vlastní žádost.  S Rakouskem dokázal porazit v kvalifikačním zápase např. silnou Francii, ale poté přišly ztráty bodů kvůli porážce v Litvě a remíze s Faerskými ostrovy. 

V minulosti se řešil jeho návrat k repezentaci, kde měl vytvořit tým s Ivanem Haškem a Michalem Bílkem, k návratu ale nedošlo. V listopadu 2013 stál o angažování Karla Brücknera český klub FC Viktoria Plzeň, který hledal nástupce za trenéra Pavla Vrbu. Karel Brückner nabídku odmítl. V lednu 2014 přijal místo konzultanta českého národního týmu.

 

Články o celebritě

Co (ne)víte o posilách Sparty a Slavie: Jednoruký bandita i odpůrce Ruska Co (ne)víte o posilách Sparty a Slavie: Jednoruký bandita i odpůrce Ruska Do české ligy se valí jedno zvučné jméno za druhým. Sparta jako první angažovala střelce Marka Janka… číst článek
Sparťanská posila Janko: pálil pod Brücknerem, sledovala ho Barcelona Sparťanská posila Janko: pálil pod Brücknerem, sledovala ho Barcelona Trenér Andrea Stramaccioni chtěl ve Spartě něco "special," tak tady to má. Brankáře v české lize… číst článek
Vachoušek končí kariéru. Přijďte na můj poslední zápas, zve fanoušky Vachoušek končí kariéru. Přijďte na můj poslední zápas, zve fanoušky Ještě dva zápasy a šmytec. Technicky vybavený fotbalista Štěpán Vachoušek se rozhodl ve 37 letech… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Martin Fuksa
Martin Fuksa
zobrazit profil Václav Benda
Václav Benda
zobrazit profil František Rajtoral
František Rajtoral
zobrazit profil Ladislav Krejčí
Ladislav Krejčí
zobrazit profil Marek Suchý
Marek Suchý
zobrazit profil Katina Papadopulosová
Katina Papadopulosová
zobrazit profil Jiří Hudler
Jiří Hudler
zobrazit profil Miroslav Cipra
Miroslav Cipra