Michal Špit

Datum narození: 9.4.1975
Místo narození: Praha
Váha: 84 kg
Výška: 196 cm
Profese: fotbalový brankář
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Michal Špit je český profesionální fotbalový brankář momentálně působící v prvoligovém celku FK Baumit Jablonec. Patří k nejzkušenějším hráčům klubu.

Michal Špit se narodil 9. dubna 1975 v Praze a je odchovancem pražské Sparty. Při dominanci Jaromíra Blažka a Petra Čecha dělal dlouhá léta brankářskou trojku a chytal za rezervu, marně čekal na ligovou šanci jak ve Spartě, tak i při krátkém působení v Jablonci. Tu dostal až v roce 2000 na hostování v Příbrami.

Michal Špit získal stabilní místo v sestavě po přestupu do Baumitu Jablonec v roce 2004. Dne 17. května 2013 se podílel na vítězství ve finále Poháru České pošty 2012/13 proti Mladé Boleslavi, odchytal celý zápas i následný penaltový rozstřel, který skončil poměrem 5:4 pro Jablonec. V odvetě třetího předkola Evropské ligy 2013/14 8. srpna 2013 podal výborný výkon a měl velký podíl na výhře 3:1 proti domácímu norskému týmu Strømsgodset IF, Jablonec po vítězství 2:1 z prvního utkání doma postoupil do 4. předkola.

Michal Špit zůstal i přes velkou přestavbu týmu. Jablonec výrazně posílil a šéf klubu Miroslav Pelta přivedl jména jako Tomášové Jun a Hübschman nebo talentovaný Luděk Pernica. Týmu se přezdívá jablonečtí Galácticos. Michala Špita na začátku sezony 2014/15 vyšoupl z pozice brankářské jedničky Vlastimil Hrubý.

Michal Špit díky vysoké postavě dobře ovládá vzdušný prostor před brankou, je pohyblivý. Mezi jeho nejlepší fotbalové atributy patří také jeho dlouhé, přesné a konstruktivní výhozy. Je členem Klubu ligových brankářů, který sdružuje brankáře s více než sty čistými vychytanými konty v prvních ligách.