Andrzej Wajda

Datum narození: 6.3.1937
Datum úmrtí: 9.10.2016
Místo narození: Suwalki, Polsko
Profese: režisér
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Slavný poský režisér Andrzej Wajda, držitel Oscara, se ve svých dílech zabýval především tíživými momenty z historie Polska.

Andrzej Wajda vystudoval Akademii umění v Krakowě a režii na vysoké filmové škole v Lodži. Po studiích pracoval nějakou dobu jako filmový asistent. Filmy Kanály a Popel a démant mu přinesly festivalové úspěchy a dařilo se mu tak zviditelnit střípky z dějin svého Polska.

V polské kinematografii měl podobnou pozici, jako v české Jiří Menzel, Věra Chytilová či Miloš Forman. Jeho těžiště ale nebylo jen v režii. Aby vše mohl předávat dalším generacím, soustředil se i na pedagogickou dráhu. V každé oblasti života se Andrzej Wajda snažil o interpretaci dějinných událostí. Ve svých filmech spojoval výtvarno, ale i jistou literárnost. V roce 2000 bylo jeho celoživotní dílo uznáváno širokou veřejností i celým světem. Udělený Oscar za celoživotní dílo je toho už jen důkazem.

V roce 2007 Andrzej Wajda představil dnes už proslulé historické válečné drama Katyň, které pojednává o jednom s nejtěžších okamžiků polských dějin, kdy bylo v roce 1940 na Stalinův pokyn povražděno přes 20 000 polských civilistů, vojáků a důstojníků poté, co SSSR jako válečný spojenec nacistického Německa vojensky obsadil polovinu Polska. V roce 2008 byl Andrzej Wajda za tento počin nominován na Oscara.

Andrzej Wajda zemřel 9. října večer v Krakově. Podle agentury AFP byl hospitalizován několik dní před smrtí, nacházel se v kómatu a podlehl dýchacím potížím.