Bill Clinton

Datum narození: 19.8.1946
Místo narození: Hope, Arkansas, USA
Výška: 185 cm
Profese: 42. prezident USA
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Bývalý prezident USA Bill Clinton patří mezi nejuznávanější americké prezidenty. Negativně se však zapsal do povědomí sexuální aférou se stážistkou Monikou Lewinskou.

Rodným jménem William Jefferson Blythe IV. Otec mu zemřel ještě před jeho narozením a on později přijal jméno otčíma, muže jehož si vzala jeho matka čtyři roky po otcově smrti. Původně měl v úmyslu věnovat se kariéře muzikanta. Hrál výborně na saxofon. Náhoda však chtěla tomu, aby se setkal J. F. Kennedym a toto setkání mu změnilo život.

Studoval na Georgtown University, Oxfordu a Yale. Po dokončení studií ze začal prosazovat v politice. V roce 1978 se stal guvernérem Arkansasu a mezitím se oženil s Hillary Clintonovou a narodila se mu dcera. V říjnu 1991 oznámil, že bude kandidovat na prezidenta. Celou situaci mu ztěžoval tisk, přezdíval mu Úlisný Willie, rozebíral jeho ženy a tvrdě se opíral do jeho postojů k vietnamské válce. Přes vyvolanou negaci byl Bill Clinton v roce 1992 skutečně prezidentem zvolen (jako 42. v pořadí historie USA), když porazil George Bushe staršího v jeho snaze o obhajobu.

V roce 1998 přišla na svět kauza Lewinská. Aféru s bývalou stážistkou Monicou Lewinskou opakovaně zapíral. Dokonce mu hrozilo odvolání a impeachment neboli obžaloba. Byl teprve druhým prezidentem, který něco takového podstoupil. Odvolán však nakonec nebyl. Pachuť celé záležitosti ale na scéně zůstala.

V roce 1996 znovu vyhrává volby a stává se prezidentem na další období. Do roku 2001, kdy zastával tento úřad, bylo USA hodnoceno vůbec nejlépe, ekonomika rostla a inflace i nezaměstnanost byla na nejnižším bodě. Jeho zásluhou se světová G7 rozrostla o Rusko a ze společenství se tak stalo G8.

V roce 1994 Bill Clinton navštívil Prahu a jeho návštěva byla velmi bezprostřední i přes to, že v té době se jednalo o nejmocnějšího muže planety. Dvacet hodin času v Čechách strávil mimo jiné i tím, že ochutnal ve staroměstské pivnici české pivo, setkal se s Bohumilem Hrabalem a vrcholem návštěvy byl džezový koncert v Redutě, kde vyzkoušel hru na saxofon, který dostal darem od Václava Havla. Do České republiky se od té doby už několikrát vrátil a prohlásil, že Praha je úžasné město.

Roku 2016 se jeho manželka stala kandidátkou na americkou prezidentku.

 

Články o celebritě

„Clintonová do vězení? Ještě to zvážím,“ řekl Trump a podpořil držení zbraní „Clintonová do vězení? Ještě to zvážím,“ řekl Trump a podpořil držení zbraní Donald Trump vzal částečně zpátky svá slova o tom, že plánuje dostat svou soupeřku Hillary Clintonovou… číst článek
Madonna slíbila voličům Hillary Clinton orální sex, nakonec ale vycouvala! Madonna slíbila voličům Hillary Clinton orální sex, nakonec ale vycouvala! Do volby amerického prezidenta se zapojily i mnohé známé tváře, aby podpořily svého favorita a daly… číst článek
V Bílém domě se stárne rychleji?! Jak by funkce semlela Hillary či Trumpa? V Bílém domě se stárne rychleji?! Jak by funkce semlela Hillary či Trumpa? Američané si včera a v noci na dnešek vybírali nového prezidenta. Je to funkce s dost možná nejvyšší… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Miroslav Matyáš
Miroslav Matyáš
zobrazit profil Jaroslav  Dvořák
Jaroslav Dvořák
zobrazit profil Pavel Poc
Pavel Poc
zobrazit profil Karel IV.
Karel IV.
zobrazit profil Margaret Thatcher
Margaret Thatcher
zobrazit profil Daniel Herman
Daniel Herman
zobrazit profil Radka Maxová
Radka Maxová
zobrazit profil Klára Samková
Klára Samková